Sok mindenben kell még közös nevezőre jutnia Kelemen Hunornak és Ludovic Orbannak
Fotó: gov.ro
Van esély a jobbközép kormánykoalíció létrejöttére, mivel a társadalmi, politikai helyzet miatt óriási a nyomás a pártokon, de a stabilitás csak ideiglenes lehet – vélik a Krónikának nyilatkozó elemzők. Florin Cîţu pénzügyminiszter indul a legnagyobb eséllyel a kormányfői posztért, az viszont nehezen elképzelhető, hogy az RMDSZ adja a szenátus elnökét.
2020. december 16., 08:152020. december 16., 08:15
Lesz-e koalíciós kormány az év végéig? – kérdeztük Adrian Zăbavă politikai elemzőtől. A bukaresti szakértő lapunknak kifejtette, a politikai és társadalmi nyomás, a járvány, s az ennek következtében megjelenő gazdasági gondok miatt a jobbközép pártok rá vannak kényszerítve az egyezségre már csak a jövő évi költségvetés megszavazása végett is. „Bár a tárgyalások első fordulója nem hozott megoldást a miniszterelnök személyét illetően, nem hiszem, hogy Iohannis elnök sokáig fogja húzni a helyzet megoldását.
– mondta a politikai kommunikációs tanácsadóként is ismert szakértő. Hozzátette: rendkívül veszélyes lehet a tárgyalófelek számára, hogy miközben az intenzív osztályokon nincsenek helyek, továbbra is magas a megbetegedettek száma, és egyre többen maradnak munkahely nélkül Romániában, képtelenek megegyezni az elosztandó posztokról. Zăbavă éppen ezért jósol nagy esélyt a kormányalakításra még ebben az évben.
De ki lesz a miniszterelnök? Florin Cîţu vagy valaki más? Esetleg visszatérhet Ludovic Orban? A lapunknak nyilatkozó elemző szerint nehezen elképzelhető Orban újbóli jelölése, miután a volt kormányfő a választási eredmények következményeként adta vissza mandátumát, a sajtó pedig a lépés mögött Klaus Iohannis nyomásgyakorlását sejti.
Cîţu elvileg egyfajta támogatásnak örvend az elnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az esetleges koalíciós partnerek részéről is. De nem az ő személye lesz a döntő a pártok közötti megegyezés sikerét illetően” – hangsúlyozta a szakértő. A szintén nagy súllyal bíró képviselőházi elnökséggel kapcsolatban Adrian Zăbavă kiemelte:
Iohannisnak ebben a kérdésben is döntő szava lehet – fűzte hozzá a politikai elemző, aki nem tartja elképzelhetetlennek, hogy a magyar pártból kerül ki a szenátus elnöke. Szerinte ebben az esetben éles reagálásokra kell számítani a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), de más politikai szereplők részéről is.
A majdani jobbközép koalíció stabilitásával kapcsolatos kérdésünkre a szakértő azt emelte ki, hogy a fentebb is említett társadalmi, politikai helyzet miatt ez a bukaresti kormánykoalíció együttműködésre kényszerülhet. „A tárgyalások lezárása után vissza fogunk térni a fontosabb problémákhoz, a járvány-, illetve a gazdasági helyzet kezeléséhez, amihez a pártoknak stabilitást kell biztosítaniuk. Egy instabil kormánnyal a koalíciós tagok is rosszul járnának, ráadásul együttműködésre késztetheti őket az a tény is, hogy nincs nagy esély egy másik parlamenti többség kialakítására. Meglátjuk, mennyi ideig tart majd ez a kényszerhelyzet” – mondta Adrian Zăbavă.
Pászkán Zsolt elemző a bukaresti kormányalakítással kapcsolatban fontosnak tartotta megjegyezni: az öttagú (plusz a nem magyar nemzeti kisebbségekből álló frakció) parlamentben reálisan csak két koalíciós változattal lehet számolni.
