Nagyon kell. A bukaresti illetékesek minden követ megmozgatnak, hogy Málta adja ki a szökevény herceget
Fotó: Wikipédia/Flickr
Nem hagyja annyiban Románia, hogy az illetékes máltai bíróság elutasította a Romániában korrupció miatt szabadságvesztésre ítélt Pál herceg kiadatását.
2024. május 21., 11:002024. május 21., 11:00
A szigetország bírósága hétfőn utasította el Románia kérelmét a 2024. szökésben lévő román herceg kiadatására.
A máltai bírák a meghallgatások során arra a következtetésre jutottak, hogy fennáll a „valós veszélye” annak, hogy Paul Lambrino alapvető jogai sérülnek, ha kiadják, hogy Romániában töltse le börtönbüntetését, ezért elutasították a kérést, hogy adják át Romániának.
A döntés ellen 3 napon belül lehet fellebbezni, és
„A román állam minden jogi eszközt felhasznál, hogy minden szökevényt visszahozzon az országba. Ebből az alkalomból meg kell említenem a legújabb lépést ebbe az irányba. A brassói táblabíróságon dolgozó kollégáim az Európai Unió Bírósága elé terjesztették az ügyet, hogy az döntsön több előzetes kérdésben. Alapvetően arról, hogy
Az EUB ítélkezési gyakorlata szerint a bíróságok csak kivételes körülmények között tagadhatják meg az európai elfogatóparancs végrehajtását. Az EJEB például elítélte Belgiumot, miután az megtagadta az európai elfogatóparancs végrehajtását (Castano kontra Belgium)” – mondta Alina Gorghiu.
A román rendőrségtől kapott információk alapján sikerült elfogniuk a máltai hatóságoknak a nemzetközi körözés alatt álló Pál herceget – jelentette be hétfőn Benone Matei, a román rendőrség vezetője.
Pál máltai ügyvédje, Jason Azzopardi emlékeztetett, hogy a francia bíróságok elutasítottak egy hasonló kiadatási kérelmet, ami arra utal, hogy
„Röviden: ha egy román szökevényt X államban megtalálnak, és elindítjuk a kiadatási eljárást, a román államnak lehetőséget kell kapnia arra, hogy képviselőt küldjön, aki közvetlenül fogalmazhat meg kéréseket, javasolhat bizonyítékokat, gyakorolhat jogorvoslatokat. Hogy kifejtse a román állam álláspontját. (…) A mi szempontunkból az uniós jogszabályokat nem megfelelően alkalmazzák, és ezt a véleményünket minden lehetséges érvvel együtt fogjuk kifejteni az EUB bírái előtt” – tette hozzá Gorghiu.
Mint arról beszámoltunk,
Pál herceg három év és négy hónap letöltendő börtönbüntetést kapott egy romániai korrupciós ügyben, amelynek vádlottjai lefizették a visszaszolgáltatási hatóság tagjait. Az ügy kiindulópontja a 75 éves Pál herceg, aki a román királyi család tagjaként követelte vissza Bukarest határában a kommunizmus idején elkobzott băneasai királyi farmot (növénytani kutatóállomást) és a snagovi erdő egy részét. A terület a román főváros északi részén fekszik, amely a legértékesebbnek számít az ingatlanpiacon.
Ekkor felbérelte Remus Truicát, Adrian Năstase volt szociáldemokrata miniszterelnök tanácsadóját, hogy „intézkedjen”.
Utóbbi bevonta Tal Silberstein és Benyamin Steinmetz izraeli üzletembereket, akik kenőpénzt fizettek a román restitúciós hatóság tagjainak, hogy Pál javára döntsenek. A herceg cserébe a visszakövetelt ingatlanok értékének 50–80 százalékát fizette ki nekik. Pál megkapta az ingatlanokat, amivel több mint 145 millió eurós kárt okoztak a román államnak. A vádirat szerint mindez 2006 és 2013 között történt. A 2020 decemberében hozott bírósági döntés – mellyel Truicát hét év szabadságvesztésre ítélték, a két izraeli üzletember 5–5 év börtönbüntetést kapott –
Nem adja ki Franciaország Romániának a korrupció miatt elítélt Pál herceget: a francia igazságszolgáltatás jogerősen elutasította a szökevény kiadatását – erősítette meg Alina Gorghiu igazságügyi miniszter.
