Fotó: Rompres
Az 1990-es bányászjárás idején hat embert öltek meg összesen, az Iliescut érintő újabb eljárás azonban négy olyan személy ügyében indult, akiket az összecsapások során lelőttek. Az ügyészek azt vizsgálják, milyen mértékben volt része az egykori államelnöknek az áldozatok meggyilkolásában.
Iliescu egyébként az első ügyben is gyanúsítottként szerepel. A bányászjárás kivizsgálására kezdeményezett eljárás során a katonai ügyészek hétfőn nyolc órán keresztül hallgatták ki Mihai Chiţac tábornokot. Rajta kívül azonban több egykori parancsnok is a gyanúsítottak listáján szerepel. A nyomozati anyag szerint a hat személy haláláért azon magas rangú tisztek felelősek, akik a bányászjárás idején a belügyminisztérium alárendeltségébe tartoztak, így többek között Gheorghe Andriţa nyugalmazott tábornok, volt helyettes belügyminiszter, valamint Traian Ştefan, Costea Dumitru és Constantin Vasile nyugalmazott rendőrezredest is a vádlottak között említi.
Az ügyészek szerint az ügyben az államhatalom és a nemzetgazdaság aláaknázása, rablás, rongálás, jogtalan fogva tartás, személyi szabadság korlátozása, valamint emberiségellenes bűncselekmények vádjával zajlik eljárás. A vádakat még 2005 júniusában ismertették Ion Iliescuval, a volt államfő szerint azonban az ügyészek mindeddig egyetlen olyan bizonyítékot sem tártak elő, amely a bűnösségét bizonyítaná. A politikus ugyanakkor úgy véli, politikai okokból folytatnak vizsgálatot ellene. Teodor Mărieş, az 1989. december 21. forradalmáregyesület elnöke szerint Iliescu volt az, aki 1990. június 13-án utcára küldte a hadsereget, ezért a meggyilkolt személyek haláláért közvetve ő is felelős.
George Simion győzelme nem csak Románia európai irányvonalát változtatná meg radikálisan, hanem nagyobb hatással lenne Európa egészére, mint azt Orbán Viktor gondolja – jelentette ki a Krónikának adott videóinterjúban Cristian Pîrvulescu politológus.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.