Nem tűri a szájkosarat. Diana Şoşoacă mattot készül adni a román államnak
Fotó: Ronald Wittek/EPA/Agerpres
Szenátornak jelölteti magát az SOS Románia párt elnöke, Diana Şoşoacă. Az alakulat csütörtökön nyújtotta be parlamenti jelöltlistáit a Központi Választási Irodához (BEC).
2024. október 17., 20:282024. október 17., 20:28
A BEC székháza előtt Diana Şoşoacă azt nyilatkozta, az SOS Románia szenátorjelöltjeinek listáját jómaga, a képviselőházi jelöltlistát Dumitru Coarnă képviselő vezeti.
„A BEC-nek van egy listája azokról, akiket eltiltottak a jelöltségtől (államfőjelöltségtől – szerk. megj.). Meglepő módon a városi választási iroda ellenőrzése azt mutatta, hogy
– fogalmazott. Hozzátette, ha ezt a jelöltségét jóváhagyják, bebizonyosodik, hogy az őt az államfőválasztáson való indulástól eltiltó alkotmánybírósági döntés alkotmányellenes volt.
Jobbára politikai állásfoglalásai, a Románia alaptörvényével szembeni vélelmezett szembehelyezkedése miatt akadályozta meg a bukaresti alkotmánybíróság Diana Şoşoacának, hogy induljon az idei államfőválasztáson.
„Ha mégis elutasítják a jelölésemet, bár nem szerepelek az eltiltottak listáján, azt jelenti, hogy a román állam már nem létezik. Jelenleg sérül a hatalmi ágak szétválasztásának elve, és két párhuzamos állam van: az alkotmánybíróság állama és azoknak a román állampolgároknak az állama, akik független Romániát szeretnének” – idézte kijelentését az Agerpres hírügynökség.
„Folytatjuk az erőfeszítéseket a romániai jogállamiság helyreállítása érdekében, és újabb mattot fogunk adni” – tette hozzá.
Politikai döntést hozott a bukaresti alkotmánybíróság Puskás Bálint, a taláros testület egykori tagja szerint, amikor kizárta az államfőválasztás jelöltjei közül Diana Șoșoacát, az SOS Románia párt elnökét.
Mint ismeretes, az alkotmánybíróság október elején helyt adott a Diana Şoşoacă elnökjelölése elleni óvásoknak, és megsemmisítette a Központi Választási Iroda korábbi határozatát, amellyel iktatták Şoşoacă jelölési dossziéját. A taláros testület indoklása szerint az SOS Románia párt elnöke a Románia NATO- és EU-tagságával kapcsolatos megnyilvánulásaiban megkérdőjelezi az alkotmány tiszteletben tartására vonatkozó kötelezettséget.
Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő hétfő este az Európai Parlament egyperces felszólalásainak keretében kifogásolta, hogy a román alkotmánybíróság kizárta az államelnökjelöltek közül.
„A nyilvános állásfoglalásai (...) és az alkotmányos értékekkel (...) ellentétes meggyőződéseinek hangoztatása, valamint bizonyos nyilvános rendezvényeken való részvétele elegendő okot szolgáltatnak arra a következtetésre, hogy Diana Iovanovici-Şoşoacă asszony Románia elnökjelöltjeként megkérdőjelezi és figyelmen kívül hagyja az alkotmány tiszteletben tartásának kötelezettségét, amikor az állam alapvető értékeit és opcióit (...) garantáló NATO- és EU-tagság megszüntetéséről beszél” – olvasható az indoklásban, amelyben a testület megállapította: Şoşoacă megnyilvánulásai „nyilvánvalóan” távol állnak az alkotmány tiszteletétől és a demokrácia védelmétől, amelyek az államelnök-jelöltség feltételei.
Kizárná az alkotmánybíróságot az elnökjelöltek jóváhagyási folyamatából a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) a Diana Șoșoacă kizárását övező botrány nyomán.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
szóljon hozzá!