Fotó: Cdep.ro
Szombaton 11 órától kezdődik a bizalmatlansági indítványról szóló parlamenti vita és szavazás – dőlt el szerdán a román szenátus és a képviselőház együttes házbizottsági ülésén. Ez kedvezőtlen fejlemény az ellenzék számára.
2019. október 02., 11:342019. október 02., 11:34
2019. október 02., 12:152019. október 02., 12:15
Florin Iordache, a képviselőház szociáldemokrata (PSD) alelnöke közölte: az indítványt szerdán 15 órakor olvassák fel. Az ellenzék tiltakozásképpen kivonult a megbeszélésről, hogy kvórumhiány miatt a testület képtelenné váljon a döntéshozatalra.
Az ellenzéki képviselők és szenátorok távolmaradása miatt kedden este határozatképtelenek voltak a parlamenti házbizottságok, így nem tudták este felolvastatni a bizalmatlansági indítvány szövegét a törvényhozásban. Miközben az ellenzéki alakulatok a jövő hét elején szerették volna megtartani a szavazást a kormánybuktató kezdeményezésről, amikor minden képviselő és szenátor a parlamentben lesz, a kormányzó szociáldemokraták azért pártolják a hétvégi időpontot, hogy ne lehessen mozgósítani a honatyákat.
Florin Iordache alsóházi alelnök közölte: amennyiben szombaton nem lesz meg a kvórum, újabb együttes házbizottsági ülést hívnak össze, amely újabb időpontot tűz ki. „Azok 237-en, akik aláírták, feltételezhetően el is olvasták, amit aláírtak. Tehát szombaton is, pénteken is, csütörtökön is ki tudják fejezni álláspontjukat. Tehát mi különbség van a pénteki, a szombati vagy a vasárnapi voksolás között? Volt már példa bizalmatlansági indítványra, amelyet vasárnap olvastak fel. Tudomásom szerint ha sürgős leváltani ezt a kormányt, akkor szombaton is, vagy akár vasárnap is jöhetünk” – nyilatkozta Iordache.
A „Románia újjáépítéséhez sürgősen meneszteni kell a Dăncilă-kormányt” című dokumentumot 237 törvényhozó látta el kézjegyével a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Népi Mozgalom Párt (PMP), a Pro Romania párt, a kormánykoalícióból augusztusban kilépett Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE), és az RMDSZ részéről, ugyanakkor a nemzeti kisebbségek, a függetlenek, sőt a kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) soraiból is vannak, akik aláírták az indítványt. A kormánybuktató kezdeményezést az iktatásától számított öt napon belül fel kell olvasni a kétkamarás parlament együttes ülésén, majd három nappal később szintén az együttes ülésen rendeznek vitát és szavazást a kormány sorsáról. A kormány leváltásához a törvényhozók többségének támogatására, legalább 233 voksra van szükség.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!