Fotó: Románia parlamentje
A PSD első helyét nem fenyegeti semmi, a szélsőjobboldali, magyarellenes pártok össztámogatottsága pedig meghaladja a 25 százalékot – derül ki a legfrissebb felmérésből.
2023. december 04., 11:302023. december 04., 11:30
Az Inscop közvélemény-kutató által a News.ro hírportál megrendelésére készített kutatásból kiderült, hogy a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) a voksok 30,2 százalékát kapná, ha most vasárnap lennének a választások.
A második helyen koalíciós partnere, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) áll 20,1 százalékkal, de mögötte nem sokkal következik a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), amely a szavazatok 19,5 százalékát kapná.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a voksok 11,9 százalékára számíthatna, míg az ötödik, még bejutó helyen az AUR-ból kizárt, szintén szélsőséges, botrányairól hírhedt Diana Şoşoacă szenátornő vezette SOS Románia áll 5,2 százalékkal.
A következő a sorban az RMDSZ, amely éppen csak lemaradna a parlamentbe jutásról – 4,9 százalékon mérték.
Fotó: INSCOP
Ugyanakkor ez bőven hibahatáron belüli eltérés. Ráadásul ha a magyar vonatkozású témák fontos szerepet kapnak a kampány során – amint az várható –, az mozgósíthatja a magyar szavazópolgárokat is, így az 5 százalékos küszöb megugorhatónak tűnik.
Arra is rákérdeztek, a válaszadók szerint jó vagy rossz irányba tart az ország.
A nagy többség – 66,7 százalék – úgy vélekedik, hogy Románia rossz irányba halad, és csupán 25,1 százalék gondolja úgy, hogy jó az irány.
A felmérés november 20. és 27. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!