Imázsromboló bukaresti harc a posztokért: elemzők szerint kérdéses a kényszerhelyzetben létrejövő jobbközép koalíció stabilitása

Sok mindenben kell még közös nevezőre jutnia Kelemen Hunornak és Ludovic Orbannak •  Fotó: gov.ro

Sok mindenben kell még közös nevezőre jutnia Kelemen Hunornak és Ludovic Orbannak

Fotó: gov.ro

Van esély a jobbközép kormánykoalíció létrejöttére, mivel a társadalmi, politikai helyzet miatt óriási a nyomás a pártokon, de a stabilitás csak ideiglenes lehet – vélik a Krónikának nyilatkozó elemzők. Florin Cîţu pénzügyminiszter indul a legnagyobb eséllyel a kormányfői posztért, az viszont nehezen elképzelhető, hogy az RMDSZ adja a szenátus elnökét.

Pataky István

2020. december 16., 08:152020. december 16., 08:15

Lesz-e koalíciós kormány az év végéig? – kérdeztük Adrian Zăbavă politikai elemzőtől. A bukaresti szakértő lapunknak kifejtette, a politikai és társadalmi nyomás, a járvány, s az ennek következtében megjelenő gazdasági gondok miatt a jobbközép pártok rá vannak kényszerítve az egyezségre már csak a jövő évi költségvetés megszavazása végett is. „Bár a tárgyalások első fordulója nem hozott megoldást a miniszterelnök személyét illetően, nem hiszem, hogy Iohannis elnök sokáig fogja húzni a helyzet megoldását.

Idézet
A pozíciók szétosztása miatt kialakult megtorpanás nem tarthat a végtelenségig, mivel az árt az egyeztetéseken részt vevő pártok imázsának”

– mondta a politikai kommunikációs tanácsadóként is ismert szakértő. Hozzátette: rendkívül veszélyes lehet a tárgyalófelek számára, hogy miközben az intenzív osztályokon nincsenek helyek, továbbra is magas a megbetegedettek száma, és egyre többen maradnak munkahely nélkül Romániában, képtelenek megegyezni az elosztandó posztokról. Zăbavă éppen ezért jósol nagy esélyt a kormányalakításra még ebben az évben.

Jobb híján jön Cîţu?

De ki lesz a miniszterelnök? Florin Cîţu vagy valaki más? Esetleg visszatérhet Ludovic Orban? A lapunknak nyilatkozó elemző szerint nehezen elképzelhető Orban újbóli jelölése, miután a volt kormányfő a választási eredmények következményeként adta vissza mandátumát, a sajtó pedig a lépés mögött Klaus Iohannis nyomásgyakorlását sejti.

Idézet
Ha az államfő abba a helyzetbe kerülne, hogy Orbant jelölje kormányfőnek a tárgyalásokon kialakult patthelyzet feloldása érdekében, az a vereséggel lenne egyenértékű Iohannisnak.

Cîţu elvileg egyfajta támogatásnak örvend az elnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az esetleges koalíciós partnerek részéről is. De nem az ő személye lesz a döntő a pártok közötti megegyezés sikerét illetően” – hangsúlyozta a szakértő. A szintén nagy súllyal bíró képviselőházi elnökséggel kapcsolatban Adrian Zăbavă kiemelte:

a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), de az RMDSZ is elvi kérdést csinál a fő pozíciók kiegyensúlyozott elosztásáról, ez pedig engedményhez vezethet a PNL részéről.

Iohannisnak ebben a kérdésben is döntő szava lehet – fűzte hozzá a politikai elemző, aki nem tartja elképzelhetetlennek, hogy a magyar pártból kerül ki a szenátus elnöke. Szerinte ebben az esetben éles reagálásokra kell számítani a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), de más politikai szereplők részéről is.

A majdani jobbközép koalíció stabilitásával kapcsolatos kérdésünkre a szakértő azt emelte ki, hogy a fentebb is említett társadalmi, politikai helyzet miatt ez a bukaresti kormánykoalíció együttműködésre kényszerülhet. „A tárgyalások lezárása után vissza fogunk térni a fontosabb problémákhoz, a járvány-, illetve a gazdasági helyzet kezeléséhez, amihez a pártoknak stabilitást kell biztosítaniuk. Egy instabil kormánnyal a koalíciós tagok is rosszul járnának, ráadásul együttműködésre késztetheti őket az a tény is, hogy nincs nagy esély egy másik parlamenti többség kialakítására. Meglátjuk, mennyi ideig tart majd ez a kényszerhelyzet” – mondta Adrian Zăbavă.

A túlélésért küzd Ludovic Orban

Pászkán Zsolt elemző a bukaresti kor­mány­alakítással kapcsolatban fontosnak tartotta megjegyezni: az öttagú (plusz a nem magyar nemzeti kisebbségekből álló frakció) parlamentben reálisan csak két koalíciós változattal lehet számolni.

