Fotó: Presidency.ro
A leadott szavazatok csaknem száz százalékának összesítése alapján közzétett részeredmények igazolták, hogy a tisztségben lévő Klaus Johannis államfő nagy fölénnyel nyert újabb ötéves mandátumot vasárnap.
2019. november 25., 08:412019. november 25., 08:41
2019. november 25., 09:142019. november 25., 09:14
A központi választási hatóság honlapján valós időben elérhető, hétfőn reggeli adatsor szerint a romániai elnökválasztás második fordulójában Johannis a szavazatok 99,95 százalékénak összeszámlálása nyomán megkapta a voksok 66,05 százalékát (6 492 012 szavazat), míg szociáldemokrata ellenfelére, Viorica Dăncilă volt miniszterelnökre a voksok 33,95 százalékát adták (3 337 278).
A legnagyobb arányú győzelmet Johannis szülőföldjén, Szeben megyében aratta, ahol begyűjtötte a szavazatok 85,28 százalékát. Hargita megyében az urnák elé járult választópolgárok 70, Kovásznában 72, Marosban 73, Kolozsban 81, Szatmárban 72 százaléka voksolt a hivatalban lévő elnökre.
A jó előre esélyesnek kikiáltott Klaus Johannis nagy arányú győzelmét jósolják a romániai államfőválasztás második fordulójának urnazárását követően közzétett exit poll eredmények.
A külföldön élő románok körében a hivatalban lévő jobbközép elnök elsöprő győzelmet aratott: Johannis begyűjtötte a diaszpórában leadott szavazatok 93,9 százalékát, míg Dăncila csak a voksok hat százalékát kapta meg. A külképviseleteken romániai idő szerint hétfőn hajnalban ért véget a szavazás (mindenütt helyi idő szerint 21 órakor tartottak nyitva a szavazókörök), a túlnyomó többségében jobboldali érzelmű román diaszpóra pedig újabb részvételi rekordot döntött az elnökválasztás második fordulójában: 944 077-en éltek választójogukkal.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!