A legfelsőbb bíróság helyt adott a fellbbezésnek, felfüggesztette a ploiești-i bíró határozatát, érvényben hagyva az alkotmánybíróság tavalyi döntését
Fotó: Facebook/Legfelsőbb bíróság
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott a 2024-es elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek. Döntése szerint a legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
2025. április 25., 18:572025. április 25., 18:57
A legfelsőbb bíróság befogadhatatlanként elutasította bizonyos Gheorghiță Popescu keresetét, amelyben a felperes az alkotmánybíróság december 6-i határozatának felfüggesztését, illetve megsemmisítését kérte. Emellett a legfelsőbb bíróság elutasította egy másik magánszemély, Andrei Ștefan Mitrea fellebbezését, arra hivatkozva, hogy nem részese a pernek – számolt be az Agerpres hírügynökség.
A ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki döntését a ploiești-i regionális ügyészség és az alkotmánybíróság fellebbezte meg.
A bíróságok portálján közzétett adatok szerint az alkotmánybíróság tavalyi határozatát egy Gheorghită Popescu nevű magánszemély támadta meg az ítélőtáblánál.
Mint arról beszámoltunk, a taláros testület arra hivatkozott, hogy a legfelsőbb védelmi tanács szerint az első fordulóban legtöbb szavazatot szerző Călin Georgescu független jelölt közösségi oldalakon folytatott választási kampányát illegális finanszírozás és nemzetbiztonsági kockázatot jelentő külföldi beavatkozás segítette.
Az alkotmánybíróság pénteken úgy reagált a csütörtöki ítéletre, hogy a ploiești-i ítélőtábla „a törvények megsértésével, alkotmányos és jogi alap nélkül döntött” az elnökválasztást érvénytelenítő december 6-i határozat felfüggesztéséről.
Az alkotmánynak megfelelően a december 6-i határozat a jövőre nézve hatályos, és általánosan kötelező érvényű, mivel az alkotmányos rend részét képezi – erre hivatkozva fellebbezte meg az alkotmánybíróság a ploiești-i ítélőtábla csütörtöki ítéletét.
Közleményében a taláros testület kitért arra is, hogy 2024 decemberétől több mint 200 esetben támadták meg az ország különböző bíróságain az elnökválasztást érvénytelenítő december 6-i határozatát. „Eddig a közigazgatási bíróságok az alkotmánynak és a törvénynek megfelelően elutasították ezeket a kereseteket, a ploiești-i ítélőtábla ítélete egyedülálló és elszigetelt” - olvasható a közleményben.
Az alkotmánybíróság önkényesen félreértelmezte a törvényt, és a román nép szuverenitását kisajátítva nem egy választott, hanem egy általa kinevezett államfőt helyezett tisztségbe – többek között ezzel indokolta a ploiești-i ítélőtábla bírája az elnökválasztás első fordulójának eredményét és az egész választási folyamatot érvénytelenítő tavaly decemberi 6-i alkotmánybírósági határozat felfüggesztését.
A pénteken közzétett dokumentum szerint az alkotmánybíróság önkényesen értelmezte az alkotmány szerinti hatáskörét, amikor hivatalból vizsgálódott az elnökválasztás ügyében, mert a testület működését szabályozó 1992/47-es törvény szerint csak indokolással ellátott írásbeli panasz esetén lett volna szabad eljárnia.
A ploiești-i ítélőtábla egyik bírája csütörtökön felfüggesztette az elnökválasztást érvénytelenítő tavaly decemberi 6-i alkotmánybírósági határozatot.
Az indoklás szerint megalapozott a felperesnek az a kifogása, hogy:
„Az alkotmány előírása szerint bizonyos jogok és szabadságok gyakorlása csak törvénnyel korlátozható” – olvasható a ploiești-i bíró indoklásban.
Az ítész szerint nem teljesültek az elnökválasztás érvénytelenítésének jogi feltételei sem. Az elnökválasztási törvény szerint ugyanis az alkotmánybíróság csak akkor járhatott volna el így, ha a szavazás során és az eredmény megállapításakor olyan csalások történtek, amelyek módosítottak a második fordulóba bekerülő jelöltek sorrendjén.
Az indoklás azzal zárul, hogy a megtámadott alkotmánybíróság határozat egy közigazgatási aktus, amelynek a vizsgálata az ítélőtábla közigazgatási részlegének hatáskörébe tartozik, tekintettel arra, hogy az alkotmánybíróság közhatóságnak minősül.
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke lenne az egyik külföldi politikus, akit Crin Antonescu, a bukaresti kormánykoalíció államfőjelöltje felhívná, ha Románia katasztrófa közeli helyzetbe kerülne.
Románia első helyen áll az Európai Unióban a korai iskolaelhagyás tekintetében – derült ki az Eurostat friss adataiból.
Helyt adott a törvényszék Udrea keresetének, amelyben börtönbüntetésének csökkentését kérte a külföldön őrizetben töltött időszak levonásával.
Robbanás történt kedd délután a román hadsereg Ilfov megyei tüzérségi laboratóriumában; a detonációban egy civil alkalmazott életét vesztette.
Az Európai Unió tagországaiban 1,3 százalékkal csökkent 2023-ban a közúti balesetben elhunytak száma – közölte az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat kedden.
Év eleje óta 1,06 milliárd italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren (SGR) keresztül, a rendszert működtető RetuRo vállalat pedig 83 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
A Gheorghe Ionescu-Șișești agrártudományi és erdészeti akadémia (ASAS) kedden közölte, hogy elhunyt az intézmény elnöke, Valeriu Tabără volt mezőgazdasági miniszter.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) pénzügyi gondjai miatt a párt tagjai saját zsebből, a koalíciós partner Szociáldemokrata Párton (PSD) keresztül támogatják a közös államfőjelölt, Crin Antoinescu volt PNL-elnök kampányát – derül ki egy oknyomozó riportból.
Az ukrajnai háború kitörése óta először kaptak Sulina város lakói egyetlen éjszaka alatt három Ro-Alert figyelmeztetést a határközeli ukrán célpontok ellen indított orosz támadások miatt.
Hatvan napra bűnügyi felügyelet alá helyezték azt a 19 éves lányt, aki elvitt a bákói megyei kórház szülészeti osztályáról egy újszülöttet – közölte kedden Gabriel Dumitrache, a Bákó megyei rendőrség szóvivője.
szóljon hozzá!