A barnamedvék száma Romániában jelenleg meghaladhatja a 12 ezret, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne
Fotó: Tuchiluș Alex
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
2025. április 24., 21:192025. április 24., 21:19
Mircea Fechet emlékeztetett arra, hogy nemrégiben az Európai Unióban együttdöntési eljárással a farkasok védettségi státuszát a „szigorúan védett” helyett „védett” kategóriába sorolták vissza – írta az Agerpres.
mert – legalábbis ami a két faj romániai populációit illeti – a medveállomány a farkasoknál kedvezőbben konzerválódott.
Fechet elmondta, hogy javaslatát már az uniós környezetvédelmi tanács ülésén is ismertette. Ám szerinte az esetleges elfogadásáig
Ezért a minisztérium közvitára bocsátott egy sürgősségirendelet-tervezetet, amely kiiktatná a fokozatosság elvét a medvék elleni védekezésből, és a polgármesterekre bízza annak eldöntését, hogy elkergetik, befogják vagy kilövik a településre bejáró nagyvadakat – részletezte.
Egy korábbi sajtótájékoztatóján Mircea Fechet egy felmérésre hivatkozva elmondta, hogy a barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne.
Miután tudományosan is igazolták, hogy több mint 10 ezer medve él Romániában, Tánczos Barna reméli, hogy a hatóságok meghozzák a szükséges intézkedéseket az emberéletek és a gazdák termésének védelme érdekében.
Az Európai Unióban 2023-ban ismét emelkedett a fogvatartottak száma, elérve a félmilliós létszámot. Magyarország a 2. helyen áll a fogvatartottak arányát tekintve, miközben Románia látványos javulást mutat a börtönök túlzsúfoltságának csökkentése terén.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
Bár George Simion, az AUR és a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt elnökválasztás vasárnapi első fordulójának győztese kedden arról beszélt: szeretne új parlamenti többséget létrehozni, ez nem tűnik könnyű feladatnak.
Közleményben cáfolta szerdán az Állandó Választási Hatóság (AEP) az elnökválasztás második fordulójának elhalasztásáról szóló híreszteléseket.
Romániának kiszámíthatóságra, stabil kormányra, racionálisan gondolkodó államfőre van szüksége – jelentette ki szerdán Tánczos Barna kormányfőhelyettes és pénzügyminiszter, aki teljesen kizártnak nevezte az RMDSZ és az AUR közötti együttműködést.
Erdélyi megyékre is érvényes sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható felhőszakadások miatt.
Az elnökválasztás második fordulójában mindenki szavazzon a lelkiismerete szerint, de gondoljon a méltóságra és az európai értékekre – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő államfő szerdán.
Nicușor Dan független államfőjelölt nem tartja időszerűnek az előre hozott parlamenti választások kezdeményezését, függetlenül attól, hogy ki nyeri el az államfői tisztséget.
szóljon hozzá!