Fotó: Rostás Szabolcs
Hatályba lépett hétfőn a veszélyhelyzet intézkedéseit részletező törvény, amely ismét jogalapot teremt arra, hogy a hatóságok korlátozzák az állampolgári szabadságjogokat, és megbírságolják azokat, akik megszegik a koronavírus-járvány miatt elrendelt kijárási és gyülekezési korlátozásokat.
2020. május 18., 10:532020. május 18., 10:53
2020. május 18., 14:242020. május 18., 14:24
Ezzel egy időben a Ludovic Orban vezette kabinet elfogadta hétfői ülésén azt a határozatot, amellyel az 55/2020-as törvény alapján elrendeli a veszélyhelyzetet az ország területén. A határozattervezet értelmében május 18-ától életbe lép a 30 napig tartó veszélyhelyzet Románia területén.
Ludovic Orban kormányfő az ülés elején részletezte a határozatot.
– mondta Orban.
A határozat jóváhagyásával a kormánynak „minden törvényes eszköze meglesz a veszélyhelyzet kezelésére, beleértve a bírságok kirovását is” – szögezte még le a kormányfő. Mint ismeretes, pénteken a járványügyi operatív törzs hirdetett veszélyhelyzetet, mégpedig a kormány múlt csütörtöki ülésén elfogadott sürgősségi rendelet alapján. A pénteki intézkedést azonban – bírságok híján – sokan nem tartották be.
Péntektől a településeken belül feloldották a kijárási korlátozásokat, de a vendéglátóhelyek kinyitását nem engedélyezték, és továbbra is tilos háromnál több embernek gyülekeznie. Ennek ellenére a – csütörtök éjfélkor véget ért – rendkívüli állapot utáni első „szabad hétvége” megünneplésére több helyütt a távolságtartási szabályokat megszegő emberek százai gyűltek össze a parkokban. A bukaresti kormányszékház előtti téren pedig kisebb tüntetéseket is szerveztek azok, akik visszaélésnek tartják a korlátozásokat, a koronavírus-járvány „ürügyén” hozott intézkedéseket pedig egy globális összeesküvésnek tulajdonítják.
Bár Klaus Iohannis államfő korábban cáfolta, hogy egy „szabályok és megszorítások nélküli” háromnapos joghézag keletkezett volna a hétvégén, Ludovic Orban miniszterelnök beismerte, hogy a hatóságok nem tudnak fellépni a gyülekezőkkel szemben, legfeljebb „megdorgálhatják” őket. A román alkotmány szerint ugyanis a polgári szabadságjogokat csak a parlament korlátozhatja törvénnyel, így a veszélyhelyzet intézkedéseit részletező törvény hétfői hatályba lépéséig az operatív törzs által pénteken kihirdetett veszélyhelyzet intézkedéscsomagját legfeljebb ajánlásként lehetett értelmezni. „Maximális veszélyhelyzetben vagyunk, minden eszközünk megvan a járványügyi intézkedések betartatására” – magyarázta a két veszélyhelyzet közötti különbséget Ludovic Orban miniszterelnök a hétfői kormányülés elején.
A hétfői kormányhatározatban 30 napra meghirdetett veszélyhelyzet idején 500-tól 2500 lejig terjedő bírságot kockáztat az, aki nem visel védőmaszkot nyilvános zárt térben, tömegközlekedési eszközökön, munkahelyen megszegi a kijárási korlátozásokat, vagy tiltott tömegrendezvényeken vesz részt. Kétszer ekkora bírság jár a karanténszabályok megsértéséért, míg a tiltott tömegrendezvények (tüntetések, koncertek, sportrendezvények) szervezéséért akár 15 ezer lejes büntetést is kiszabhatnak. A veszélyhelyzet bevezetéséről hétfőn kiadott kormányhatározatot öt napon belül a parlamentnek is jóvá kell hagynia.
Összefogásra szólított fel három államfőjelöltet Ilie Bolojan, a Bihar megyei tanács nemzeti liberális párti (PNL) elnöke, akit három elnökjelölt is lehetséges miniszterelnökként nevezett meg.
Medve támadt egy férfira vasárnap Argeş megye északnyugati részén; a lakosságot a Ro-Alert rendszeren keresztül figyelmeztették a veszélyre a hatóságok.
Ha elnök lesz, az összes külföldi nagykövetet fogadja hivatalában egy „egyenrangú” megbeszélésre, kivéve az osztrák nagykövetet, akit nem fogad, amíg Románia nem lesz a schengeni övezet teljes jogú tagja – jelentette ki George Simion.
Miután a héten vasúti síneken legelő juhnyájba rohant bele egy vonat, szombat este egy európai rangú úton gázolt el egy kecskenyájat egy személygépkocsi. A sofőr és utasa sértetlenül megúszta a balesetet, de az állatok közül kilenc elpusztult.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Októberben 278 személyt figyeltek elektronikus nyomkövető segítségével a hatóságok – derül ki a rendőrség szombati tájékoztatásából.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt elnöke és államfőjelöltje magabiztosan megnyeri az elnökválasztás első fordulóját, a második fordulóban pedig George Simionnal küzdhet meg – derül ki egy felmérésből.
November elejéig összesen 689 veszélyes szökevényt hoztak vissza az országba – közölte honlapján az igazságügyi minisztérium.
Ilie Bolojan jelenlegi Bihar megyei közgyűlési elnök pártelnökké választásához kötné a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) való koalíciót Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, aki az RMDSZ-t is bevonná a koalícióba.
Rareș Bogdan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke nem hisz Marcel Ciolacunak a George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét ért, orosz kapcsolatokkal való vádak ügyében.
1 hozzászólás