Fotó: Korodi Attila/Facebook
A romániai polgárok alig több mint fele szavaz ugyanarra a pártra minden választáson – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
2024. március 07., 13:032024. március 07., 13:03
2024. március 07., 13:072024. március 07., 13:07
Az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro hírportál megrendelésére készített felmérés csütörtökön ismertetett adatai szerit csupán a válaszadók 50,5 százaléka mondta azt, hogy ha egy párttal szimpatizál, akkor általában minden – európai parlamenti, önkormányzati, parlamenti, elnök- – választáson rá szavaz.
A párthűség inkább a Szociáldemokrata Párt és a Nemzeti Liberális Párt alkotta szövetség (PSD–PNL) szavazóira, az alacsonyabb végzettségűekre, valamint az inaktívakra jellemző, míg azok között, akik nem szavaznak ugyanarra a pártra az összes választáson, nagyobb arányban képviseltetik magukat a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), a 30 és 45 év közöttiek, a magasabb végzettségűek, a kék- és fehérgallérosok, a városiak és a magáncégek alkalmazottai.
Fotó: INSCOP
34,9 százalék pedig nemmel. 2,9 százalék még nem döntött, 3,3 százalék pedig azt mondta, hogy el sem megy szavazni.
Azok között, akik mindkét esetben ugyanarra a pártlogóra szavaznak, nagyobb arányban vannak ott a PSD–PNL szövetség szavazói, a 60 év fölöttiek, az alacsonyabb végzettségűek, az inaktívak és a vidékiek.
A fentiek alapján már érthető, hogy miért tapasztalható különbség az ugyanezen felmérés egy nappal korábban bemutatott szakaszában a PSD-PNL közös EP-listájára, illetve az önkormányzati választásokon önállóan induló két pártra leadott szavazatok aránya között.
Kiesne az RMDSZ az Európai Parlamentből, ha most vasárnap lennének a választások – derül ki a legfrissebb közvélemény-kutatási adatokból.
A felmérés során rákérdeztek arra is, hogy a válaszadók szerint szabadok és szabályosak lesznek-e az idei választások.
Azok között, akik szerint a választások szabadok lesznek, nagyobb arányban képviseltetik magukat a PSD–PNL szövetség és az AUR szavazói, a 45 és 60 év közöttiek, a magasabb jövedelműek, valamint az állami alkalmazottak.
A pesszimisták inkább az Egyesült Jobboldal Szövetség (ADU) szimpatizánsai, a bukarestiek és az alacsony jövedelműek közül kerülnek ki.
Azok között, akik szerint a választásokat nagy mértékben befolyásolja majd a dezinformációs tevékenység, nagyobb arányban vannak jelen az AUR szavazói, a 30 év alatti fiatalok és a 60 év fölötti idősek, a bukarestiek és a városlakók, valamint az északnyugati régió lakói.
A felmérés február 22. és 29. között készült 1100 fős mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!