Fotó: Nicolae Badea/Agerpres
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt a caracali táblabírósági ügyészség a caracali rendőrség parancsnoka és három másik rendőrtiszt ellen a caracaili rémként elhíresült gyilkos, Gheorghe Dincă egyik kiskorú áldozata, Alexandria Măceșanu eltűnése ügyében zajlott nyomozás során elkövetett mulasztásaik miatt.
2023. augusztus 08., 09:322023. augusztus 08., 09:32
Az ügyészek szerint ha időben közbeléptek volna, az valós esélyt jelentett volna arra, hogy megmentsék a lány életét. Ehelyett az a mód, ahogyan eljártak, 14 órás késedelemhez vezetett.
A vádiratban azt állítják, hogy 2019. július 25-én Nicolae Mitrea, a Caracal rendőrség parancsnoka, aki a kiskorú Alexandra Măceșanu keresésével és a szabadságától megfosztó és bántalmazó személy azonosításával volt megbízva,
amely „a szabadságtól való megfosztás bűncselekményének vele szemben történő elkövetésére vonatkozott", nem összesítette a megtalálása szempontjából alapvető fontosságú információkat, és nem tájékoztatta róluk az alárendeltjeit, nem koordinálta, nem irányította, nem támogatta és nem ellenőrizte megfelelően a kutatócsoportokat, és nem intézkedett a büntetőeljárás sürgős megindítása érdekében, noha a kiskorú által közvetlenül bejelentett tények különös súlyossága a bűnügyi nyomozásra vonatkozó sajátos intézkedéseket tett szükségessé, amelyek lehetővé tették volna a folyamatban lévő rendőrségi ellenőrzések támogatását.
Az ügyészek szerint a vádlott megsértette a román rendőrség szervezetéről és működéséről szóló 218/2002-es törvény és a rendőrök jogállásáról szóló 360/2002-es törvény rendelkezéseit, „tette alkalmas volt arra, hogy késleltesse a bűncselekmények elkövetőjének és az áldozat elrablása helyének azonosítását”.
„A bizonyítékok alapján úgy ítélték meg, hogy ha a rendőrök, akik ellen a vádiratot kiadták, haladéktalanul megtették volna a szükséges lépéseket a kiskorú eltűnésének körülményeinek megállapítására, a panaszokban leírt helyzet felmérésére, ellenőrizték és felhasználták volna a meglévő információkból adódó nyomozati lehetőségeket, hatékonyan és eredményesen ellenőrizték és irányították volna a hierarchiát, az operatív csoportok munkáját, valamint ha haladéktalanul büntetőeljárást indítottak volna, amely lehetővé tette volna a konkrét bizonyítási eszközök (technikai megfigyelési intézkedések) alkalmazását,
az e tevékenységek végrehajtásának több mint 14 órás késedelme végül a sértett késői azonosításához vezetett, aki az ellene elkövetett bűncselekmény elkövetőjének otthonában halt meg” – áll az ügyészség közleményében.
Az ügyészek szerint „a rendőrség munkatársaiból álló operatív csoportok erőfeszítései, amelyek a helyszínen tevékenykedtek A. M. elrablásának helyének azonosítása és megmentése érdekében, hasztalanok voltak a Caracal rendőrség vezetősége részéről történő valódi koordináció és az összes, akkor rendelkezésre álló információ hatékony továbbítása hiányában”.
Gheorghe Dincă ellen 2020 januárjában emeltek vádat a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) ügyészei.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!