Fotó: Pixabay.com
Kihirdette szombaton Klaus Johannis államfő azt a törvényt, amelynek értelmében szabadnapot kapnak a romániai szülők, ha ideiglenesen bezárnak az iskolák. A szabadnapok számát határozatban szabja meg a kormány.
2020. március 14., 11:152020. március 14., 11:15
2020. március 15., 16:542020. március 15., 16:54
A jogszabály előírja, hogy azokon a napokon, amelyeken a kedvezőtlen időjárási körülmények vagy más „extrém helyzetek” miatt ideiglenesen szünetel a tanítás a romániai iskolákban, a 12 év alatti gyerekek szülei – fogyatékkal élők esetében 18 év a korhatár – fizetett szabadnapra jogosultak, hogy felügyeljék gyermeküket.
A szabadnapot egyik szülő kérvényezheti munkaadójánál – emlékeztet az Agerpres. A kérelemhez mellékelni kell a másik szülő felelősségvállalási nyilatkozatát arról, hogy nem igényelt ő is szabadnapokat e törvény alapján. A szabadnapokra egy munkanapra eső bére 75 százalékának megfelelő összeget kap a szülő. A képviselőház csütörtökön döntő kamaraként szavazott a tervezetről.
Döntő kamaraként megszavazta csütörtökön a képviselőház azt a törvénytervezetet, amelynek értelmében szabadnapot kapnak a szülők, ha ideiglenesen bezárnak az iskolák. A szabadnapok számát határozatban szabja meg a kormány.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
szóljon hozzá!