Cseke Attila Klaus Iohannis menesztéséről: fenn kell tartanunk egyfajta stabilitást
Fotó: Haáz Vince
Cseke Attila fejlesztési miniszter azt mondta szerdán a Digi24-nek nyilatkozva, hogy az RMDSZ nem támogatja Klaus Iohannis menesztését, az államfő lemondatása ugyanis kettészakítaná a társadalmat.
2025. január 22., 19:262025. január 22., 19:26
2025. január 22., 19:472025. január 22., 19:47
Cseke kifejtette, egy államfő menesztése erős visszhangot keltene a társadalomban azok között is, akik óhajtják Iohannis menesztését, és azok között is, akik ellenzik. A miniszter emlékeztetett, hogy Romániában a rendszerváltás óta egyetlen államfőt sem menesztettek; egyetlen alkalommal történt meg, hogy egy hónapra felfüggesztették (Traian Băsescu elnököt 2007-ben – szerk. megj.), de ez sem végződött az elnök lemondásával.
„Azt gondolom, hogy az állam működőképessége érdekében fenn kell tartanunk egyfajta stabilitást” – tette hozzá az Agerpres szerint Cseke Attila. Mint felidézte,
A Fiatal Emberek Pártja (POT) múlt héten jelentette be, hogy kezdeményezi Klaus Iohannis államfői tisztségből való felfüggesztését. A POT közleménye szerint saját törvényhozóik mellett a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és az SOS Románia párt képviselői és szenátorai támogatják a kezdeményezést. Az összesen 161 aláírást tartalmazó íveket benyújtották a képviselőház elnökének.
Közben Cseke Attila azt is bejelentette, hogy az RMDSZ jövő héten hivatalosítja döntését, miszerint Crin Antonescut támogatja az államelnök-választáson.
A kormánypártok közös elnökjelöltje, Crin Antonescu szerint Klaus Iohannisnak le kellett volna mondania az új parlament megalakulása után.
Összegyűlt a Klaus Iohannis lejárt mandátumú, de az elnökválasztás érvénytelenítése miatt hivatalában maradt államfő tisztségéből való felfüggesztéséhez szükséges számú aláírás – jelentette be csütörtökön a Fiatal Emberek Pártja (POT).
Nem zárta ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, hogy a párt ellenzékből támogasson egy kisebbségi kormányt, de leszögezte: előbb megvárják az elnökválasztás vasárnapi második fordulójának az eredményét.
A román belügyminisztérium Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet kedden, hogy a közösségi médiában egy romániai merényletről szóló videós álhír terjed.
Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.
Kedden elkezdődött a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.
Közleményben fejezte ki aggodalmát az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), miután George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a szélsőjobboldal államfőjelöltje tudtukon kívül lefilmezte a Digi 24 újságíróit, és sértegette is őket.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
Szoros lesz a verseny és magasabb részvételre lehet számítani az elnökválasztás május 18-i, második fordulójában – nyilatkozta Remus Ștefureac szociológus, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy Románia nem fog kilépni az Európai Unióból, bárki is nyeri meg az elnökválasztást, mert a nép nem akar kilépni.
szóljon hozzá!