Meggondolta magát. Klaus Iohannis azt állítja, nem kíván elindulni a parlamenti választáson
Fotó: Presidency.ro
Nem kíván Klaus Iohannis államfő elindulni az idei parlamenti választáson- ezt maga az államfő jelentette be pénteken.
2024. szeptember 27., 15:152024. szeptember 27., 15:15
2024. szeptember 27., 15:242024. szeptember 27., 15:24
„Amint azt már többször kijelentettem, ikitöltöm elnöki mandátumomat, és nem mondok le a tisztségemről” – jelentette be Iohannis a Facebookon.
Nem indulok a decemberi parlamenti választásokon, függetlenül attól a döntéstől, amelyet a Központi Választási Iroda ma fogad el. Nem támogattam és nem támogatom a választási törvény módosításátegyetlen személy javára”
– tette hozzá az államfő.
Klaus Iohannis a parlamenti választásokon való indulását lehetővé tévő törvénytervezetről szerdán úgy nyilatkozott, hogy nem akar egy, a személyére szabott törvényt, és gondja lesz rá, hogy ne is történjen ilyen jogszabálymódosítás.
Mint arról beszámoltunk, a Központi Választási Irodához (BEC) a Nemzeti Liberális Párt (PNL) fordult, hogy foglaljon állást a párt által a választási törvényhez kidolgozott módosítás ügyében, amely értelmében a mandátuma utolsó három hónapját töltő államfő elindulhat függetlenként a parlamenti választáson valamely párt listáján.
A PNL annak nyomán fordult a testülethez, hogy a Törvényhozási Tanács olyan állásfoglalást adott ki, amely értelmében az államfő választási indulásához nincs szükség törvénymódosításra.
Mint megírtuk,
Nem kizárólag Klaus Iohannis államfőnek címezték, minden polgárra érvényes az a törvénymódosítás, amely lehetővé tenné az elnök számára, hogy elinduljon a választáson – állítja Nicolae Ciucă, a kisebbik kormánypárt, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke.
A Krónikának ugyanakkor Puskás Bálint alkotmányjogász, volt alkotmánybíró hétfőn kijelentette: hiába a törvénymódosítás, ha Iohannis úgy kerül fel független jelöltként egy párt listájára, hogy előtte nem mond le az államfői tisztségről, akkor indulása alkotmányellenes.
Az ügy miatt konfliktus robbant ki a PNL és a koalíciós partner Szociáldemokrata Párt (PSD) között, utóbbi elnöksége ugyanis hétfőn elutasította a módosítást, mondván: azt egyetlen személy, nevezetesen az államfő kedvéért dolgozták ki.
Az elutasítás miatt
állítása szerint ugyanis már korábban megállapodtak arról, hogy a PNL támogatni fogja a törvénymódosítást.
A PNL elnöke kijelentette: ilyen körülmények között nem látja folytathatónak a koalíciós együttműködést, és nem tartja megbízhatónak Ciolacut.
Marcel Ciolacu miniszterelnök ugyanakkor cáfolta, hogy létezett volna ilyen megállapodás, egyúttal leszögezte: nem lát alternatívát a PSD és a PNL közötti koalíció folytatására.
Nem esett szó a Klaus Iohannis és közte zajlott beszélgetések során a választási törvény módosításáról, amely lehetővé tenné, hogy az államfő elinduljon a parlamenti választáson – állította csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Mint ismeretes, a parlamenti hely a karrierje megmentését jelenthette volna az államfői tisztségről decemberben leköszönp Iohannis számára, hiszen nem sikerült jelentős nemzetközi pozíciót megcsípnie: sem a NATO főtitkári tisztségére nem őt jelölték, sem az EU nem ajánlott fel neki fontos vezetői posztot.
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fklausiohannis%2Fposts%2Fpfbid0Ka2WSXPPoPgKvB1o2DY1NsUev2P7XM568y7bbnvm1kqnfKjwWZRrJTgxbHTqwzAVl&show_text=true&width=500" width="500" height="226" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share"></iframe>
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!