Nem adja ki Franciaország Romániának a korrupció miatt elítélt Pál herceget: a francia igazságszolgáltatás jogerősen elutasította a szökevény kiadatását – erősítette meg Alina Gorghiu igazságügyi miniszter.
2024. április 06., 19:022024. április 06., 19:02
„A franciaországi elsőfokú bíróság a román bíróság törvénytelen összetételére hivatkozva utasította el az átadást. Pontosabban arra, hogy az egyik bíró nem tette le a hivatali esküt, amikor beiktatták” – mondta Alina Gorghiu a G4Media portálnak. A román hatóságok több mint három éve próbálják hazaszállítani a királyi család el nem ismert tagját, akit 2020 decemberében három év négy hónap börtönbüntetésre ítéltek a băneasai királyi gazdaság törvénytelen visszaszolgáltatása ügyében.
Alina Gorghiu hangsúlyozta, hogy az igazságügyi tárca nem passzívan szemlélte az eljárást.
„Időben továbbítottuk az összes dokumentumot, amit kértek, beleértve a fogva tartási körülményekre vonatkozókat a börtönben, ahova került volna, és amelyek megfelelnek az európai normáknak” - hangsúlyozta Alina Gorghiu.
Szerinte a francia bíróság túllépte az európai elfogatóparancsról szóló 2002/584-es határozat szerinti hatáskörét.
A francia igazságügyi minisztériumnál is panaszt tettünk. Továbbítottam a román hatóságok megdöbbenését, és kértem őket, hogy találjanak megoldást. Megkértem francia kollégámat is, hogy az illetékes szervekkel ellenőriztesse az emberi és eljárási hibákat ebben az ügyben” – mondta Alina Gorghiu.
Párizsban elfogták Romániai Pál Fülöp herceget, aki ellen nemzetközi elfogatóparancs volt érvényben, ugyanis nyoma veszett, miután 2020 decemberében jogerős börtönbüntetést kapott.
Az igazságügyi miniszter szerint
Mint arról beszámoltunk, Pál herceget 2022 júniusában vették őrizetbe Párizsban, mivel nemzetközi elfogatóparancs volt érvényben ellene, ugyanis nyoma veszett, miután 2020 decemberében jogerős börtönbüntetést kapott.
Pál herceg három év és négy hónap letöltendő börtönbüntetést kapott egy romániai korrupciós ügyben, amelynek vádlottjai lefizették a visszaszolgáltatási hatóság tagjait.
Az ügy kiindulópontja a 75 éves Pál herceg, aki
A terület a román főváros északi részén fekszik, amely a legértékesebbnek számít az ingatlanpiacon.
Királyi körülmények között lakhat, aki hajlandó több mint egymillió lejt áldozni egy festői ingatlanra: a román adóhatóság (ANAF) arra készül, hogy elárverezze a vesztegetés miatt jogerősen elítélt Pál herceg kúriáját.
A herceg jogtalanul követelte vissza az ingatlanokat, visszaszolgáltatási kérelmére négy éven át nem kapott választ.
Ekkor felbérelte Remus Truicát, Adrian Năstase volt szociáldemokrata miniszterelnök tanácsadóját, hogy „intézkedjen”. Utóbbi bevonta Tal Silberstein és Benyamin Steinmetz izraeli üzletembereket, akik kenőpénzt fizettek a román restitúciós hatóság tagjainak, hogy Pál javára döntsenek.
A vádirat szerint mindez 2006 és 2013 között történt. A 2020 decemberében hozott bírósági döntés – mellyel Truicát hét év szabadságvesztésre ítélték, a két izraeli üzletember 5–5 év börtönbüntetést kapott – érvénytelenítette a visszaszolgáltatást, és visszahelyezte a román állam tulajdonába az ingatlanokat.
A három év és négy hónap letöltendő börtönbüntetést kapó Pál herceget nem találta otthon a rendőrség, akkori értesülések szerint Portugáliába szökött. A hatóságok másfél évvel később bukkantak a nyomára Párizsban.
Ferenc pápa klinikai állapota továbbra is stabil, ami megerősíti az utóbbi egy hétben rögzített javulást – közölte a Szentszék szombat este a Gemelli-klinika orvosainak véleménye alapján.
Észak-Macedóniában, Kočani városában szombat éjjel tűz ütött ki a Pulse nevű éjszakai klubban, a tragédiában legalább 50 ember életét vesztette.
A magyar szabadság eszméje örökkévaló és időtlen – jelentette ki a miniszterelnök szombaton Budapesten az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján tartott ünnepi beszédében.
Orbán Viktor miniszterelnök a március 15-ei nemzeti ünnepünk alkalmából tett közzé bejegyzést a közösségi média oldalán: új 12 pontot fogalmazott meg, üzenetét Brüsszelnek címezve.
Ukrajna gyakorlatilag már megkezdte egy nemzeti csapat kialakítását, amely megfelelő algoritmusokat dolgoz majd ki egy esetleges 30 napos tűzszünet ellenőrzésére, ami egy nagyon bonyolult folyamat.
Információkat és további jelzéseket küldött az orosz elnök amerikai hivatali partnerének, akinek különmegbízottját, Steven Witkoffot csütörtökön fogadta – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak.
Három volt, illetve jelenlegi román európai parlamenti (EP) képviselő neve is fölmerült az uniós törvényhozást érintő legújabb korrupciós ügyben.
Alaposan kiosztotta Klaus Iohannis volt román államfőt Donald Trump amerikai elnök.
Orbán Viktor miniszterelnök az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulója alkalmából levelet intézett a külhoni magyarokhoz.
„Nagyon csalódást keltő pillanat lenne az egész világnak, ha Oroszország nem fogadná el az ukrajnai tűzszünetre vonatkozó ajánlatot” – jelentette ki Donald Trump csütörtökön, mielőtt tárgyalóasztalhoz ült Mark Rutte NATO-főtitkárral Washingtonban.
szóljon hozzá!