Fotó: Facebook/Dan Tudorache
Önként felfüggesztette tagságát a Szociáldemokrata Pártból (PSD) Dan Tudorache, a fővárosi első kerület volt polgármestere, korábbi parlamenti képviselő – ezt maga az érintett közölte szombati Facebook-bejegyzésében.
2020. november 21., 17:242020. november 21., 17:24
2020. november 21., 17:282020. november 21., 17:28
„Ártatlan vagyok, és remélem, hogy az igazságszolgáltatás a lehető leghamarabb tisztázza ezt az ügyet.
– írta az Agerpres szerint Tudorache. Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) bejelentette szombaton, hogy befolyással való üzérkedésben és pénzmosásban való bűnrészesség gyanújával bűnvádi eljárást indított Dan Tudorache ellen.
Az ügyészek ugyanakkor eljárást indítottak a korábbi parlamenti képviselő volt felesége, és még egy, a volt polgármester környezetéhez tartozó személy ellen, pénzmosásban való bűnrészesség, illetve befolyással való üzérkedés miatt.
A vádhatóság szerint adatok és bizonyítékok állnak rendelkezésre, amelyek szerint 2016 szeptembere és 2017 májusa között a Dan Tudorache vádlott kíséretéhez tartozó személy 10%-os jutalékot követelt egy üzletembertől azon szolgáltatási szerződés értékéből, amelyet az üzletember az első kerületi városházának alárendelt intézménnyel kötött.
„A pénzért cserébe az illető vállalta, hogy a polgármester nevében közbenjár az illetékes tisztviselőknél, hogy a szerződést jó körülmények között teljesítsék (a számlákat időben fizessék, a tarifákat aktualizálják). A befolyással való üzérkedésért cserébe a polgármester embere állítólag 105 000 lej készpénzt kapott, illetve kifizettek egy 8640 lej értékű fiktív számlát, amelyet a befolyással üzérkedő személy cége állított ki” – írja a DNA.
A közlemény szerint ezt a tevékenységet mindenben támogatta Dan Tudorache, aki abban az időben első kerületi polgármester volt, amennyiben megerősítette, hogy a jutalékot kérő személy az ő embere, és felmerül a megalapozott gyanú, hogy a pénz nagy részét valójában a polgármester kapta meg. Az ügyészek meglátása szerint, 2008-2018 között, amíg Dan Tudorache köztisztségeket töltött be, aránytalanul magas összegeket kapott hivatalos jövedelméhez képest.
A pénzt igyekeztek beforgatni a gazdaságba, egyebek mellett külföldi utazásokra, ékszerekre, luxusruházatra, autókra, ingatlanokra, magániskolákra költötték, kölcsönöket adtak és betéteket hoztak létre” – állítják a nyomozók.
Konkrétan, a DNA azt állítja, hogy a fenti időszakban (2008 - 2018), amelyben Tudorache legális bevétele 605 782 lej (havonta átlagosan ezer) volt, felmerül a gyanú, hogy pénzmosást követett el, egyebek mellett a következő módszerekkel:
* pénzösszegeket tett be volt feleség és házvezetőnője nevére nyitott bankszámlákra összesen 2.990.000 lej és 235.000 euró értékben;
* ingatlanokat vásárolt volt feleség nevében összesen 305.000 euró és 470.000 lej értékben, ezekért készpénzben fizetett;
* egy személynek, volt feleségén keresztül - szintén készpénzben - 920.000 euró összegű kölcsönt nyújtott;
* ékszereket vásárolt, beleértve a gyémántokat is, amelyek értékét meg kell határozni (számos ékszerről azonosítottak számlát, egyebek mellett egy 58.500 euró értékű gyűrűre, egy 64.225 dollár értékű ékszerkészletre, egy 80.000 eurós gyémántgyűrűre és egy 190.000 eurós gyémántra, egy 65.000 euró értékű gyűrűre, egy 11.200 eurós fülbevalókészletre és medálos nyakláncra, stb.)
* megvásárolta egy futballklub részvényeit szintén volt feleségén keresztül;
* közös vállalkozást indított egy magáncéggel, amellyel 640.000 euróval szállt be volt felesége révén.
A DNA még egy másik ügyben is eljárást indított, amellyel kapcsolatban november 19-én több házkutatást hajtottak végre. Az ezzel kapcsolatos információkat akkor hozzák nyilvánosságra, amikor a jogi helyzet ezt lehetővé teszi anélkül, hogy sérülne az ártatlanság vélelme - írja a DNA.
Szervezett hálózatok több tucatnyi fiókját fedezték fel, amelyek egy adott jelölt népszerűsítése érdekében törvénytelen eszközöket használtak – jelentette be csütörtökön Bogdan Ivan kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter.
Marcel Ciolacu kormányfő szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
A magyar revizionizmus „veszélye” jutott eszébe Iulian Fotának, a román elnök korábbi biztonságpolitikai tanácsadójának Donald Trump amerikai elnökválasztáson aratott győzelméről.
Kibertámadás érte szerdán a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) hivatalos honlapját.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) 14 fiatalt vett őrizetbe Temes megyében, mert a gyanú szerint kábítószereket árultak az utcán, többek között kiskorúaknak is.
Huszonegy éves korukig a gyermekkórházakban kaphatnak kezelést a ritka betegségben szenvedő fiatalok – jelentette be szerdán az egészségügyi miniszter.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
„Ezt a domaint Oroszország lefoglalta” – ez az angol nyelvű üzenet fogadja jelenleg is azokat, akik belépnek a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) honlapjára, amelyet szerda reggel hackerek támadtak meg.
szóljon hozzá!