Pártfüggetlen, de jobboldali értékrendet valló elnököt szeretne a romániai polgárok többsége – derül ki a legfrissebb felmérésből.
2024. február 01., 11:002024. február 01., 11:00
Az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro hírportál megrendelésére készített kutatás csütörtökön nyilvánosságra hozott adatai szerint
és csupán 36,1 százalék számára fontos, hogy az elnök valamely pártból érkezzen. Kilenc százaléknyian nem tudtak vagy nem akartak válaszolni.
A független jelöltet az átlagosnál nagyobb mértékben a nők, a szürkegallérosok, a városiak és az alacsony jövedelműek preferálják, míg a valamely pártból érkezőt a férfiak, az általános iskolai végzettségűek, a potenciálisan aktív inaktívak és a dél-romániaiak.
Arra is rákérdeztek, hogy milyen politikai beállítottságú államfőt preferálnának a válaszadók.
míg azok aránya, akik nem tudtak vagy nem akartak válaszolni, meglehetősen nagy, 28,9 százalék.
Az átlagosnál nagyobb mértékben az Egyesült Jobboldal, a PNL és az AUR támogatói, a férfiak, a potenciálisan aktív inaktívak, a kékgallérosok és a bukarestiek szeretnének jobboldali elnököt, míg baloldalit a PSD szavazói, illetve a 60 év fölöttiek.
Mindez azt jelenti, hogy Mircea Geoană, a NATO román főtitkár-helyettese, aki az eddigi felmérések alapján a függetlenként történő indulása esetén a legnagyobb eséllyel rendelkezik arra, hogy első helyen végezzen az első fordulóban, felemás helyzetben van: miközben függetlenként megfelel a többség preferenciáinak, a baloldali PSD-ből érkező jelöltként már kevésbé.
Arra a kérdésre, hogy fiatal, de kevésbé tapasztalt, vagy idős de tapasztaltabb elnököt szeretnének,
Fiatalabb elnököt inkább az Egyesült Jobboldal és az AUR szavazói, a 45 év alattiak, a közép- vagy feésőfokú végzettséggel rendelkezők, valamint a versenyszféra alkalmazottai szeretnének, míg idősebbre a PSD és a PNL szavazói, a 45 évnél idősebbek és a passzív inaktívak voksolnának.
Arra a felvetésre, hogy női vagy férfi államfőt látnának szívesebben a Cotroceni-palotában, 53,8 százalék mondta azt, hogy inkább férfit, és 31 százalék döntene egy női jelölt mellet – 15,2 százalék nem tudott válaszolni.
Arra a kérdésre, hogy az egyes pártok részéről kit tartanak a legalkalmasabb jelöltnek, a PSD, a PNL és az AUR esetében a pártelnökök nevét jelölték meg, a hárompárti Egyesült Jobboldal esetében pedig Cătălin Drulă USR-elnököt.
A felmérés január 16. és 24. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 3 százalék.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
szóljon hozzá!