Biztos befutó? Bár Geoană még nem jelentette be, hogy elindul, a felmérések zöme alapján továbbra is ő a favorit
Fotó: Facebook/Mircea Geoană
Továbbra is Mircea Geoană, a NATO főtitkár-helyettese rendelkezik a legnagyobb támogatottsággal a lehetséges államfőjelöltek közül – derül ki a legfrissebb felmérésből.
2024. július 04., 12:302024. július 04., 12:30
Az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro hírportál megrendelésére készített felmérés szerint
Őt jócskán lemaradva Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke követi 17,8 százalékkal, míg a harmadik a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje, aki a jelek szerint Elena Lasconi új pártelnök lesz: ő 14,3 százalékon áll.
A romániai polgárok többsége pártfüggetlen személyt szeretne államfőként az ország élén látni – derül ki a legfrissebb felmérésből.
A negyedik a szélsőséges botránypolitikus, az SOS Románia elnöke, Diana Şoşoacă 13,4 százalékkal, míg a PSD-vel koalícióban kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Nicolae Ciucă csupán az ötödik 11,9 százalékkal.
George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke 11,2 százalékon áll,
míg Dacian Cioloş volt miniszterelnököt, a balliberális REPER elnökét júniusban már nem is mérték.
Amennyiben elindul az elnökválasztáson, Mircea Geoană győzeéme szinte biztosra vehető – legalábbis ezt jelzik a második fordulós forgatókönyvek.
Egy Ciolacu-Ciucă párharc esetén 54,6 százalék a PSD, 45,4 a PNL elnökére szavazna.
Ha Geoană és Lasconi jutna be a második fordulóba, előbbi 66,2, utóbbi 33,8 százalékot kapna.
Egy Ciolacu-Lasconi párharc esetén a jelenlegi miniszterelnök a voksok 58, az USR elnöke pedig 42 százalékát kapná.
Ha Ciucă és Lasconi csapna össze a második körben, előbbi 51,6, utóbbi 48,4 százalékot kapna.
míg 6,2 százaléknyian vannak azok, akik azt mondták: biztosan nem szavaznak.
A felmérés június 19. és 27. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
PSD-közeli közvélemény-kutató: Ciolacu az élen, nagyot nyerne a PSD
A PSD-hez közeli CURS közvélemény-kutató cég szerdán este közzé tett eredményei meglehetősen eltérnek az INSCOP által közzé tett számoktól – utóbbi előre jelzett adatai egyébként közel álltak a június 9-i európai parlamenti és önkormányzati választások eredményéhez.
Miközben a közvélemény-kutatók nagy többsége szerint nem kérdés, hogy a választók relatív többsége a függetlenként induló Mircea Geoanát támogatná, a CURS felmérése szerint az első fordulót Marcel Ciolacu PSD-elnök nyerné meg 30 százalékkal, a NATO főtitkár-helyettese pedig még a második körbe sem jutna be, a második legnagyobb – 20 százalékos – támogatottsággal ugyanis Nicolae Ciucă rendelkezik.
Ennek nyomán Geoană csupán a voksok 17 százalékát kapná.
A további sorrend a CURS szerint: George Simion (13 százalék), Ekena Lasconi (9), Diana Şoşoacă (6) és az RMDSZ jelöltje (3).
Rákérdeztek a pártpreferenciákra is. Eszerint a PSD-t 35 százalékkal hozták ki győztesnek, a PNL 24 százalékot kapna, az AUR 15-öt, az Egyesült Jobboldal Szövetség (amely az USR-bők, a Jobboldal Erejéből és a Népi Mozgalom Pártból áll) 12-t, az SOS Románia hatot, az RMDSZ pedig ötöt.
Megjegyzendő, hogy a CURS a sokak által megkérdőjelezhető hitelességűnek tartott stiripesurse.ro portált is birtokló üzletember, Iosif Buble tulajdonában van, aki Diana Tușa PSD-s képviselő férje.
Továbbra is a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) végezne az élen, ha most vasárnap rendeznék a parlamenti választásokat – derül ki a legfrissebb felmérésből.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
Silviu Vexler, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke bejelentette, hogy visszaadja a román államtól kapott Nemzeti Érdemrendet, miután Nicușor Dan is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen.
Romáiában van olyan állami cég, amelynek vezetői azért is kapnak pluszjuttatást, mert nő is van közöttük – ezt Bogdan Ivan energiaügyi miniszter árulta el.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
szóljon hozzá!