Előrelépést szeretne a migráció ügyében. George Ciamba szerint a román elnökség az igen eltérő álláspontok közelítésén fog dolgozni
A Máltánál veszteglő mentőhajókról partra vitt 49 migráns, illetve a szigetországban lévő társaik sorsának ügye lendületet adhat az egész Európai Uniót érintő migrációs kérdés tárgyalásainak – jelentette ki George Ciamba európai ügyekért felelős román tárca nélküli miniszter csütörtökön Teodor Meleșcanu külügyminiszterrel közös bukaresti sajtóbeszélgetésen.
2019. január 10., 15:362019. január 10., 15:36
A brüsszeli uniós tudósítóknak szervezett eseményen George Ciamba kijelentette, az Európai Uniót érintő egyik legnehezebb kérdés a migráció, amelyet tekintve komoly ellentétek osztják meg az unió tagországait. Mivel a májusban esedékes európai parlamenti választások egyik központi kérdése is a migráció lesz,
Mint mondta, a migráció okozta problémák megoldása túlmutat az Európai Unió Tanácsának januárban kezdődött, fél éves román elnöksége munkáján, ugyanis közös európai problémáról van szó, amely közös európai megoldást igényel. A román elnökség az igen eltérő álláspontok közelítésén fog dolgozni, hogy az unió meg tudja őrizni egységét – közölte.
Felszólalásában hangoztatta, a kohéziós politikának az unió egységét kell erősítenie, a felzárkózást kell szolgálnia, amely alapvető fontosságú minden újonnan csatlakozott országnak, beleértve Romániát is.
„Ha ezek az országok sikeresek, az siker az Európai Unió számára is, ugyanis a különbség több területet érintően jelenleg is igen jelentős” – fogalmazott.
A román elnökség a 2021-től érvényes hosszú távú uniós költségvetést érintően fontos tárgyalásokra számít, Románia szerint ugyanis a kohéziónak szociális diszkriminációmentességet kell biztosítania az egész unióban. A kohéziónak az unió alapvető pillérének kell lennie a gazdaság fejlődése érdekében az alapértékek védelme mellett – hangoztatta.
Kiemelte, a román uniós elnökség
amelynek hangsúlyosabb részének kell lennie az unión kívüli országokkal való együttműködés, valamint a kirekesztés, az idegengyűlölet, a hamis hírek, az internetes visszaélések elleni küzdelem, amelyek veszélyeztetik a demokráciát. Ennek érdekében szigorúbb intézkedések előkészítésére és elfogadására van szükség – tette hozzá európai ügyekért felelős román tárca nélküli miniszter.
Teodor Meleșcanu külügyminiszter a sajtóbeszélgetésen kijelentette, a román kormány elkötelezett és érdekelt egy eredményes uniós tanácsi elnökség mellett.
Újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta,
Noha vannak belső, politikai nézetkülönbségek, szoros együttműködésre van szükség a kormány, valamennyi nemzeti intézmény és Klaus Johannis román államelnök között. A román elnökség sikere ugyanis uniós siker is, amely minden román politikai erő céljának kell lennie.
Mint mondta, az Európai Uniónak erősítenie kell a partnerországokkal ápolt kapcsolatokat, különös tekintettel a nyugat-balkáni országokra, a kapcsolatok erősítésébe pedig a bővítés kérdésének is bele kell tartoznia.
A román elnökség prioritása a térség uniós közeledésének előmozdítása, amely a számos területen előnyt és biztonságot jelent az Európai Uniónak – mondta.
Mint közölte, fel kell frissíteni a Törökországgal mint uniós tagtagjelölt országgal folytatott párbeszédet is.
Románia nem tervezi az Európai Unió Tanácsának napirendjére venni a jogállamisággal kapcsolatos uniós vitákat egyik tagállam esetében sem, véleménye szerint uniós tagországoknak többségi alapon kell dönteniük arról, hogy milyen módon kívánják tárgyalni az ilyen, több országot érintő kérdéseket – tette hozzá újságírói kérdésre válaszolva a román külügyminiszter.
Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely 2027. január elsejétől megtiltja a csincsilla- és nyércfajok kereskedelmi célból történő tenyésztését és leölését.
Több mint 100 000 tanár fogja fejleszteni a digitális pedagógiai alapkompetenciáit.
A betétdíjas visszaváltási rendszerben (SGR) továbbra is több mint 20 probléma vár megoldásra, köztük az, hogy az automaták nem működnek, vagy a zsákokat nem gyűjtik be időben.
Hallgatólagosan elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) törvénytervezetét.
Kizárták a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakciójából Ringo Dămureanu képviselőt – tájékoztatta hétfőn a képviselőház házbizottságát Alin Coleşa frakcióvezető.
A szenátus jogi bizottsága hétfőn zárt ajtós ülésen egyhangúlag hagyta jóvá az Eugen Pîrvulescu szenátor elektronikus adathordozóinak átvizsgálására vonatkozó indítványt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közül az egyiknek ellenzékbe kellene kerülnie a választások után – jelentette ki hétfőn Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Az elmúlt nap során 11 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak; ketten életüket vesztették – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
A bal-jobb politikai tengelyen a romániai fiatalok középen helyezkednek el, de sokan elfogadhatónak tartják a diktatúrát is – derül ki az IPSOS friss felméréséből.
Országszerte 110 házkutatást tartanak hétfőn a rendőrök és a legfőbb ügyészség munkatársai az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
szóljon hozzá!