Ha már nem mondott le, Klaus Iohannisnak legalább a komolyan kellene vennie az államfői tisztséggel járó feladatokat a koalíció közös elnökjelöltje szerint
Fotó: Presidency
A kormánypártok közös elnökjelöltje, Crin Antonescu szerint Klaus Iohannisnak le kellett volna mondania az új parlament megalakulása után.
2025. január 22., 09:502025. január 22., 09:50
A politikus az Antena3-nak nyilatkozva kedd este kifejtette, hogy Klaus Iohannisnak a demokrácia, a stabilitás és a kormányzatba vetett bizalom érdekében meg kellett volna tennie ezt a lépést a mandátuma lejártakor, december 21-én.
Antonescu hozzátette, hogy Iohannis az alkotmánybíróság határozatának megfelelően, törvényesen maradt a Cotroceni-palotában december 21. után, de „vitatható a legitimitása”, és az lett volna a kívánatos, ha az új parlament és a kormány megalakulása után átadja a helyét az szenátus elnökének.
„A probléma az, hogy nem kommunikál, pedig szerintem erre most nagyobb szükség van, mint valaha” – idézte a politikus televíziós nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök csütörtökön kijelentette, jobb lett volna, ha Klaus Iohannis államfő mandátuma lejártával távozik a Cotroceni-palotából és az elnöki tisztséget ügyvivő jelleggel a szenátusi elnök veszi át.
A kormány számára pedig nem csak a költségvetés állapota jelent kihívást, hanem a Donald Trump elnöki beiktatása utáni változásokhoz történő igazodás is.
Összegyűlt a Klaus Iohannis lejárt mandátumú, de az elnökválasztás érvénytelenítése miatt hivatalában maradt államfő tisztségéből való felfüggesztéséhez szükséges számú aláírás – jelentette be csütörtökön a Fiatal Emberek Pártja (POT).
„A kormányra most rendkívül nagy nyomás nehezedik külpolitikai téren is, ahol az államfőnek kulcsszerepet kellene játszania” – magyarázta a politikus.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi szerint a szenátus elnökének kellene ügyvivő államfőként átvennie Klaus Iohannis helyét, aki 23 napja a Cotroceni-palota „törvénytelen albérlője”.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
szóljon hozzá!