Fotó: Haáz Vince
A romániai éttermek, étkezdék és más vendéglátóhelyek kötelesek lesznek ingyenesen biztosítani a csapvizet a vízminőségről szóló új törvény értelmében, amelyet a volt energiaügyi miniszter, Virgil Popescu nemzeti liberális párti (PNL) képviselő által kért módosító javaslattal egészítettek ki.
2024. március 21., 12:582024. március 21., 12:58
Mint ismeretes, a szolgáltatás már több nyugati országban is elérhető, de Romániában még soha nem volt törvénybe iktatva, így
„Románia, egy olyan ország, mint külföldön! INGYENES ivóvizet fognak kapni az éttermekben! Ma elfogadták a törvényt, beleértve azt a módosító indítványt is, amelyet a környezetvédelmi bizottság elnökeként én nyújtottam be, hogy az ingyenes ivóvíz biztosítása is szerepeljen benne” – számolt be szerdán Facebook-oldalán a kormánypárti politikus.
A romániaiak egyharmada (33 százaléka) leggyakrabban palackozott szénsavmentes vizet, 12 százaléka palackozott szénsavas vizet iszik, míg tízből négyen nem féltik az egészségüket a csapvíztől – derül ki egy felmérés kedden ismertetett eredményeiből.
A kormányrendelet az emberi fogyasztásra szánt víz minőségét szabályozza, és célja az emberi egészség védelme az emberi fogyasztásra szánt víz szennyezésének káros hatásaival szemben azáltal, hogy biztosítja tisztaságát, minőségét. A rendelet célja továbbá az ivóvízhez való hozzáférés javítása.
A törvény azt követően léphet hatályba, hogy Klaus Iohannis államfő kihirdeti, majd megjelenik a Hivatalos Közlönyben.
A romániai lakosság átlagosan 6,62 lejt fizet köbméterenként az ivóvízért. Ám az árak megyénként és régiónként nagyon eltérőek, Moldvában például vannak olyan városok, ahol az erdélyi megyékhez képest kétszeres díjszabást kell lepengetni.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!