– hangsúlyozta kérdésünkre a szakértő, aki szerint a konzultációk azt mutatják, hogy ez utóbbi változat megvalósítása sem ígérkezik egyszerű műveletnek. Pászkán is megemlítette: a jövő évi költségvetés elfogadása sokak szerint elengedhetetlenné teszi a gyors koalíciós megállapodást. Emlékeztet viszont arra, hogy az utóbbi tíz évben négyszer nem sikerült év végéig elfogadni a büdzsét, olyan eset is volt, amikor ez csak február végére sikerült.
„Az elmúlt napok tárgyalásaiból az látható, hogy Ludovic Orban a politikai túléléséért küzd. Azzal, hogy a választást követően lemondott, vagy lemondatták a kormányfői tisztségből, olyan helyzetbe lavírozta magát, amelyből számára csak előre van kiút. Ha nem sikerül megszereznie a képviselőházi elnöki tisztséget, akkor meglehetősen nehéz lenne Iohannis kompromisszumos megoldásaként visszatérnie a kormányfői székbe. Cîţu pedig nem ismételheti meg a korábbi mutatványát, a szavazás előtti visszalépést anélkül, hogy ne tenné magát teljesen és véglegesen nevetségessé.
– véli a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet Románia-szakértője, aki gyakorlatilag elképzelhetetlennek tartja, hogy egy RMDSZ-politikus kerüljön a román törvényhozás felsőházának elnöki székébe.
A nagybányai származású elemző szerint az esetleges PNL–USR–RMDSZ-kormánykoalíció még a hajdani Román Demokrata Konvenciónál (CDR) is törékenyebb lesz. „Nemcsak azért, mert alapvető közpolitikai különbségek vannak a majdani koalíció román tagjai között, hanem azért, mert meglehetősen gyenge felépítésű szervezetekről van szó.
Az USR-re is érvényes ez, azzal a kiegészítéssel, hogy az USR és a vele szövetséges PLUS kapcsolata sem felhőtlen, és bármikor szakításhoz vezethet. A most körvonalazódó alig tizenegy fős törvényhozói többség még akkor is rendkívül szűkös, ha a PNL – a mostani fogadkozása ellenére – megpróbálna parlamenti képviselőket magához csábítani az ellenzékiek közül” – mondta a Krónikának Pászkán Zsolt.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
Le kell lőni a településekre bemerészkedő medvéket – jelentette ki hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A schengeni csatlakozás Románia számára szolidaritást és bizalmat jelentett, amit az európai partnerekkel közösen épített ki Bukarest – jelentette ki hétfőn Bogdan Despescu.
George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a függetlenként induló Victor Ponta volt szociáldemokrata miniszterelnök között dőlhet el a májusra kiírt, megismételt elnökválasztás – derül ki egy friss felmérésből.
Kénsav szivárog egy tartálykocsiból Comarnicon, az 1-es főúton. A lakosságot Ro-Alert üzenettel figyelmeztették a veszélyre, a környékbeli házakat kiürítették a hatóságok.
George Simion nem alkalmas államfőnek kolerikus kirohanásai, nem helyénvaló megnyilvánulásai és agresszív viselkedése miatt – vélekedik a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökéről és államfőjelöltjéről a párt második számú vezetője.
Románia nehéz időszakot él meg. Az egykori huligánok, akik ükapáink sírjain ugráltak, mára az egyik legerősebb politikai erő a román parlamentben. A magyarellenes szélsőjobboldal Funar és Vadim Tudor fénykorában sem volt ilyen erős.
Kritikával vegyes elismerő szavakkal beszélt Crin Antonescu a hétvégén kolozsvári kampányrendezvényén Orbán Viktorról. No de mi a véleménye a magyar kormányfő vezette Fidesznek arról, hogy az RMDSZ is a bukaresti koalíció közös államfőjelöltjét támogatja?
Egy nap alatt több mint 400 bírságot szabtak ki a rendőrök a vasúti átjáróknál történő balesetek megelőzéséért szervezett akciók nyomán. A közúti rendőrök több száz jogosítványt és forgalmit vontak be szombaton.
A belföldi vasúti személyforgalom 80 vonatjáratát fogja érinteni a vasárnap hajnali óraátállítás – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
1 hozzászólás