Az államfő előrebocsátotta: az ellenzéki pártok erkölcsileg felelősek lesznek akár több száz ember haláláért, ha nem fogadják el a karanténtörvényt
Fotó: Presidency.ro
Miközben a szenátus jogi bizottságában kedden is folytatódott a parlamentben többségben levő ellenzék és a kormányoldal közötti, vitáktól sem mentes egyeztetés a járvány idején alkalmazható elővigyázatossági intézkedésekről, a karanténról és az elkülönítésről szóló törvénytervezetről, Klaus Iohannis államfő ismét kemény hangvételű nyilatkozatban rohant ki az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) ellen, amely szerinte szándékosan hátráltatja a jogszabály elfogadását.
2020. július 14., 16:562020. július 14., 16:56
2020. július 14., 17:062020. július 14., 17:06
„A járvány létezik, és súlyos következményei vannak” – szögezte le a román elnök, aki szerint nincs helye a politikai vitáknak, amikor a pandémia elleni küzdelemről van szó. Iohannis megdöbbentőnek nevezte a PSD magatartását a beteg személyek elkülönítéséről és a fertőzésgyanúsak karanténba helyezéséről szóló törvény vitája kapcsán, a jogszabályra ugyanis szerinte sürgősen szükség van. „A PSD hátráltatja a vitát, ez a túlzásba vitt cinizmus pedig még engem is meglep. Valójában az történik, hogy a PSD megfosztja a kormányt a járvány leküzdéséhez feltétlenül szükséges eszköztől. Ez rendkívül szomorú és sokkoló, mivel ez több tucatnyi, akár több száz ember életébe kerülhet” – figyelmeztetett az elnök.
Az államfő szerint a karantént és az elkülönítést szabályozó törvénytervezet vitáján a PSD hamis érvekkel állt elő, például azzal, hogy a kormánynak hamarabb kellett volna kidolgoznia ezt a törvénytervezetet, pedig a kabinet nem tehetett addig semmit, ameddig az alkotmánybíróság nem jelentette be az indoklást. Iohannis nyomatékosította ugyanakkor, hogy a COVID-19-világjárvány az elmúlt évszázad legsúlyosabb egészségügyi válságát idézte elő, éppen ezért nem érti, hogyan állíthatják, hihetik azt egyesek, hogy ez egy könnyű betegség, vagy – mindenféle összeesküvés-elméletekre hallgatva – egyenesen tagadják a létezését.
Erre reagálva Marcel Ciolacu, a PSD ügyvivő elnöke leszögezte: pártja nem hagyja zsarolni magát, nem engedi az alapvető jogok megsértését, és nem hagyja, hogy a kormány a járvány ürügyével „megölje a demokráciát”. Rámutatott: a kormánynak minden eszköz rendelkezésére állt a járványhelyzet hatékony kezelésére, de kicsúszott a kezéből az irányítás, és hiába keres bűnbakot. Leszögezte: a tervezet rossz, számos eleme jogokat sért, a PSD pedig kijavítja.
Mint ismeretes, a járványhelyzetben és biológiai veszély esetén elrendelhető intézkedéseket szabályozó törvénytervezetet csütörtökön fogadta el a képviselőház. A felsőház jogi bizottsága pénteken kezdte el megvitatni a tervezetet, több technikai jellegű módosítást fogadva el. A szociáldemokrata szenátorok javaslatára a bizottság szombaton hétfőre halasztotta a megbeszélés folytatását, majd a PSD hétfőn azt szabta feltételül a törvény elfogadásához, hogy annak tartalmáról Ludovic Orban miniszterelnök és Nelu Tătaru egészségügyi miniszter is tájékoztassa a szenátust. Utóbbi hétfőn jelen is volt a jogi bizottság ülésén. A jogszabályt a kormánynak azért kellett kidolgoznia, mert az alkotmánybíróság kimondta: az olyan, alapvető jogokat korlátozó intézkedések, mint a karantén vagy az elkülönítés, miniszteri rendelettel nem, csakis a parlament által elfogadott törvény alapján rendelhetők el.
Tătaru egyébként igyekezett megnyugtatni mindenkit: a jelenlegi fejlemények a növekvő esetszám ellenére sem indokolják a rendkívüli állapot bevezetését, legfeljebb – amint ismét meglesz a kormány kezében a törvényes eszköz hozzá – bizonyos települések vagy régiók karantén alá vonása lehet indokolt. Hozzátette ugyanakkor: a veszélyhelyzet meghosszabbítása gyakorlatilag elkerülhetetlen.
Egyes értesülések szerint erről a kormány következő ülésén születhet előzetes döntés.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
1 hozzászólás