Felülvizsgálja az Európa Tanács keretében működő korrupcióellenes államcsoport (GRECO) a romániai igazságügyi törvények módosításáról szóló tervezeteket – tájékoztat a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.
2017. december 11., 16:512017. december 11., 16:51
2017. december 11., 17:052017. december 11., 17:05
Az Európa Tanács közleménye értelmében a GRECO múlt heti plenáris ülésén arról is döntés született, hogy a romániai törvénytervezeteken kívül felülvizsgálják a lengyel legfelsőbb bíróságról és országos igazságszolgáltatási tanácsról szóló törvényt is.
Ez az első alkalom, amikor a GRECO él a szabályzatában rögzített, „rendkívüli helyzetekben esedékes ad-hoc eljárás” lehetőségével. Az Agerpres hírügynökség által idézett közlemény szerint ezt akkor alkalmazzák, amikor egy intézményi reform, törvénykezdeményezés vagy eljárásbeli módosítás kapcsán felmerül a korrupcióellenes szabványok súlyos megsértésének veszélye.
A GRECO felkérte romániai és lengyelországi küldöttségének vezetőit, január 15-éig juttassák el a szóban forgó törvénytervezetekkel kapcsolatos információkat.
A közlemény megjegyzi, Romániában az igazságügyet érintő három olyan törvénykezdeményezést iktattak a parlamentben, amelyekkel kapcsolatban több romániai és külföldi szervezet is aggodalmának adott hangot, arra hivatkozva, hogy ezek veszélybe sodorhatják a korrupcióellenes harc hatékonyságát és alááshatják az igazságszolgáltatás függetlenségét.
Az Európa Tanács regionális nemzetközi szervezet, amelynek tagállamai elfogadják a jogállamiság intézményét és garantálják állampolgáraik számára az alapvető szabadság- és emberi jogokat.
A független igazságügyi rendszer létét és az erős korrupcióellenes küzdelmet lehetővé tevő jogszabályi környezet gyengítése aláássa az ország ellenálló képességét, és sebezhetővé teszi Romániát – jelentette ki Hans Klemm, az Egyesült Államok bukaresti nagykövete.
Hallgatólagosan elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) törvénytervezetét.
Kizárták a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakciójából Ringo Dămureanu képviselőt – tájékoztatta hétfőn a képviselőház házbizottságát Alin Coleşa frakcióvezető.
A szenátus jogi bizottsága hétfőn zárt ajtós ülésen egyhangúlag hagyta jóvá az Eugen Pîrvulescu szenátor elektronikus adathordozóinak átvizsgálására vonatkozó indítványt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közül az egyiknek ellenzékbe kellene kerülnie a választások után – jelentette ki hétfőn Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Az elmúlt nap során 11 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak; ketten életüket vesztették – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
A bal-jobb politikai tengelyen a romániai fiatalok középen helyezkednek el, de sokan elfogadhatónak tartják a diktatúrát is – derül ki az IPSOS friss felméréséből.
Országszerte 110 házkutatást tartanak hétfőn a rendőrök és a legfőbb ügyészség munkatársai az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
Romániát nem húzzák be semmiféle háborúba, az ország fejlődéséhez alapvető a béke és a stabilitás – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje vasárnap Bukarestben.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu miniszterelnök vasárnap mutatta be programját, amelyben a következő öt évre 155 milliárd eurós állami beruházási tervet javasol.
Nicolae Ciucă,a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke leszögezte: soha többé nem fog koalícióra lépni a Szociáldemokrata párttal (PSD).
szóljon hozzá!