Fotó: Presidency.ro
A leadott szavazatok csaknem száz százalékának összesítése alapján közzétett részeredmények igazolták, hogy a tisztségben lévő Klaus Johannis államfő nagy fölénnyel nyert újabb ötéves mandátumot vasárnap.
2019. november 25., 08:412019. november 25., 08:41
2019. november 25., 09:142019. november 25., 09:14
A központi választási hatóság honlapján valós időben elérhető, hétfőn reggeli adatsor szerint a romániai elnökválasztás második fordulójában Johannis a szavazatok 99,95 százalékénak összeszámlálása nyomán megkapta a voksok 66,05 százalékát (6 492 012 szavazat), míg szociáldemokrata ellenfelére, Viorica Dăncilă volt miniszterelnökre a voksok 33,95 százalékát adták (3 337 278).
A legnagyobb arányú győzelmet Johannis szülőföldjén, Szeben megyében aratta, ahol begyűjtötte a szavazatok 85,28 százalékát. Hargita megyében az urnák elé járult választópolgárok 70, Kovásznában 72, Marosban 73, Kolozsban 81, Szatmárban 72 százaléka voksolt a hivatalban lévő elnökre.
A jó előre esélyesnek kikiáltott Klaus Johannis nagy arányú győzelmét jósolják a romániai államfőválasztás második fordulójának urnazárását követően közzétett exit poll eredmények.
A külföldön élő románok körében a hivatalban lévő jobbközép elnök elsöprő győzelmet aratott: Johannis begyűjtötte a diaszpórában leadott szavazatok 93,9 százalékát, míg Dăncila csak a voksok hat százalékát kapta meg. A külképviseleteken romániai idő szerint hétfőn hajnalban ért véget a szavazás (mindenütt helyi idő szerint 21 órakor tartottak nyitva a szavazókörök), a túlnyomó többségében jobboldali érzelmű román diaszpóra pedig újabb részvételi rekordot döntött az elnökválasztás második fordulójában: 944 077-en éltek választójogukkal.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!