A privatizációs botrány miatt felfüggeszthetik tisztségéből az RMDSZ-es távközlési minisztert és a lemondott Codruþ ªereºt.
Felfüggeszthetik tisztségéből Nagy Zsolt informatikai és távközlési minisztert, ha az államelnöki hivatal illetékes bizottsága elfogadja a főügyész kérelmét, amelyben bűnvádi eljárást kezdeményez a tárcavezető ellen. A bizottság várhatóan ma ülésezik, a jelentést pedig Traian Bãsescu államfő elé terjesztik, akinek hatáskörébe tartozik dönteni: engedélyezi-e a bűnügyi vizsgálat beindítását.
2006. december 07., 00:002006. december 07., 00:00
Az eljárást a miniszteri felelősségre vonatkozó, 1999/115-ös számú törvény szabályozza, amelynek értelmében a kormány tagjai ellen akkor kezdeményezhetnek bűnügyi vizsgálatot, ha az elnöki hivatal szaktestülete jóváhagyja az ügyészség kérelmét. Nagy Zsolttal „egy cipőben jár” Codruþ ªereº is: jóllehet a konzervatív politikus lemondott gazdasági és kereskedelmi miniszteri tisztségéről, Traian Bãsescu még nem hagyta jóvá a lemondást. A miniszterek neve az energetika-privatizációs botrány ügyében indított eljárásban merült fel, és mindkét tisztviselőt „hazaárulásban való közreműködéssel” gyanúsítják. Mint arról már beszámoltunk, a Laura Kövesi irányította főügyészség nemrég nemzetközi kémhálózatot leplezett le, amely a nagy állami vállalatok – Petrom, az Electrica munténiai fiókja, Román Posta – privatizációja, és különböző pénzügyi tanácsadási szolgáltatások szerződéseinek megkötése során követett el törvénytelenségeket. A privatizációs botrányban négy személyt már letartóztattak, és valamennyiüket hazaárulással, kémkedéssel és titkos gazdasági információk kiszolgáltatásával vádolják. A kémhálózat feje Sztamen Sztáncsev bolgár üzletember, a Credit Suisse First Boston vállalat pénzügyi tanácsadója.
A nyomozati anyag szerint a minisztériumok tisztviselői – Radu Mihai Donciu és Dorinel Mucea – magánosítás előtt álló vállalatokról szóló bizalmas iratokat csempésztek ki a tárcáktól, amelyeket a eljuttattak Sztamen Sztáncsevnek. A üzletember által képviselt pénzügyi tanácsadói cég ezáltal törvénytelenül került előnyös helyzetbe a versenytárgyalásokon. A hazaárulásban való cinkosság gyanúja konkrétan azt feltételezi tehát, hogy a két miniszter tudott a dossziék kiszivárogtatásáról, sőt jóváhagyta azt. A gyanú alátámasztására az elmúlt napokban a romániai sajtóban számos információ látott napvilágot, miszerint Sztáncsev meglehetősen közeli viszonyban állt a két miniszterrel: például együtt üdült Nagy Zsolttal. Ügyészségi, illetve hírszerzői forrásokra hivatkozva a sajtó közölte: az ügyészség többek között a Román Posta által kötött, és előnytelennek vélt szerződések ügyében is vizsgálódik. Például a Román Posta által a Verestóy Attila RMDSZ-szenátor tulajdonában levő Scripta Kiadóval kötött reklámszerződés kapcsán, amelyről a Krónika közölt tényfeltáró írást. A szerződés révén az Új Magyar Szó napilapban több reklám jelenik meg az informatikai minisztérium hatáskörébe tartozó Román Postáról, amely jelentős kiadást jelent az állami társaságnak.
