Szélsőjobb nosztalgia. A fasiszta legionárius mozgalom jelképe jelent meg a bukaresti Basarab hídon
Fotó: Facebook/Paul Angelescu
Fasiszta jelképek nyilvános népszerűsítése gyanújával vizsgálatot indított a román főváros rendőrsége, miután ismeretlenek a két világháború közötti legionárius mozgalom jelképeit festették az Északi pályaudvar vasúti sínjei felett átívelő Basarab hídra.
2025. január 15., 08:312025. január 15., 08:31
A bukaresti rendőr-főkapitányság keddi közleménye szerint a fasiszta, legionárius, rasszista vagy idegengyűlölő jelképek használatát, háborús bűnösök kultuszát tiltó sürgősségi rendelet előírásainak megsértése miatt hivatalból indított eljárást a közösségi médiában megjelent információk alapján.
A Digi 24 hírportál szerint elsőként Paul Angelescu publicista tette szóvá az újabb graffitik megjelenését a függőhídon. Ő hívta fel a figyelmet arra, hogy
A két világháború közötti fasiszta legionárius mozgalom híveinél, és a Călin Georgescu független elnökjelölt választási kampányának finanszírozásában feltehetően szerepet vállaló brassói vállalkozónál tartottak házkutatást szombaton.
A publicista Facebook-bejegyzésében felidézte, hogy nem először mázoltak jelképeket a Basarab hídra: 2021-ben két berlini baloldali aktivista mászott fel az építményre és kötélhágcsón leereszkedve az Oracle, illetve Antifa szavakat festette fel a tartópillér oldalára a Braziliából elterjedt Pichacao hieroglif írással.
A szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu váratlan győzelme a romániai elnökválasztás első fordulójában furcsa reakciókat váltott ki az erdélyi magyarok egy részéből.
Az MTI felidézte: Romániában egy 2002-ben kiadott sürgősségi kormányrendelet alapján 3 hónaptól 3 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetik a fasiszta, rasszista, idegengyűlölő szervezetek jelképeinek használatát, eszméinek terjesztését, és a háborús bűnösök emlékének ápolását. Egy 2015-ben elfogadott törvénymódosítás kiterjesztette a rendelet hatályát a szintén fasisztának minősülő legionárius mozgalomra és annak Vasgárda nevű szervezetére.
Mint ismeretes,
miután a Legfelsőbb Védelmi Tanács titkosszolgálati jelentésekre hivatkozva megállapította, hogy Georgescu kizárólag közösségi platformokon folytatott, törvénytelenül finanszírozott kampányát nemzetbiztonsági kockázatot jelentő külföldi beavatkozás segítette.
Călin Georgescu, aki óriási meglepetésre az első helyen végzett a romániai elnökválasztás első fordulójában, függetlenként indult az államfőválasztáson.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
szóljon hozzá!