Cîmpeanu szerint egy német diák az érettségiig két és fél évvel többet tanul, mint romániai társa
Fotó: Jakab Mónika
A 2021–2022-es tanév szerkezete már végleges, ám 2022 őszétől növelni kell a tanítási időszakot – vallja Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter.
2021. június 28., 08:182021. június 28., 08:18
2021. június 28., 09:582021. június 28., 09:58
A tárcavezető a Digi 24 hírtelevízió vasárnap esti műsorában beszélt a témáról, és jelezte, ő korábban javaslatot tett arra, hogy már a 2021–2022-es tanévtől hosszabb ideig tartson a tanítás, de javaslatát lesöpörték az asztalról, mondván, kiszámíthatóságra van szükség.
„Megteszünk mindent, érveket hozunk fel, amelyeket a tanárok, a szülők, a gyerekek, a döntéshozók is elfogadnak, hogy 2022 őszétől hosszabb legyen a tanév.
– fogalmazott a tanügyminiszter, aki szerint ez nyilvánvalóan azt jelenti, hogy rövidebb lenne a nyári vakáció.
Pénteken véget ért a 2020-2021-es tanév, a tanulók számára megkezdődött a nyári szünet.
Arról azonban nem kívánt nyilatkozni, hogy hány hetes tanévre, illetve hány hetes szünidőre gondol.
Az egészségügyi válság idején elszenvedett veszteségek nagyon nagyok, nem csak Romániában, tény, ezeket idővel pótolni kell. Ezért – jobban, mint bármikor – hosszabb tanítási időszakra van szükség” – magyarázta Sorin Cîmpeanu.
Miközben zajlik a nyolcadikosok képességvizsgája, a tanévszerkezet módosítása miatt a többi évfolyam még iskolába jár. Mindez szervezési gondot jelent az iskolák számára, a minisztérium az intézményvezetők leleményességére bízta, miként oldják meg a helyzetet.
Arra a kérdésre, mit szól Daniel Funeriu korábbi oktatási tárcavezető azon kijelentéséhez, ami szerint a nyári szünetnek alig egy hónapig kellene tartania, a többi idő alatt pedig pótolni kellene a járvány miatt kimaradt tananyagot,
Elmondása szerint a romániai 34 hetes tanév az egyik legrövidebb Európában, egy 12 éves ciklusban számolva egy németországi diák két és fél évvel többet tanul, mint romániai társa.
Bízik abban Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter, hogy szeptember 13-án jelenléti oktatással rajtolhat el a 2021–2022-es tanév minden diák számára.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
Vége a vénasszonyok nyarának, a hétvégén gyökeresen megváltozik az időjárás – egy sarkvidéki léghullám akár 13 fokos hőmérsékletcsökkenést is hozhat. A lehűlés a hegyekben havazást is hozhat.
Nem lesz együttműködés a választások után a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) – döntött a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén Marcel Ciolacu pártelnök javaslatára.
szóljon hozzá!