Fotó: Videófelvétel
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat megerősítette (SZBU), hogy a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) párt elnökét, George Simiont kitiltották Ukrajnából.
2023. augusztus 21., 20:292023. augusztus 21., 20:29
Az SZBU a Podul.ro megkeresésére adott válaszában támasztotta alá a kitiltásról szóló értesüléseket.
„Az állambiztonság szavatolása érdekében az SBU határozatot hozott arról, hogy az említett személy (George Simion – szerk. megj.) ellen három évre szóló beutazási tilalom van érvényben” – áll a dokumentumban.
Az AUR vezetője tagadta azokat az állításokat, miszerint 2011-ben Csernyivciban találkozott az orosz titkosszolgálat egyik képviselőjével. Az Ukrajnába való beutazási tilalommal kapcsolatban Simion azt állította, hogy felháborította a kijevi rezsimet azzal, hogy részt vett egy olyan rendezvényen, amelyen egy Ukrajna által el nem ismert mészárlásra emlékeztek.
Tagadja George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, hogy kapcsolatban állt volna az orosz titkosszolgálatokkal, és közölte: beperelte az őt ezzel megvádoló Anatol Șalaru volt moldovai védelmi minisztert.
Az AUR vezetője ugyanakkor azt állította, hogy csak egy év után tudta meg, hogy nem léphet be Ukrajnába.
„Persze, hogy zavartam őket. Mert beszéltünk a luncai mészárlásról, a Fântâna Albă-i mészárlásról, amelyekről megemlékeztünk, és természetes, hogy ez zavarja őket” – magyarázta akkor George Simion.
Korábban Anatol Șalaru volt moldovai védelmi miniszter beszélt Simion kapcsolatáról az orosz szolgálatokkal.
Olekszandr Szkipalszki altábornagy, az ukrán védelmi minisztérium (GUR) fő hírszerzési igazgatóságának első számú vezetője és az ukrán titkosszolgálat, az SZBU korábbi első elnökhelyettese az Obozrevatel című ukrán kiadvány szerint azt mondta: az SZBU egyik hírszerző tisztje, aki Viktor Janukovics elnöksége idején Csernyivciban dolgozott, megerősítette George Simion román parlamenti képviselő legalább egy találkozóját az orosz különleges szolgálatokkal.
Újabb, az orosz hírszerzéssel fenntartott kapcsolatról szóló vádak jelentek meg George Simionnal, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökével kapcsolatban.
„Ami egy másik román politikust, George Simion parlamenti képviselőt és az orosz hírszerzés ukrajnai rezidentúrája közötti kapcsolatait illeti, (Szkipalszki tábornok) elmondta, hogy
– írta az Obozrevatel.
Az ukrán lap az ukrán biztonsági szolgálat egyik forrására hivatkozva megjegyezte, hogy George Simion 2021 óta nem léphet be Ukrajnába, és a tilalom 2024 márciusáig érvényes.
Az ukrán illetékes azt is elmondta, hogy Ukrajnában már régóta rendkívül aktív az orosz hírszerzés.
„Azon tisztek közé tartoztam, akik már jóval a Krím elcsatolása előtt aggódtak az ukrajnai elhárítási rendszer lazulása miatt. Janukovics idején (...) Ukrajna olyan területté vált, ahol az orosz hírszerzés teljes nyugalomban és békében bonyolíthatta le a találkozóit” – mondta Szkipalszki, aki szerint ennek nyomán vált lehetővé a Simion és az orosz hírszerzés képviselője közötti találkozó.
– mondta Szkipalszki.
Anatol Șalaru volt moldovai védelmi miniszter március végén azt állította, hogy az AUR jelenlegi elnöke 12 évvel ezelőtt találkozott az orosz hírszerzés, az FSZB titkosszolgálat egyik vezetőjével.
Simion vehemensen tagadta, hogy találkozott volna az orosz hírszerzés emberével.
„Amikor az egész világot felszólítja, hogy segítsen megvédeni országát az orosz agresszióval szemben, vajon Zelenszkij elnök úr tudatában van-e annak, hogy ő is azon a történelmi rablásoknak, agresszióknak és igazságtalanságoknak a haszonélvezője, amelyek Nagy-Romániától egész régiókat raboltak el, amelyek ma Ukrajna részei?” – tette fel a kérdést a párt közösségi oldalán.
Románia is kiemelt célpontja a moldovai orosz tevékenységnek – jelentette ki a Krónikának az elmúlt hetek Pruton túli, illetve romániai orosz hírszerzési tevékenységéről szóló hírei kapcsán Barabás T. János, a Külügyi és Külgazdasági intézet elemzője.
K4}
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!