A három év és négy hónap letöltendő börtönbüntetést kapó Pál herceget nem találta otthon a rendőrség, akkori értesülések szerint Portugáliába szökött. A hatóságok másfél évvel később bukkantak a nyomára Párizsban.
„A franciaországi elsőfokú bíróság a román bíróság törvénytelen összetételére hivatkozva utasította el az átadást. Pontosabban arra, hogy az egyik bíró nem tette le a hivatali esküt, amikor beiktatták” – mondta akkor Alina Gorghiu.
„Az ügyész fellebbezett az ügyben, de a fellebbezési határidőn belül nem indokolta meg a fellebbezését, így azt elutasították, és az alapfokú bíróság ítélete jogerőre emelkedett. A francia igazságügyi minisztériumnál is panaszt tettünk. Továbbítottam a román hatóságok megdöbbenését, és kértem őket, hogy találjanak megoldást. Megkértem francia kollégámat is, hogy az illetékes szervekkel ellenőriztesse az emberi és eljárási hibákat ebben az ügyben” – mondta Alina Gorghiu.
A herceget a Máltai Lovagrend tagjává való fogadás ígéretével csalták lépre.
A beszámolók szerint egy luxusüdülőben vették őrizetbe, ahol a Máltai Lovagrend tartotta rendezvényét, amelyen az előzetes ígéretek szerint őt is lovaggá ütötték volna.
Ilie Bolojan a brüsszeli EU-csúcs napirendjén szereplő kérdésekről egyeztetett kedden Marcel Ciolacu miniszterelnökkel.
A legfelsőbb bíróság kedden elrendelte a nyomozás újrakezdését a Colectiv 2 néven ismert ügyben.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion szerint a Velencei Bizottság jelentése a romániai elnökválasztás érvénytelenítéséről valójában azoknak ad igazat, akik szerint az alkotmánybírósági döntés nem volt demokratikus.
Mintegy 19 800 ember halt meg az uniós utakon bekövetkezett közúti balesetekben 2024-ben, mintegy 600-zal kevesebben, mint az előző évben, ami egyéves viszonylatban 3 százalékos csökkenést jelent – derült ki az Európai Bizottság friss jelentéséből.
A Megújítjuk Románia Európai Projektjét (REPER) párt nyilvánosan arra kérte kedden a Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR), hogy léptesse vissza államfőjelöltjét, Elena Lasconi pártelnököt Nicușor Dan független jelölt javára.
George Becali kedden bejelentette, hogy új szuverenista pártot alapít.
Feszült a viszony a hárompárti bukaresti kormánykoalíció egyes pártjai és Crin Antonescu közös államfőjelölt között, miután utóbbi elégedetlen azzal, hogy nem mindegyik párt állt ki mellette teljes mellszélességgel – közölte a<a href="https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/crin-antonescu-nemultumit-de-campania-facuta-ce-le-reproseaza-partidelo
Kitoloncoltak Romániából hét külföldi állampolgárt, akiknek nem volt érvényes tartózkodási engedélyük.
Erdély is azon régiók közé tartozik, ahol George Simion első helyen végezne az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az AtlasIntel legfrissebb felmérésének kedden ismertetett adataiból.
Az elmúlt tíz év legalacsonyabb szintjére csökkent és október végéig várhatóan meg is szűnik a romániai börtönök túlzsúfoltsága – jelentette be Dan Halchin, a büntetés-végrehajtó intézetek országos igazgatóságának (ANP) parancsnoka.
szóljon hozzá!