Fagyos a viszony Tudorel Toader igazságügy-miniszter és Augustin Lazăr legfőbb ügyész között
Fotó: Aktual24.ro
Többször is vitába keveredett egymással Tudorel Toader igazságügy-miniszter és Augustin Lazăr legfőbb ügyész szerdán a leendő legfőbb ügyész kinevezése előtti meghallgatáson, amely után a miniszter az összes jelöltet elutasította.
2019. április 10., 21:432019. április 10., 21:43
2019. április 10., 21:532019. április 10., 21:53
A tárca ennek nyomán új pályázatot ír ki a tisztség betöltésére. A legnagyobb érdeklődésre a közöttük kialakult konfliktus miatt Augustin Lazăr meghallgatása tartott számot, és a feszültség érezhető is volt: az interjú során helyenként élénk szópárbaj zajlott.
A meghallgatás során Tudorel Toader igazságügy-miniszter – aki egy általa elrendelt szakmai átvilágítás nyomán korábban Lazăr leváltását javasolta, de az államfő nem tett eleget a kérésnek – fölvetette az újabb mandátumra jelentkező legfőbb ügyésszel szemben a napokban fölmerült vádak, a legfőbb ügyészség és a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) között megkötött, lehallgatásokról szóló titkos megállapodások, valamint a bírák és ügyészek által elkövetett törvénytelenségek kivizsgálására létrehozott, viták kereszttüzében álló ügyészség témáját is.
A SRI-vel kötött, az alkotmánybíróság által teljesen, illetve részben alkotmányellenessé nyilvánított 2009-es, illetve 2016-os paktumok ügyében Toader fölvetette: egy telefonbeszélgetésük során Lazăr a 2009-es, alkotmányellenessé nyilvánított megállapodás kapcsán azt mondta: „hogy is követhetnének el ilyen szörnyűséget?”
A múltjára vonatkozó vádak kapcsán Lazăr – akit azzal gyanúsítottak meg, hogy együttműködött a kommunista titkos rendőrséggel, a Szekuritátéval, illetve hogy 1985-ben a nagyenyedi börtön feltételes szabadlábra helyezés lehetőségeit vizsgáló bizottságának elnökeként kétszer is megtagadta egy kommunistaellenes ellenzéki szabadlábra helyezését – ismételten cáfolt. Kijelentette: akárcsak a miniszter, ő is ügyészként tevékenykedett 1989 előtt, de fiatal közvádlóként elsősorban azon igyekezett, hogy kiismerje az intézmény működését, és betartsa a vonatkozó törvényeket.
Lazăr emlékeztetett: egy nappal korábban már bocsánatot kért az ügyészség által a kommunista rendszerben elkövetett visszaélések miatt, mire a miniszter megjegyezte: talán inkább csak a saját nevében kellett volna bocsánatot kérnie. Toader hozzátette: ő nem vett részt feltételes szabadlábra helyezésekről döntő bizottságokban, és bárki megvizsgálhatja a szakmai múltját.
„Az enyémet is” – szögezte le Lazăr.
A bírák és ügyészek által elkövetett bűncselekmények felderítésével megbízott, tavaly létrehozott ügyészségről – amely kapcsán fölmerült a vád, hogy a legfőbb ügyészség minden eszközzel szabotálni próbálta a létrehozását, illetve a működését – a miniszter kérdésére, miszerint most szükségesnek látja-e, miután korábban fenntartásainak adott hangot vele kapcsolatosan, Lazăr kifejtette: miután hatályba lépett az ügyészség létrehozásáról és működésének elkezdéséről szóló törvény, a legfőbb ügyészség minden szükséges eszközt a rendelkezésére bocsátott.
A legfőbb ügyészi tisztségre Lazăr mellett még három jelölt jelentkezett, köztük Daniel Horodniceanu, a szervezett bűnözés elleni ügyészség (DIICOT volt vezetője, Marian Drilea, a DIICOT ügyésze és Gabriela Scutea, a korrupcióellenes ügyészség ügyésze. A jelentkezők közül a miniszter választja ki azt, akit a legalkalmasabbnak tart, és fölterjeszti a jelöltet az államfőnek, a kinevezés joga ugyanis az államelnöké.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!