Fotó: Presidency.ro
A leadott szavazatok csaknem száz százalékának összesítése alapján közzétett részeredmények igazolták, hogy a tisztségben lévő Klaus Johannis államfő nagy fölénnyel nyert újabb ötéves mandátumot vasárnap.
2019. november 25., 08:412019. november 25., 08:41
2019. november 25., 09:142019. november 25., 09:14
A központi választási hatóság honlapján valós időben elérhető, hétfőn reggeli adatsor szerint a romániai elnökválasztás második fordulójában Johannis a szavazatok 99,95 százalékénak összeszámlálása nyomán megkapta a voksok 66,05 százalékát (6 492 012 szavazat), míg szociáldemokrata ellenfelére, Viorica Dăncilă volt miniszterelnökre a voksok 33,95 százalékát adták (3 337 278).
A legnagyobb arányú győzelmet Johannis szülőföldjén, Szeben megyében aratta, ahol begyűjtötte a szavazatok 85,28 százalékát. Hargita megyében az urnák elé járult választópolgárok 70, Kovásznában 72, Marosban 73, Kolozsban 81, Szatmárban 72 százaléka voksolt a hivatalban lévő elnökre.
A jó előre esélyesnek kikiáltott Klaus Johannis nagy arányú győzelmét jósolják a romániai államfőválasztás második fordulójának urnazárását követően közzétett exit poll eredmények.
A külföldön élő románok körében a hivatalban lévő jobbközép elnök elsöprő győzelmet aratott: Johannis begyűjtötte a diaszpórában leadott szavazatok 93,9 százalékát, míg Dăncila csak a voksok hat százalékát kapta meg. A külképviseleteken romániai idő szerint hétfőn hajnalban ért véget a szavazás (mindenütt helyi idő szerint 21 órakor tartottak nyitva a szavazókörök), a túlnyomó többségében jobboldali érzelmű román diaszpóra pedig újabb részvételi rekordot döntött az elnökválasztás második fordulójában: 944 077-en éltek választójogukkal.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!