Fotó: Twitter/Klaus Iohannis
Megerősödött a Románia és Franciaország közötti biztonsági együttműködés az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború előidézte válságban – szögezte le Klaus Iohannis államfő szerdán a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu támaszponton, ahol Emmanuel Macron francia elnököt fogadta.
2022. június 15., 13:062022. június 15., 13:06
2022. június 15., 13:562022. június 15., 13:56
A román államfő rámutatott, Macron látogatása és „tartalmas egyeztetéseik” újabb bizonyítékai annak, hogy kitűnő stratégiai partnerség áll fenn a két ország között. Iohannis ismét megköszönte Franciaországnak, hogy katonákat küldött Romániába, illetve hogy felvállalta az országban létrehozott NATO-harccsoport irányítását – közölte az Agerpres.
Megvitatták a keleti szárny elrettentő és védelmi képessége megerősítésének szükségességét, beszéltek a NATO új stratégiai koncepciójáról, a szövetség partnereinek támogatásáról, illetve Svédország és Finnország NATO-csatlakozási kilátásairól is – számolt be Iohannis.
Mint hangsúlyozta, ismertette francia hivatali kollégájával azokat az intézkedéseket, amelyeket az ukrán menekültek és Ukrajna megsegítésére hozott Románia. Kiemelt fontosságú témájuk volt a globális élelmiszer-biztonság, amelyre szintén kihat az Oroszország által indított háború.
– mondta Iohannis. Beszéltek emellett a Moldovai Köztársaság támogatásának szükségességéről, illetve az energetikai biztonságról és az EU ezt érintő legutóbbi döntéseiről. Románia schengeni csatlakozása is terítékre került, ennek kapcsán Iohannis azt mondta, az egyeztetésen reményét fejezte ki, hogy Franciaország segíteni fog kimozdítani az ügyet a holtpontról.
Franciaország számára Románia „nem akármilyen ország”, a két állam közötti szövetség két évszázados barátságon alapul – szögezte le Emmanuel Macron francia elnök szerdán a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu támaszponton, miután megbeszélést folytatott román hivatali kollégájával. Macron hangsúlyozta, a biztonságát fenyegető válságokban Románia mindig számíthatott Franciaország testvéri támogatására, és ez a hagyomány folytatódik ma. Hozzátette,
A francia elnök beszélt arról is, hogy a háború miatt Romániába vezényelt francia NATO-csapat bővülni fog, egyebek mellett erről is tárgyalni fognak a hónap végi madridi NATO-csúcson. A háború kapcsán Macron leszögezte, az Európai Unió és Franciaország is elítéli az orosz agressziót, de ahhoz, hogy a háború véget érjen, tárgyalóasztalhoz kell ülni.
Ahhoz, hogy Ukrajna nyerjen, és beszüntessék a tüzet, tárgyalnunk kell. Az ukrán elnöknek tárgyalnia kell Oroszországgal, és nekünk, európaiaknak is ott kell ülnünk a tárgyalóasztalnál, biztonsági garanciákat szolgáltatva” – fogalmazott. Hozzátette, országa a továbbiakban is gazdasági, pénzügyi és humanitárius támogatást nyújt Ukrajnának, és befogadja a háború elől menekülőket.
A francia államfőt a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu támaszponton fogadta szerda reggel Klaus Iohannis, majd négyszemközti és hivatalos megbeszéléseket folytattak. Macron kedd este érkezett Romániába. Innen a Moldovai Köztársaságba utazik tovább, ahol Maia Sandu elnök fogadja majd.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!