Képünk illusztráció
Fotó: Facebook
A jórészt politikai-gazdasági összefonódások miatt túl engedékeny szabályozás miatt a lakóingatlanokhoz túl közel épültek Romániában az autógáz-töltőállomások, amelyek így „időzített bombának” minősülnek – hívják fel a figyelmet szakértők a szombat esti crevediai robbanás kapcsán. Közben Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn elrendelte az ország összes üzemanyag-tároló és -forgalmazó létesítményének ellenőrzését, beleértve az LPG-állomásokat is. A crevediai robbanásokban megsérült személyek közül jelenleg kilencen gépi lélegeztetésre szorulnak, hármat közülük hazai kórházakban, hatot külföldön kezelnek.
2023. augusztus 28., 18:182023. augusztus 28., 18:18
2023. augusztus 28., 18:282023. augusztus 28., 18:28
Az Adevărulnak egy neve elhallgatását kérő rendőr elmondta: a hatályos törvény szerint egy LPG-állomást a házaktól 20 méterre, a társasházaktól pedig 40 méterre kell elhelyezni.
„De mit gondol, hányan tartják tiszteletben ezt a távolságot, ami szerintem túl kicsi? Gondoljunk csak a detonáció erejére egy robbanás esetén. Láthattuk a crevediai esetben is. A törvényt rendkívül engedékenyre alkották meg.
Ezt bárki megállapíthatja szabad szemmel is. És amikor ellenőrzéseket végeznek, azt tapasztaljuk, hogy a városházák, a megyei tanácsok és különösen a politika szintjén beavatkozások történnek. És a legtöbb esetben semmit sem tehetünk ellene. Ez egy szörnyű ördögi kör” – mondta az Adevărulnak a rendőr.
A gazonline.ro honlap szerint Romániában jelenleg több mint 2200 LPG töltőállomás van, de csak ritkán végeznek ellenőrzéseket.
A rendőr elmondta: az elmúlt öt évben közel 60 LPG-töltőállomást ellenőriztek az ország déli részén, de csupám néhány bírságot osztottak ki, és csupán egyet zártak be. A többi rendben működik, némelyikük a városközpontban, mindössze öt-hat méterre a társasházaktól vagy családi házaktól.
– tette hozzá a rendőr.
Bogdan Olar, az Argeș megyei katasztrófavédelem korábbi vezetője az LPG-állomásokra vonatkozó jogszabályok kapcsán elmondta, a hatályos törvény értelmében ilyen töltőállomást kertes házaktól legalább 20, társasházaktól legalább 40 méterre lehet csak telepíteni. A rendelet azonban kivételt is tartalmaz: a távolság 30 százalékkal csökkenthető, ha bizonyos, a veszélyt csökkentő intézkedéseket tesznek. Például ha falat húznak fel a töltőállomás és a szomszédos épület között, csökkentendő egy esetleges robbanás hatásait, akkor közelebb is épülhet az ingatlanokhoz.
A kormány közleménye szerint az intézkedésre a Crevedián történ tragédia miatt volt szükség, célja pedig a közbiztonságot veszélyeztető rendellenességek sürgős feltárása.
Az országos ellenőrzési akcióban valamennyi illetékes hatóság képviselői részt vesznek, többek között a katasztrófavédelem, a munkafelügyelőség, a környezetvédelmi felügyelőség, a rendőrség, az útügyi hatóság, az adó- és a vámhatóság, illetve a Kazánok, Magasnyomású Tartályok és Emelőszerkezetek Állami Felügyeletének (ISCIR) szakemberei – ismertette az Agerpres.
A kormány közölte azt is, hogy Cătălin Predoiu belügyminiszter egy rendeletben felhatalmazza a prefektusokat a vegyes ellenőrzőcsoportok létrehozására és koordinálására. A belügyminisztérium rendszeresen tájékoztatni fog a vizsgálatok eredményeiről.
– tájékoztatott hétfőn az egészségügyi minisztérium. A hazai egészségügyi intézményekben kezelt három páciens közül kettő a Bukaresti Sürgősségi Klinikai Kórházban, egy pedig a szintén fővárosi Bagdasar Arseni Sürgősségi Klinikai Kórházban fekszik. Az egészségügyi minisztérium adatai szerint az enyhe és közepes súlyosságú sérülést szenvedett 29 beteg közül 16-ot a Bukaresti Sürgősségi Klinikai Kórházban, nyolcat a Bagdasar Arseni Sürgősségi Klinikai Kórházban, hármat a fővárosi égéssebészeti és plasztikai sebészeti kórházban, egyet a Bukaresti Egyetemi Sürgősségi Kórházban, egyet pedig a fővárosi Elias Egyetemi Sürgősségi Kórházban ápolnak – számolt be az Agerpres. A tárca közleménye szerint 12 páciens elhagyhatta a kórházat, és szintén 12-őt külföldön kezelnek. Utóbbiak közül egynek – egy Milánóban kezelt sérültnek – az állapota kritikus.
