A gyerekek körében is gyakori a HMPV-megbetegedés, ugyanakkor főként a szamárköhögés járhat komplikációkkal
Fotó: Pixabay
Országszerte növekedett a klinikailag diagnosztizált influenzás megbetegedések száma, sokan pedig hetekig tartó, köhögési rohamokkal járó megfázásra panaszkodnak. A légúti fertőzések terjedése, a január elején az országban is felbukkant humán metapneumovírus (HMPV) kapcsán Molnár B. Géza epidemiológushoz, virológushoz fordultunk, aki a megemelkedett esetszámok okáról, megelőzésről és következményekről is beszélt a Krónikának.
2025. január 23., 08:012025. január 23., 08:01
Bár az elmúlt hetekben megemelkedett a légúti megbetegedések száma, még nem lehet járványról beszélni Romániában – jelentette ki a Krónika érdeklődésére Molnár B. Géza epidemiológus, volt egészségügyi államtitkár. Mint kifejtette, a virózisok – köztük a HMPV – szaporodása a téli ünnepek következménye, amikor az emberek sokkal többet mentek el otthonról, gyakrabban voltak összejövetelek és tömeges megnyilvánulások. „Gyakorlatilag ennek a lecsengését láthatjuk, hiszen még csak három hét telt el azóta.
Hozzátette, az is megszokott, hogy a késő őszi, téli időszakban megnő a légúti megbetegedések száma, az országban elsősorban az influenzás esetek száma emelkedett meg, de még nem vészesen, ugyanakkor a koronavírusos fertőzések száma csökkenő tendenciát mutat.
A HMPV-fertőzések túlnyomó többsége egyszerű hűléses tünetekkel jár
Fotó: Pixabay
Szintén ebben a periódusban okoz számos légúti megbetegedést a humán metapneumovírus (HMPV), amely január 9-ei, nagyváradi felbukkanása sokakban keltett pánikot,
Azonban röviddel a diagnosztizálás után Alexandru Rafila egészségügyi miniszter eloszlatta a félelmeket, rámutatva, hogy a HMPV nem egy új vírus, 2001-ben azonosították először Romániában, és évente több tízezer megbetegedést okoz az országban. A tárcavezető szerint a fertőzések túlnyomó többsége egyszerű hűléses tünetekkel jár, és a gyermekeknél vagy a 65 év felettieknél gyakoribb.
Molnár B. Géza lapunknak nyilatkozva a téli időszakban előforduló, a tüdőt és a légutakat érintő szamárköhögésre (pertussis) is kitért, rámutatva, hogy
A baktériumok által okozott légúti betegség tünetei a fertőzést követően általában 7-10 nappal alakulnak ki, de előfordulhat, hogy akár 21 nappal később. Kezdetben a tünetek egy szokványos megfázáséhoz hasonlóak (tüsszögés, orrfolyás, alacsony láz és enyhe köhögés). Két héten belül a köhögés súlyosbodik, és jellegzetes köhögési rohamok alakulnak ki sok, gyors ütemű köhögéssel, amelyeket húzó, jellegzetes éles hangú belégzés követ (innen az elnevezés). A rohamok végén gyakran ürül sűrű, színtelen nyálka, melyet követően gyakori a hányás is. A rohamok eleinte éjszaka fordulnak elő, majd egyre gyakoribbá válnak napközben is, és akár egy-két hónapon keresztül is visszatérhetnek.
Gyerekeknek is ajánlott az influenza elleni védóoltás
Fotó: Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház
A HMPV és a pertussis terjedése kapcsán a virológus elmondta, mindkettő légúti terjedésű, ezért a koronavírus-járvány idején sokat emlegetett óvintézkedéseket ajánlott betartani:
Az epidemiológustól azt is megkérdeztük, milyen szövődményei, következményei lehetnek ezeknek a fertőzéseknek. Mint mondta, az influenzás eseteknél nagyon alacsony az elhalálozás, és általában idős korúakat, krónikus betegeket érint.
Arra a kérdésünkre, hogy mennyire védettek az influenzával szemben azok, akik beadatták magunknak az oltást, Molnár B. Géza azt felelte, a vakcina 40-50 százalékban nyújt védelmet. Mint kifejtette, aki be van oltva, általában csak úgy kapja el a fertőzést, ha nagyon rossz állapotban levő influenzás beteg mellett van például a családban, súlyos immunhiány-betegsége van, esetleg előrehaladott az öregkora.
A volt egészségügyi államtitkár szerint
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter egyébként január 17-én arra hívta fel a figyelmet, hogy az influenza elleni védőoltások a következő hetekben még elérhetőek. Kiemelte ugyanakkor, hogy a háziorvos által felírt vakcina a gyermekek és serdülők, terhes nők, 65 év feletti személyek és krónikus betegségben szenvedők számára ingyenes.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter csütörtökön az Agerpresnek kijelentette, hogy a humán metapneumovírus (HMPV) nem egy új vírus, 2001-ben azonosították először Romániában, és évente több tízezer megbetegedést okoz az országban.
Megtörtént az első járművezetői jogosítvány felfüggesztése az e-SIGUR rendszer alkalmazása révén – közölte szerdán a román országos rendőrség (IGPR) az Agerpres hírügynökséggel.
Ciprian Șerban képviselőházi elnök szerdán bejelentette, hogy az alsóház átszervezése is folyamatban van, és a jövő hét elején véglegesítik a tervet, amely személyzetcsökkentést és az energiahatékonyságra törekvő intézkedéseket is tartalmaz.
Cseke Attila fejlesztési miniszter azt mondta szerdán a Digi24-nek nyilatkozva, hogy az RMDSZ nem támogatja Klaus Iohannis menesztését, az államfő lemondatása ugyanis kettészakítaná a társadalmat.
A magyarellenes uszításairól elhíresült Rareș Bogdan állt a Nemzeti Liberális Párt (PNL) TikTok-kampánya mögött, amelyet végül „eltérítettek”, és a szélsőjobboldali jelöltet, Călin Georgescut népszerűsítette – állítja a Snoop.ro oknyomozó portál.
A romániai polgárok csaknem 70 százaléka szavazna egy olyan „nacionalista” elnökjelöltre, aki a vallási értékeket és a hagyományos családot támogatja – derül ki egy friss felmérésből.
Botrányos körülmények között, az érintettek tiltakozása és pfujolása közepette jelentette be Ilie Bolojan, a szenátus elnöke, hogy a felsőház alkalmazottainak számát 796-ról 618-ra csökkentik.
Az emberkereskedelem EU-ban regisztrált áldozatainak száma a 2021-es 7155-ről 41 százalékkal 10 093-ra nőtt 2022 végére, noha a tényleges szám lényegesen magasabb lehet, mivel sok áldozat továbbra is ismeretlen – közölte az Európai Bizottság.
A kormánypártok közös elnökjelöltje, Crin Antonescu szerint „elfogadhatatlan, veszélyes opció” Románia számára Călin Georgescu államfővé választása.
Házkutatást tartanak szerdán a korrupcióellenes ügyészség (DNA) ügyészei a sinaiai városházán és Vlad Oprea polgármester lakásán.
A kormánypártok közös elnökjelöltje, Crin Antonescu szerint Klaus Iohannisnak le kellett volna mondania az új parlament megalakulása után.
szóljon hozzá!