Sikerrel jár? Georgescu abban bízik, hogy az európai emberi jogi bíróság szerint érvényes volt az elnökválasztás első fordulója
Fotó: Videófelvétel
Január végére várható, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) döntsön a Călin Georgescu által az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvénytelenítő alkotmánybírósági döntés elleni panaszról – jelentette be a szélsőjobboldali elnökjelölt ügyvédje.
2025. január 03., 08:572025. január 03., 08:57
Maria Vasii, Georgescu ügyvédje, aki olyan, nem kevésbé ismert és ellentmondásos személyiségeket védett, mint Cristian Cioacă, Liviu Dragnea és Teodosie konstancai ortodox érsek, bejelentette, hogy
„Ezt a kereset december 16-án, sürgősségi eljárás keretében nyújtottuk be, a bíróság sürgősségi eljárás keretében fogadta be, és mint ilyen, arról tájékoztatott minket, hogy január végére meglesz a döntés. Nem tudjuk, hogy ez kedvező lesz-e vagy sem” – mondta Maria Vasii a Realitatea TV-nek csütörtökön este.
Elmondása szerint a december 16-án benyújtott kereset a 37327/24-es számot kapta, és
Csütörtökön maga Georgescu ismét azt követelte, hogy a hatóságok ismerjék el az általa megnyert első forduló eredményét, és rendezzék meg a második fordulót.
Mint arról beszámoltunk, csütörtökön derült ki, hogy Georgescu az EJEB-hez fordult.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) fordult az elnökválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu az Alkotmánybíróság azon határozata miatt, amellyel érvénytelenítette a választás eredményét, és új választást rendelt el.
Georgescu azt kéri az EJEB-től, hogy kötelezze a román államot az elnökválasztás második fordulójának megszervezésére, amelybe vele együtt Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániást Szövetség (USR) elnöke jutott be.
A szélsőjobboldali jelölt a következőket kéri az emberi jogi bíróságtól:
Georgescu a szabad választásokhoz való jogra hivatkozik, amelyet megsértett a második forduló felfüggesztése és a szavazatok meggyőző bizonyítékok nélküli érvénytelenítése, továbbá az átlátható és konzultatív eljárás hiányára, amely sérti a tisztességes eljáráshoz való jogot és az alkotmánybíróság határozatának megtámadására szolgáló nemzeti mechanizmus hiányára.
Mint arról beszámoltunk, december 31-én Cristina Ardeleanu,
A döntés nem jogerős, a legfelsőbb bíróságnál lehet fellebbezni ellene.
Az alkotmánybíróság december 6-án érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét, és úgy döntött, hogy elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot. Határozatát a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE), a belügyminisztérium és a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) jelentései alapján hozta meg a testület.
A dokumentumokból az derült ki, hogy
A dokumentumok arra is rávilágítottak, hogy egy külföldi állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe, és Románia az agresszív orosz hibrid hadviselés célpontja volt.
A nyugdíjazásra vonatkozó rossz törvény miatt a belügyminisztérium az elmúlt 15 évben 35 ezer tapasztalt rendőrt veszített el – jelentette ki Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Quadokkal (ATV) versenyző fiatalokat bírságoltak meg csütörtökön a hegyicsendőrök – tájékoztatott Anca Gherasim, a Máramaros megyei csendőrség szóvivője.
A román országos rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint az év első napján több mint 1 600 000 lejre róttak ki bírságokat különböző szabálysértésekért, tájékoztat a rendőrség.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) fordult az elnökválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu az Alkotmánybíróság azon határozata miatt, amellyel érvénytelenítette a választás eredményét, és új választást rendelt el.
A román állami vasúttársaság (CFR) tájékoztatót adott ki szerdán az egyetemistákra vonatkozó új vonatjegyvásárlási szabályokról.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szokatlan módját választotta annak, hogy megígérje: kormánya nem fog áfaemelést végrehajtani. Ciolacu a karjára tetováltatta vállalását.
Cătălin Predoiu kijelentette, hogy a teljes jogú schengeni tagság elnyerésével Románia uniós csatlakozása teljessé és visszavonhatatlanná vált.
Nem várták meg az újévet a bukaresti hatóságok a pénzügyi-gazdasági megszorításokat tartalmazó sürgősségi kormányrendelet hivatalossá tételével, a jogszabály szilveszter estéjén megjelent a hivatalos közlönyben.
Cristina Ardeleanu, a bukaresti ítélőtábla bírája elutasította kedden Călin Georgescu korábbi államfőjelöltnek az elnökválasztás érvénytelenítésével kapcsolatos keresetét. A kormánykoalíció amúgy is jövő tavaszra tűzte ki az államfőválasztás időpontját.
Klaus Iohannis keddi, szilveszteri üzenetében azt emelte ki, hogy Románia stabil, demokratikus, biztonságos és Európa-barát ország, megbízható partner a külföldi szövetségesei számára.
szóljon hozzá!