Fotó: Haáz Vince
A romániai éttermek, étkezdék és más vendéglátóhelyek kötelesek lesznek ingyenesen biztosítani a csapvizet a vízminőségről szóló új törvény értelmében, amelyet a volt energiaügyi miniszter, Virgil Popescu nemzeti liberális párti (PNL) képviselő által kért módosító javaslattal egészítettek ki.
2024. március 21., 12:582024. március 21., 12:58
Mint ismeretes, a szolgáltatás már több nyugati országban is elérhető, de Romániában még soha nem volt törvénybe iktatva, így
„Románia, egy olyan ország, mint külföldön! INGYENES ivóvizet fognak kapni az éttermekben! Ma elfogadták a törvényt, beleértve azt a módosító indítványt is, amelyet a környezetvédelmi bizottság elnökeként én nyújtottam be, hogy az ingyenes ivóvíz biztosítása is szerepeljen benne” – számolt be szerdán Facebook-oldalán a kormánypárti politikus.
A romániaiak egyharmada (33 százaléka) leggyakrabban palackozott szénsavmentes vizet, 12 százaléka palackozott szénsavas vizet iszik, míg tízből négyen nem féltik az egészségüket a csapvíztől – derül ki egy felmérés kedden ismertetett eredményeiből.
A kormányrendelet az emberi fogyasztásra szánt víz minőségét szabályozza, és célja az emberi egészség védelme az emberi fogyasztásra szánt víz szennyezésének káros hatásaival szemben azáltal, hogy biztosítja tisztaságát, minőségét. A rendelet célja továbbá az ivóvízhez való hozzáférés javítása.
A törvény azt követően léphet hatályba, hogy Klaus Iohannis államfő kihirdeti, majd megjelenik a Hivatalos Közlönyben.
A romániai lakosság átlagosan 6,62 lejt fizet köbméterenként az ivóvízért. Ám az árak megyénként és régiónként nagyon eltérőek, Moldvában például vannak olyan városok, ahol az erdélyi megyékhez képest kétszeres díjszabást kell lepengetni.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!