Idézet
Elméletileg fennállhatna egy, a PNL és a Szociáldemokrata Párt (PSD) által alakított nagykoalíció a korábban hetven százalékos parlamenti többséggel rendelkező Szociálliberális Szövetség (USL) mintájára. De ez egyelőre csak elméleti, nem túl valószínű lehetőség. A sokkal valószínűbb változat a PNL–USR–RMDSZ-koalíció”

– hangsúlyozta kérdésünkre a szakértő, aki szerint a konzultációk azt mutatják, hogy ez utóbbi változat megvalósítása sem ígérkezik egyszerű műveletnek. Pászkán is megemlítette: a jövő évi költségvetés elfogadása sokak szerint elengedhetetlenné teszi a gyors koalíciós megállapodást. Emlékeztet viszont arra, hogy az utóbbi tíz évben négyszer nem sikerült év végéig elfogadni a büdzsét, olyan eset is volt, amikor ez csak február végére sikerült.

„Az elmúlt napok tárgyalásaiból az látható, hogy Ludovic Orban a politikai túléléséért küzd. Azzal, hogy a választást követően lemondott, vagy lemondatták a kormányfői tisztségből, olyan helyzetbe lavírozta magát, amelyből számára csak előre van kiút. Ha nem sikerül megszereznie a képviselőházi elnöki tisztséget, akkor meglehetősen nehéz lenne Iohannis kompromisszumos megoldásaként visszatérnie a kormányfői székbe. Cîţu pedig nem ismételheti meg a korábbi mutatványát, a szavazás előtti visszalépést anélkül, hogy ne tenné magát teljesen és véglegesen nevetségessé.

Idézet
Amennyiben végleg elakadnak a PNL és USR közötti tárgyalások, akkor Iohannis előállhat egy olyan megoldással – akár egy kisebbségi kormány létrehozásával is –, mely megkaphatja a parlamenti többséget azzal a feltétellel, hogy a járványhelyzet enyhülése után megpróbálják majd egy előrehozott választással eldönteni a mostani politikai patthelyzetet”

– véli a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet Románia-szakértője, aki gyakorlatilag elképzelhetetlennek tartja, hogy egy RMDSZ-politikus kerüljön a román törvényhozás felsőházának elnöki székébe.

Gyengítő belső feszültségek

A nagybányai származású elemző szerint az esetleges PNL–USR–RMDSZ-kormánykoalíció még a hajdani Román Demokrata Konvenciónál (CDR) is törékenyebb lesz. „Nemcsak azért, mert alapvető közpolitikai különbségek vannak a majdani koalíció román tagjai között, hanem azért, mert meglehetősen gyenge felépítésű szervezetekről van szó.

Ludovic Orban képviselőházi kudarca megnyithatja az utat a PNL-en belüli hatalmi harc előtt.

Az USR-re is érvényes ez, azzal a kiegészítéssel, hogy az USR és a vele szövetséges PLUS kapcsolata sem felhőtlen, és bármikor szakításhoz vezethet. A most körvonalazódó alig tizenegy fős törvényhozói többség még akkor is rendkívül szűkös, ha a PNL – a mostani fogadkozása ellenére – megpróbálna parlamenti képviselőket magához csábítani az ellenzékiek közül” – mondta a Krónikának Pászkán Zsolt.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 05., szombat

Kilószámra koboztak el kannabiszt, kokaint is lefoglaltak az elmúlt két hétben a rendőrök

Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).

Kilószámra koboztak el kannabiszt, kokaint is lefoglaltak az elmúlt két hétben a rendőrök
2025. július 05., szombat

Iohannis és Ciolacu is tudta, hogy ez lesz: szigorúan bizalmas levelek a várható összeroppanásról

Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.

Iohannis és Ciolacu is tudta, hogy ez lesz: szigorúan bizalmas levelek a várható összeroppanásról
2025. július 04., péntek

Vége lesz a különleges nyugdíjaknak – Ilie Bolojan szerint hamarosan újabb adócsomag kerül napirendre

Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.

Vége lesz a különleges nyugdíjaknak – Ilie Bolojan szerint hamarosan újabb adócsomag kerül napirendre
2025. július 04., péntek

Csökkentik a polgárok vásárlóerejét a deficitcsökkentő intézkedések

A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).

Csökkentik a polgárok vásárlóerejét a deficitcsökkentő intézkedések
2025. július 04., péntek

Augusztus 1-től nő az áfa – Jóváhagyta a kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet

Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.

Augusztus 1-től nő az áfa – Jóváhagyta a kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet
2025. július 04., péntek

Munkáltatók: igazságtalan, hogy a magánszektor fizeti meg a kormányok felelőtlenségét

A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.

Munkáltatók: igazságtalan, hogy a magánszektor fizeti meg a kormányok felelőtlenségét
2025. július 04., péntek

Újabb medveveszély a Fogarasi-havasokban: agresszív vad üldözött egy juhászt, aki megsérült

Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.

Újabb medveveszély a Fogarasi-havasokban: agresszív vad üldözött egy juhászt, aki megsérült
2025. július 04., péntek

A szakszervezetek elkezdték az aláírásgyűjtést az általános sztrájk kirobbantására

A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.

A szakszervezetek elkezdték az aláírásgyűjtést az általános sztrájk kirobbantására
2025. július 04., péntek

A kormányfő a szakszervezetekkel egyeztetett a deficitcsökkentő csomagról, amely a parlament elé kerül

Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.

A kormányfő a szakszervezetekkel egyeztetett a deficitcsökkentő csomagról, amely a parlament elé kerül
2025. július 04., péntek

Manipulációt kiált, a kiváltságok és a szinekúrák drasztikus csökkentését készül javasolni a PSD

A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.

Manipulációt kiált, a kiváltságok és a szinekúrák drasztikus csökkentését készül javasolni a PSD