Fotó: Ilusztráció
2012. október 30., 14:392012. október 30., 14:39
Vasile Astărăstoae adatai szerint Románia 2007-es uniós csatlakozása óta 13 900 szakorvos hagyta el az országot. Mint mondta: a külföldre ment orvosok képzésére az ország 3,5 milliárd eurót fordított, ez pedig befektetésként kellene visszatükröződjön a hazai egészségügyben. Az egyetemi központokban ezer főre 3,6 szakorvos jut, ez megfelel az európai átlagnak. Azonban vannak olyan régiók is – főleg vidéken -, ahol már egyetlen orvos sem tevékenykedik.
Tájékoztatása szerint Romániában jelenleg 41 ezer orvos és 14 ezer rezidens orvos tevékenykedik, miközben 80 ezer szakorvosra volna szükség.
Astărăstoae nem először szólal fel az orvosok elvándorlása miatt, ez év elején is aggasztónak nevezte ezt a jelenséget. Mint korábban mondta: országszerte már sok olyan kórház van, ahol több szakorvosi helyet nem tudnak betölteni. A kivándorlás legfőbb okai között említette az alacsony béreket, az egészségügyi rendszer túlpolitizálását, amelyben a szakemberek nem tudnak hosszú távon karriert építeni. Ugyancsak az okok közé sorolta azt is, hogy az orvosok – megfelelő felszerelés és a betegeknek szükséges gyógyszerek hiányában – gyakorta improvizálni kénytelenek, emiatt pedig nagyon félnek egy esetleges műhibától.
A Jászvásári Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem ez évi tanévnyitóján úgy vélekedett: az Európai Uniónak legalább részlegesen meg kellene térítenie az európai országokban dolgozó, Romániában képzett orvosok felkészítésének költségeit.
„Egyik szemünk sír, a másik nevet. Egyrészt örülünk, hogy végzőseink másutt is megállják a helyüket, másrészt elszomorít, hogy itthon nem értékeli őket eléggé a társadalom. Mindenesetre felkészítésük a mi munkánk eredménye, amiért kártérítést kérünk” - mondta az orvosi kamara elnöke.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).