Tagad az RMDSZ-politikus A Krónikának nyilatkozva Nagy Zsolt informatikai és távközlési miniszter ártatlanságát hangsúlyozta, és rágalomhadjáratnak minősítette a sajtóban megjelent információkat. Elmondta: semmilyen hivatalos értesítést nem kapott az ügyészségtől, így ő is a sajtóból értesült az ellene felhozott vádakról. A tárcavezető tegnap hangsúlyozta: mind a Román Posta privatizációjának lebonyolítását előkészítő cég, mind pedig a Romtelecom tőzsdei bejegyzését előkészítő vállalat kiválasztása a nemzetközi közbeszerzési törvény tiszteletben tartásával történt. Szerinte egyébként Radu Mihai Donciunak, az árulás vádjával letartóztatott volt tanácsosnak sem volt hozzáférése bizalmas dossziékhoz, a belső minisztériumi vizsgálat pedig nem tárta fel, hogy bármilyen dosszié hiányozna. A tárcavezető hangsúlyozta: ártatlanságát bizonyítandó készségesen áll az igazságszolgáltatás rendelkezésére. Nagy Zsolt különben elégedetlenségét fejezte ki amiatt, hogy a titkosszolgálatok nem értesítették arról, hogy esetleg kémekkel van körülvéve.
ªereº: áldozat vagyok Codruþ ªereº ugyancsak azt állítja, hivatalosan nem értesítették arról, hogy kivizsgálás folyna ellen. A Konzervatív Párt lemondott minisztere ártatlansága mellett azt hangsúlyozta, hogy politikai indíttatású lejáratás áldozata. „Kényelmetlen miniszter voltam, tevékenységem sok személyt zavart. Ennek a következményeit viselem most” – fogalmazott a tárcavezető. ªereº burkoltan a Demokrata Pártot is támadta, azt állítva, hogy az Emil Boc vezette alakulat kétségbeesetten próbálta megszerezni a gazdasági és kereskedelmi minisztérium vezetését. Sőt arról is beszámolt, hogy miniszteri mandátuma idején mind a demokratáktól, mind a Nemzeti Liberális Párttól kapott ajánlatokat, hogy igazoljon át hozzájuk. A tárcavezető szerint a legnagyobb kormánypártok politikusai folyamatosan próbálták befolyásolni őt a döntései meghozatalában.
Atanasiu sorsára juthatnak A Nagyékéhoz hasonló helyzetre különben már volt példa az idén: Teodor Atanasi védelmi minisztert éppen az elnöki hivatal bizottságának javaslatára függesztette fel Traian Bãsescu államfő. Jóllehet az ügyészség később úgy döntött, nem kezdeményez bűnvádi eljárást a liberális politikus ellen, Bãsescu nem vonta vissza a felfüggesztésről szóló rendeletet, így Atanasiu nem került vissza a védelmi tárca élére. Nagy Zsolt és Codruþ ªereº ügyét egyébként ugyanaz a bizottság fogja kivizsgálni, amely Atanasiu ügyében is döntött.
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Az elnökválasztás második fordulójában mindenki szavazzon a lelkiismerete szerint, de gondoljon a méltóságra és az európai értékekre – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő államfő szerdán.
Nicușor Dan független államfőjelölt nem tartja időszerűnek az előre hozott parlamenti választások kezdeményezését, függetlenül attól, hogy ki nyeri el az államfői tisztséget.
A BEC által kedd este közölt végleges eredmények szerint George Simion nyerte az elnökválasztás első fordulóját 40,96 százalékos (3 862 761 szavazat) támogatottsággal, a második pedig helyen Nicușor Dan végzett 1 979 767 szavazattal (20,99 százalék).
Megerősítette George Simion, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője, hogy államfővé választása esetén Călin Georgescut bízza meg kormányalakítással.
A fősodratú pártokból való kiábrándultság vezetett a megismételt romániai elnökválasztás vasárnapi első fordulójának némileg meglepő eredményéhez, a magyarokat csak kis mértékben lehetett mozgósítani magyar jelölt híján – elemzés.
Kelemen Hunor kedden kijelentette, hogy az RMDSZ számára Nicușor Dan elnökválasztási győzelme az elsődleges, de ehhez a független jelöltnek megfelelő mozgósítással több millió szavazatot kell szereznie.
Ionuț Moșteanu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselőházi frakcióvezetője szerint egy Ilie Bolojan vezette PSD–PNL–USR-kormány lenne a legmegfelelőbb konstrukció a jelenlegi helyzetben.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a második elnökválasztási fordulóba bekerült jelöltje kedden kijelentette, készen áll elkezdeni a kampányvitákat ellenfelével, Nicușor Dannal.
Cătălin Predoiu miniszterelnök-helyettest, belügyminisztert, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnökét nevezte ki ügyvivő miniszterelnökké kedden Ilie Bolojan ügyvivő államfő.