A tervezet együttműködésre kötelezné a civileket a SRI ügynökeivel
Fotó: SRI/Facebook
Nagy hiba volt kiszivárogtatni a nemzetbiztonsági törvények módosításainak tervezetét – jelentette ki kedden Klaus Iohannis államfő, elismerve, hogy a civil társadalom által bírált előterjesztések egy része „nem felel meg a mai kor követelményeinek”.
2022. június 07., 17:442022. június 07., 17:44
2022. június 07., 18:052022. június 07., 18:05
Az elnök egy buzăui rendezvényen kifejtette, a jelenleg hatályos törvényeket a kilencvenes években dolgozták ki, amikor a demokrácia még „új” volt, ma ugyanakkor az aktuális viszonyokhoz kell igazítani őket. Ezért dolgoztak ki egy tervezetet, amely jelenleg még csak az első vázlat, amelyet még a bukaresti parlamentnek, a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak (CSAT) és a parlamentnek is meg kell tárgyalnia.
Az államfő leszögezte: nincs ok aggodalomra, senki sem akarja ismét létrehozni a volt kommunista titkosszolgálatot, a Securitatét vagy megsérteni a polgári jogokat. Iohannis közölte, személyesen figyel oda arra, hogy kijavítsák a vázlat azon elemeit, amelyek „nem felelnek meg a mai kor követelményeinek”.
A bukaresti sajtó által megszellőztetett tervezetek szerint radikálisan módosulna a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) működése és az intézmény fölötti ellenőrzés. A tíz tervezetből álló csomag többek között bővítené a nemzetbiztonsági jelentőségű területek körét, így a közigazgatási, az egészségügyi és az oktatási rendszer elleni akciók is ide sorolódnának, olyan kategóriákkal együtt, mint a kulturális örökséget érintő tevékenységek, az olyan akciók, amelyek a kritikus kommunikációs és információs technológiai infrastruktúrát érintik, illetve Románia pénzügyi, gazdasági és energetikai érdekeit, vagy a tudomány és a kutatás területét célozzák.
A csomag részét képezi, hogy csökkenne a hírszerzés fölötti parlamenti ellenőrzés, a törvényhozás ugyanis nem kezdeményezhetné a SRI igazgatójának menesztését, az államfő számára ugyanakkor megkönnyítenék az igazgató leváltását. Emellett a SRI a lehallgatásokért felelős országos hatósággá válna.
A javaslatok szerint ha valamilyen bűncselekmény gyanúja merülne fel, a hírszerzési illetékesek ellen csakis a CSAT elnöke – vagyis az államfő – engedélyével indulhatna nyomozás, és csakis erre kijelölt ügyészek nyomozhatnának a hírszerzés munkatársai ellen.
Az egyik tervezet olyan elemet is tartalmaz, amely értelmében ha egy SRI-ügynök egy művelet során együttműködésre szólít fel egy magánszemélyt vagy egy intézményt, akkor köteles lenne segíteni neki, és az ügyet titokban tartani. Civil jogvédő szervezetek szerint – többek között az Active Watch vagy a Funky Citizens – ez gyakorlatilag ellehetetlenítené a hírszerzési illetékesek jogi felelősségre vonását, megkönnyítené, hogy az államfő a saját céljaira használja a hírszerzési intézményeket, ezzel pedig militarizált állammá tenné Romániát.
A Román Vasúttársaság (CFR) kedden tájékoztatott, hogy a rendkívüli hőség miatt a közlekedés biztonsága érdekében bizonyos vasúti pályaszakaszokon elrendelték a szerelvények sebességének korlátozását.
Nyílt levelet intézett kedden a bukaresti Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) a kormányfőhöz, amelyben előzetes konzultációt követel a bírák és ügyészek jogállását is érintő deficitcsökkentő intézkedésekről.
A négypárti kormánykoalíció jelöltjeit, Mircea Abrudeant és Sorin Grindeanut választották meg a szenátus, illetve a képviselőház házelnökeivé kedden. A két új házelnököt a PNL, illetve a PSD javasolta a kormányalakítással megüresedett tisztségekbe.
A Bolojan-kormány programja szerint változások várhatóak a tanügyben, Daniel David folytatja munkáját a szaktárca élén. A szakszervezetek tiltakoznak a várható tanóraszám-növekedés és a tanári óradíjak csökkentése ellen.
Cirkuszt csinált a magyarellenességéről elhíresült Dan Tanasă a képviselőház jogi szakbizottságának keddi ülésén, amikor az RMDSZ alkotmánybíró-jelöltjét, Asztalos Csabát hallgatták meg.
Marian Enache és Varga Attila megbízatása jár le júliusban, a helyükre a PSD által támogatott Mihai Busuioc, az Állami Számvevőszék elnöke és az RMDSZ által javasolt Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke kerülhet.
Régi-új RMDSZ-es „arc” is helyet kap az új bukaresti kormányban: Cseke Attila fejlesztési miniszterként folytathatja munkáját.
Új minisztere is lesz az RMDSZ-nek az újonnan alakult bukaresti kormányban Demeter András István személyében, aki a művelődésügyi tárcát irányítja.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára beiratkozott 159 229 diák közül 152 639 vett részt hétfőn a román nyelv és irodalomból tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Jövőbe tekintést kért a romániai társadalomtól hétfő este Nicușor Dan a Bolojan-kormány tagjainak eskütétele után. Ilie Bolojan úgy fogalmazott, hogy az új kormány tagjainak eskütételével ,,véget ér egy instabil és átmeneti időszak”.
szóljon hozzá!