Fotó: Presidency.ro
A leadott szavazatok csaknem száz százalékának összesítése alapján közzétett részeredmények igazolták, hogy a tisztségben lévő Klaus Johannis államfő nagy fölénnyel nyert újabb ötéves mandátumot vasárnap.
2019. november 25., 08:412019. november 25., 08:41
2019. november 25., 09:142019. november 25., 09:14
A központi választási hatóság honlapján valós időben elérhető, hétfőn reggeli adatsor szerint a romániai elnökválasztás második fordulójában Johannis a szavazatok 99,95 százalékénak összeszámlálása nyomán megkapta a voksok 66,05 százalékát (6 492 012 szavazat), míg szociáldemokrata ellenfelére, Viorica Dăncilă volt miniszterelnökre a voksok 33,95 százalékát adták (3 337 278).
A legnagyobb arányú győzelmet Johannis szülőföldjén, Szeben megyében aratta, ahol begyűjtötte a szavazatok 85,28 százalékát. Hargita megyében az urnák elé járult választópolgárok 70, Kovásznában 72, Marosban 73, Kolozsban 81, Szatmárban 72 százaléka voksolt a hivatalban lévő elnökre.
A jó előre esélyesnek kikiáltott Klaus Johannis nagy arányú győzelmét jósolják a romániai államfőválasztás második fordulójának urnazárását követően közzétett exit poll eredmények.
A külföldön élő románok körében a hivatalban lévő jobbközép elnök elsöprő győzelmet aratott: Johannis begyűjtötte a diaszpórában leadott szavazatok 93,9 százalékát, míg Dăncila csak a voksok hat százalékát kapta meg. A külképviseleteken romániai idő szerint hétfőn hajnalban ért véget a szavazás (mindenütt helyi idő szerint 21 órakor tartottak nyitva a szavazókörök), a túlnyomó többségében jobboldali érzelmű román diaszpóra pedig újabb részvételi rekordot döntött az elnökválasztás második fordulójában: 944 077-en éltek választójogukkal.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!