Kormányülés. Augustin Jianu, Sorin Grindeanu és Victor Ponta
Fotó: Victor Ponta Facebook-oldala
Puccskísérlettel vádolják a kormányzó szociáldemokraták (PSD) Sorin Grindeanu miniszterelnököt és híveit a bukaresti parlamentben vasárnap délután ismertetett bizalmatlansági indítvány szövegében. Nem borítékolható a kormánybuktató kezdeményezés sikere.
2017. június 18., 17:012017. június 18., 17:01
2017. június 18., 17:162017. június 18., 17:16
Súlyos vádakkal illeti Sorin Grindeanut és maroknyi táborát a román Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) alkotta kormánykoalíció, amely a kormányprogramban foglalt célkitűzések megvalósítása terén észlelt késlekedésekre hivatkozva a múlt héten megvonta politikai támogatását a fél évvel ezelőtt hivatalba lépett kormánytól.
A koalíció által vasárnap a parlamentben előterjesztett bizalmatlansági indítvány szövege szerint a miniszterelnök, az általa kormányfőtitkárnak kinevezett Victor Ponta, valamint Augustin Jianu távközlési miniszter (az egyetlen tárcavezető, aki nem mondott le tisztségéről) semmibe veszi az állami intézmények működését szolgáló demokratikus játékszabályokat, valamennyien politikai felelőtlenségről és éretlenségről tesznek tanúbizonyságot.
„A Ponta, Grindeanu és Jianu alkotta »kormány« mindössze azt képes bizonyítani, hogy
visszaigazolva a politikai támogatás megvonásáról született döntés megalapozottságát és jogosságát” – olvasható a „Romániát nem lehet elkobozni! Megvédjük a demokráciát és a románok szavazatát!" címmel ellátott bizalmatlansági indítványban, amelyet 223 honatya látott el kézjegyével.
A kormánybuktató kezdeményezés délutáni felolvasásán egyébként kizárólag a PSD–ALDE-koalíció honatyái vettek részt,
Nem jelent meg a parlamentben Sorin Grindeanu sem, aki a pénteken kormányfőtitkárnak kinevezett Victor Pontát küldte maga helyett. A korábban a PSD-t irányító volt kormányfő úgy nyilatkozott, sikerült meggyőznie több mint egy tucat kormánypárti honatyát, hogy ne szavazza meg a bizalmatlansági indítványt, így ennek sikeréhez szerinte a koalíciónak más pártok támogatására lesz szüksége. Ponta egyúttal arra figyelmeztette a PSD-t, hogy a kormány megbuktatása esetén az új miniszterelnököt nem a PSD, hanem kizárólag Klaus Johannis államfő nevezi ki.
Az alkotmány szerint a bizalmatlansági indítványt legtöbb három nappal azt követően kell szavazásra bocsátani, hogy annak szövegét ismertették a törvényhozásban, így Grindeanu sorsa szerdán dől el. Daniel Constantin, az ALDE volt társelnöke vasárnap meggyőződésének adott hangot, miszerint a bizalmatlansági indítvány nem megy át a parlamenten, mivel információi szerint a koalíció számos honatyája sem fogja megszavazni. Éppen ezért a kormánybuktató kezdeményezés sikere nagyban függ az RMDSZ, illetve a kisebbségi frakció honatyáitól.
Liviu Dragnea PSD-elnök egyébként azzal magyarázta, hogy csak 223-an írták alá a bizalmatlansági indítványt (vagyis kevesebben, mint ahány szavazatra van szükség a kormány bukásához), hogy több képviselő és szenátor külföldön tartózkodik. Hozzátette: nem ez a lényeg, hanem az, hogy szerinte szerdán meglesz a Sorin Grindeanu vezette kormány leváltásához szükséges szavazattöbség.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
Szoros lesz a verseny és magasabb részvételre lehet számítani az elnökválasztás május 18-i, második fordulójában – nyilatkozta Remus Ștefureac szociológus, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy Románia nem fog kilépni az Európai Unióból, bárki is nyeri meg az elnökválasztást, mert a nép nem akar kilépni.
Idén márciusban is negatív (-11 150 fő) volt a természetes szaporulat Romániában, amelyik nagyobb volt, mint a tavaly márciusi népességfogyás (-8982 fő) – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
A Román Ortodox Egyház közleményt adott ki, amelyben megerősíti semlegességét az elnökválasztási kampány kapcsán, miután a renitens magatartásáról ismert Konstancai érsek, Teodosie részt vett az AUR új székházának avatóünnepségén.
Ilie Bolojan ügyvivő elnök kijelentette, hogy az elnökválasztás második fordulójában Nicușor Danra fog szavazni. Erről, egy a Szabad Európa Rádiónak hétfőn adott interjúban beszélt.
Közös felhívást tettek közzé államfőválasztás tárgyában a 10. Csíkszeredai Könyvvásár szervezői, írói-költői és résztvevői, amelyben arra kérik a romániai állampolgárokat, vegyenek részt a május 18-ai választáson.
A kormánypalota előtti téren tartott választási nagygyűlés végén elmondott beszédében Nicușor Dan független elnökjelölt kijelentette, akkor tud győzni a második fordulóban, ha a támogatói és a választók hisznek abban a Romániában, amelyet építeni akarnak.
Választási csalás szándékával vádolta meg a vele szemben álló erőket George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal elnökjelöltje.
szóljon hozzá!