Nincs felfüggesztés. Az EJEB nem tartotta indokoltnak Georgescu kérésének teljesítését
Fotó: Coe.int
Elutasította az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) a romániai elnökválasztás utólag érvénytelenített első fordulóját megnyerő Călin Georgescu keresetét, amelyet az érvénytelenítő határozat ellen nyújtott be.
2025. január 21., 14:572025. január 21., 14:57
2025. január 21., 18:452025. január 21., 18:45
Az EJEB keddi közleménye szerint a héttagú kollégium bírái egyhangú határozatban utasították el Georgescu kérését, amelyben az alkotmánybíróság érvénytelenítő határozatának felfüggesztését és a választások második forduló kiírásával történő folytatását kérte.
A bíróság közölte, Georgescu azt kérte, hogy az elnökválasztást érvénytelenítő határozat elleni keresetének elbírálásáig ideiglenes intézkedésként függesszék fel a román alkotmánybíróságnak a választás érvénytelenítéséről szóló határozatát, és rendeljék el a választási eljárás folytatását a második fordulóval. Ezt a kérelmét utasították el kedden egyöntetű szavazással.
Az EJEB közleményében azt is megjegyezték, hogy ez a határozat semmiféle módon nem befolyásolja az eredeti kereset befogadhatóságával kapcsolatos döntést vagy a kereset elbírálását. A független államfőjelöltet az EJEB előtt képviselő egyik ügyvéd, Maria Vasîi a Hotnews hírportálnak úgy nyilatkozott: kivárják a végső döntést az ügyben. Kifejtette: arra számít, hogy miután most úgy döntött, nem indokolt a közbelépése, „az EJEB lesz annyira felelősségteljes, hogy meghozza a szükséges intézkedéseket és kijavítja saját hibáit”.
Január végére várható, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) döntsön a Călin Georgescu által az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvénytelenítő alkotmánybírósági döntés elleni panaszról.
Az alkotmánybíróság december 6-án érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét, és úgy döntött, hogy elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot. Határozatát a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE), a belügyminisztérium és a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) jelentései alapján hozta meg a testület.
A dokumentumokból az derült ki, hogy
Az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) fordult az elnökválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu az Alkotmánybíróság azon határozata miatt, amellyel érvénytelenítette a választás eredményét, és új választást rendelt el.
A dokumentumok arra is rávilágítottak, hogy egy külföldi állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe, és Románia az agresszív orosz hibrid hadviselés célpontja volt.
Csütörtöki ülésén a kormány elfogadta az állami vállalatok reformjával foglalkozó tárcaközi munkacsoport létrehozásáról szóló memorandumot.
Diana Buzoianu környezetvédelmi és erdőgazdálkodási miniszter csütörtökön ismertette a Romsilva átszervezéséről szóló javaslatokat, amelyek között van az erdészeti igazgatóságok, valamint az igazgatók számának csökkenése.
Az informatikai csalások számának csökkenése ellenére az áldozatok által elszenvedett károk jóval nagyobbak, mint tavaly, figyelmeztet a rendőrség. A csalók egyre kifinomultabb módszereket alkalmaznak.
Ilie Bolojan miniszterelnök elrendelte egy kormányhatározat-tervezet kidolgozását az állami szolgálati lakások bérleti díjának újraszámolásáról – jelentette be csütörtökön a kormányszóvivő.
A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség kéri Nicușor Dan államfőt, ne hirdesse ki a deficitcsökkentő csomagról szóló törvényt.
Az Anghel Saligny programban szereplő projektek felülvizsgálata nem tart sokáig, mert az adatok a fejlesztési minisztérium rendelkezésére állnak, a pénz pedig elfogyott – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes szerdán este.
Újabb irányt vett az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) korrupciós gyanú miatt szerdán menesztett vezetője, Cristian Popescu Piedone ügye, miután kiderül: a lehallgatási jegyzőkönyvek közül kiszivárgott egy olyan is, amely egy, a feleségével való veszekedést rögzít.
A kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokról, konkrét projektekről, ugyanakkor a romániai magyar kisebbség helyzetéről is szó esett Orbán Viktor magyar és Ilie Bolojan román miniszterelnök szerda esti bukaresti megbeszélésén.
Szerda este nem sokkal kilenc óra után megérkezett Bukarestbe Orbán Viktor, aki román kollégájával, Ilie Bolojan miniszterelnökkel tárgyal. A magyar kormányfő a megbeszélést követően Tusnádfürdőre utazik.
Nyílt levélben kérte a koalíciós pártokat Florin Daniel Șandru, a Kommunizmus Bűneit Feltáró és a Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet elnöke, hogy fogadjanak el egy törvényt a kommunista rezsim szimbólumainak és az azt támogatók kultuszának betiltásáról.
szóljon hozzá!