Közben a korrupcióellenes ügyészség (DNA) hétfőn bejelentette, hogy hivatalból két büntetőeljárást indított a crevediai LPG-állomásnál történt robbanások ügyében. A vádhatóság közleménye szerint a létesítmény engedélyeztetésével kapcsolatban merült a hivatali visszaélés gyanúja. Ez a bűncselekményt egyes megvesztegetett köztisztviselők követhették el. A DNA hangsúlyozta, hogy a büntetőeljárás nem konkrét személyek ellen indult, egyelőre csak a gyanú megalapozottságát vizsgálják.
Mint ismeretes, vasárnap 12 égési sérültet szállítottak a román védelmi minisztérium egészségügyi küldetésekre kialakított repülőgépeivel külföldre – Brüsszelbe, Milánóba, Berlinbe, Grazba, Bécsbe, Lübeckbe és Bergenbe. A legsúlyosabb – bőrfelületük 80, illetve 45 százalékát érintő – égési sérüléseket szenvedett pácienseket Olaszországba vitték.
Az MTI által idézett médiabeszámolók szerint a gázszag miatt ajtót nyitó asszony egész teste lángba borult a robbanás pillanatában, és testfelületének 95 százaléka megégett. Ennek láttán férje szívrohamot kapott és meghalt, a menthetetlen állapotban lévő asszony pedig vasárnap délben hunyt el.
A Bukaresttől 25 kilométernyire lévő Crevedián egy olyan autógáz-töltőállomásnál következett be két órán belül két pusztító robbanás, amelynek a működési engedélyét – szabálytalanságok miatt – már három éve bevonta a tűzoltóság. A környék lakói szerint azonban a – caracali polgármester fiának tulajdonában lévő – cég alkalmazottai továbbra is rendszeresen töltöttek itt át LPG-gázt egyik tartálykocsiból a másikba. Ez történt szombat este is, amikor az első robbanás bekövetkezett.
Crevedián 8 ház teljesen kiégett, a lángok pedig 11 másikat részlegesen megrongáltak. A DN1A jelzésű főutat hétfőn sem nyitották még meg a forgalom előtt, mert a robbanás helyszínén nem fejeződött be a szakértői vizsgálat. Az egykori töltőállomáson épen maradt, LPG-gázt tartalmazó tartálykocsikat továbbra is vízsugarakkal hűtik a tűzoltók.
A Crevedián felrobbant volt LPG-állomás már közel három éve nem rendelkezik környezetvédelmi engedéllyel – közölte vasárnap este az Országos Környezetvédelmi Ügynökség (ANPM).
A legfőbb ügyész vasárnap este bejelentette, hogy az ügyészség vizsgálja a szombat este felrobbant crevediai LPG-állomást működtető vállalkozás tevékenységét és azt is, hogy milyen ellenőrzéseket végeztek a hatóságok a telephely 2020-as bezárása után.
Január elsejétől 91 lejre emelik a nyugdíjpont értékét. E szerint az új évtől 1415 lejre emelkedik a garantált minimális nyugdíj – jelentette be szerdán a munkaügyi minisztérium.
A holland királyi légierő két F-16-os vadászgépe érkezett meg szerdán a feteşti-i európai pilótakiképző központba – közölte a román védelmi minisztérium.
Az oktatási minisztérium több javaslatot fogalmazott meg az iskolaépületekben kialakítandó szavazóhelyiségek előkészítéséről a megyei főtanfelügyelőkkel kedden szervezett videókonferencia nyomán.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldiek ezreit juttatta hamis adatok alapján román személyazonossági iratokhoz egy hivatalnokokból álló bűnszövetkezet, amelyre szerdán csaptak le a hatóságok Botoșani megyében.
A tanév első két hónapjában minden tizedik gyermeket ért erőszak valamilyen formában, derül ki a Mentsük meg a gyermekeket romániai szervezetének szerdán közzétett felméréséből.
A képviselőház és a szenátus szerdai együttes ülésén jóváhagyta az „ingatlanmaffiát” kivizsgáló közös parlamenti bizottság létrehozását.
Szerdai együttes ülésén a képviselőház és a szenátus jóváhagyta az elnöki hivatal 2014-2024 közötti költekezéseit vizsgáló parlamenti bizottság létrehozását.
Klaus Iohannis államfő szerdán tudomásul vette Adrian Veştea fejlesztési miniszter lemondását, és a pénzügyi tárca vezetőjét, Marcel Boloşt nevezte ki ügyvivő fejlesztési miniszternek – közölte az elnöki hivatal.
Marcel Ciolacu miniszterelnök egy olyan magángéppel utazott, amelyet a botrányba keveredett ingatlancég, a Nordis utazási cége bérelt – értesült a G4Media portál.
szóljon hozzá!