Nem adja ki Franciaország Romániának a korrupció miatt elítélt Pál herceget: a francia igazságszolgáltatás jogerősen elutasította a szökevény kiadatását – erősítette meg Alina Gorghiu igazságügyi miniszter.
2024. április 06., 19:022024. április 06., 19:02
„A franciaországi elsőfokú bíróság a román bíróság törvénytelen összetételére hivatkozva utasította el az átadást. Pontosabban arra, hogy az egyik bíró nem tette le a hivatali esküt, amikor beiktatták” – mondta Alina Gorghiu a G4Media portálnak. A román hatóságok több mint három éve próbálják hazaszállítani a királyi család el nem ismert tagját, akit 2020 decemberében három év négy hónap börtönbüntetésre ítéltek a băneasai királyi gazdaság törvénytelen visszaszolgáltatása ügyében.
Alina Gorghiu hangsúlyozta, hogy az igazságügyi tárca nem passzívan szemlélte az eljárást.
„Időben továbbítottuk az összes dokumentumot, amit kértek, beleértve a fogva tartási körülményekre vonatkozókat a börtönben, ahova került volna, és amelyek megfelelnek az európai normáknak” - hangsúlyozta Alina Gorghiu.
Szerinte a francia bíróság túllépte az európai elfogatóparancsról szóló 2002/584-es határozat szerinti hatáskörét.
A francia igazságügyi minisztériumnál is panaszt tettünk. Továbbítottam a román hatóságok megdöbbenését, és kértem őket, hogy találjanak megoldást. Megkértem francia kollégámat is, hogy az illetékes szervekkel ellenőriztesse az emberi és eljárási hibákat ebben az ügyben” – mondta Alina Gorghiu.
Párizsban elfogták Romániai Pál Fülöp herceget, aki ellen nemzetközi elfogatóparancs volt érvényben, ugyanis nyoma veszett, miután 2020 decemberében jogerős börtönbüntetést kapott.
Az igazságügyi miniszter szerint
Mint arról beszámoltunk, Pál herceget 2022 júniusában vették őrizetbe Párizsban, mivel nemzetközi elfogatóparancs volt érvényben ellene, ugyanis nyoma veszett, miután 2020 decemberében jogerős börtönbüntetést kapott.
Pál herceg három év és négy hónap letöltendő börtönbüntetést kapott egy romániai korrupciós ügyben, amelynek vádlottjai lefizették a visszaszolgáltatási hatóság tagjait.
Az ügy kiindulópontja a 75 éves Pál herceg, aki
A terület a román főváros északi részén fekszik, amely a legértékesebbnek számít az ingatlanpiacon.
Királyi körülmények között lakhat, aki hajlandó több mint egymillió lejt áldozni egy festői ingatlanra: a román adóhatóság (ANAF) arra készül, hogy elárverezze a vesztegetés miatt jogerősen elítélt Pál herceg kúriáját.
A herceg jogtalanul követelte vissza az ingatlanokat, visszaszolgáltatási kérelmére négy éven át nem kapott választ.
Ekkor felbérelte Remus Truicát, Adrian Năstase volt szociáldemokrata miniszterelnök tanácsadóját, hogy „intézkedjen”. Utóbbi bevonta Tal Silberstein és Benyamin Steinmetz izraeli üzletembereket, akik kenőpénzt fizettek a román restitúciós hatóság tagjainak, hogy Pál javára döntsenek.
A vádirat szerint mindez 2006 és 2013 között történt. A 2020 decemberében hozott bírósági döntés – mellyel Truicát hét év szabadságvesztésre ítélték, a két izraeli üzletember 5–5 év börtönbüntetést kapott – érvénytelenítette a visszaszolgáltatást, és visszahelyezte a román állam tulajdonába az ingatlanokat.
A három év és négy hónap letöltendő börtönbüntetést kapó Pál herceget nem találta otthon a rendőrség, akkori értesülések szerint Portugáliába szökött. A hatóságok másfél évvel később bukkantak a nyomára Párizsban.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
Megkínoztak és megöltek gy 22 éves palesztin férfit a Hamász fegyveresei, miután nyilvánosan bírálta a terrorszervezetet, és részt vett az egyébként ritka Hamász-ellenes tüntetéseken Gázában – közölte a családja.
A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.
Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
szóljon hozzá!