Fotó: presidency.ro
Joe Biden amerikai elnök meghívására újabb szűk körű megbeszélésen vett részt hétfő este Klaus Iohannis államfő más szövetséges államok és nemzetközi intézmények vezetői mellett az ukrajnai orosz invázió kapcsán.
2022. március 01., 09:392022. március 01., 09:39
2022. március 01., 10:092022. március 01., 10:09
Az államelnöki hivatal közleménye szerint Iohannis ismertette a résztvevőkkel azokat a konkrét intézkedéseket, amelyeket Románia hozott eddig Ukrajna megsegítésére, kiemelve azt a 3 millió euró értékű segélycsomagot,
Az elnök ugyanakkor felajánlotta, hogy Románia készen áll a humanitárius segítségnyújtás elosztóközpontja lenni, tekintve, hogy a leghosszabb közös határszakasza van Ukrajnával.
Klaus Iohannis az Agerpres szerint beszélt arról is, hogy Románia erőfeszítéseket tesz az ukrán menekültek határon való átjutásának megkönnyítésére.
E téma kapcsán Iohannis határozott és összehangolt fellépésre szólított fel „az energia politikai nyomásgyakorlási és zsarolási eszközként való felhasználásának megszüntetése érdekében”.
Beszélt az államfő a jelenlegi válságnak a keleti szárny biztonsági helyzetére, valamint a teljes euroatlanti térségre gyakorolt széles körű hatásairól is.
Azt mondta, a jelenlegi súlyos helyzet ismételten bizonyítja a NATO elrettentő és védelmi pozíciója koherens és egységes megerősítésének fontosságát a keleti szárnyon, főleg a Fekete-tenger térségében.
Az európaiak és szövetségeseik készek újabb szankciókról dönteni Oroszországgal szemben – jelentette be hétfő este a francia elnöki hivatal.
A Joe Biden által kezdeményezett hétfői megbeszélésen részt vett még Emmanuel Macron francia elnök, Andrzej Duda lengyel elnök, Boris Johnson brit miniszterelnök, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, Olaf Scholz német kancellár, Mario Draghi olasz miniszterelnök, Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen, az Európai Tanács elnöke, Charles Michel, valamint Fumio Kishida japán miniszterelnök is.
Klaus Iohannis arról is beszélt, hogy Románia teljes mértékben támogatja Ukrajna európai uniós csatlakozását, mint ahogyan a Moldovai Köztársaság és Grúzia integrációját is.
– írta az államfő egy Twitter-bejegyzésben. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn bejelentette, hogy aláírta országa európai uniós csatlakozási kérelmét. Ugyanakkor arra kérte az EU-t, hogy gyorsított eljárásban vegye fel Ukrajnát a tagjai közé.
Nyolc közép- és kelet-európai ország elnöke hétfőn követelte, hogy Ukrajna haladéktalanul kapja meg az EU-tagjelölti státuszt, és kezdjék el a csatlakozási tárgyalásokat – számolt be a Reuters.
„Nekünk, az uniós tagállam Bolgár Köztársaság, Cseh Köztársaság, Észt Köztársaság, Lett Köztársaság, Litván Köztársaság, Lengyel Köztársaság, Szlovák Köztársaság és Szlovén Köztársaság elnökeinek szilárd meggyőződésünk, hogy Ukrajna megérdemli az azonnali tagjelöltség perspektíváját” – fogalmaztak a nyílt levélben.
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) több száz polgármestere lázong, miután Ilie Bolojan nemzeti liberális párti (PNL) miniszterelnök bejelentette: drasztikusan visszanyesik a helyi fejlesztéseket támogató Anghel Saligny program beruházásait.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezte kedden a korrupcióellenes ügyészség (DNA) az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökét, Cristian Popescu Piedonét. Ez idő alatt Piedone nem láthatja el intézményvezetői feladatait.
Informális találkozó keretében fogadja szerdán Ilie Bolojan miniszterelnök magyar hivatali kollégáját, Orbán Viktort.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint a hatékonyság és a teljes átláthatóság kulcsfontosságú a vállalatok sikeres működéséhez, és azok a cégvezetők, akik nem fogadják el az átláthatóságot, távozhatnak.
Mélységesen aggasztónak tartja Nicușor Dan államfő az INSCOP közvélemény-kutatásának kedden ismertetett eredményeit, amelyek szerint a romániaiak kétharmada jó vezetőnek véli Nicolae Ceaușescut.
Medvék etetése miatt három nap alatt 50 ezer lejnyi bírságot szabtak ki a Transzfogarasi úton – közölte az Argeş megyei környezetvédelmi őrség.
A kormány és a szakszervezetek párbeszéd útján fognak „mindenki számára elfogadható kompromisszumra” jutni, ám az alkalmazottak képviselőinek meg kell érteniük, hogy „ha nincs pénz, nincs pénz” – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Közzétették kedden a rendes tanári állásokra kiírt versenyvizsga eredményeit; a vizsgázók 43,52 százaléka ért el 7-es vagy annál nagyobb jegyet – jelentette be az oktatási minisztérium.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) hétfőn arról tájékoztatott, hogy jelenleg mindössze hét hivatalban lévő bíró és ügyész részesül az igazságügyi minisztérium által biztosított szolgálati lakásban.
Jobb volt az élet a kommunizmus idején – így vélekedik a romániai polgárok jhelentős többsége egy friss közvélemény-kutatás szerint.
szóljon hozzá!