Bizonyíték. A 40-es évek magyar közvéleménye még tisztában volt azzal, hogy a Vasgárda magyargyűlölő szervezet
Fotó: digiteka.ro
A szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu váratlan győzelme a romániai elnökválasztás első fordulójában furcsa reakciókat váltott ki az erdélyi magyarok egy részéből.
2024. december 05., 13:592024. december 05., 13:59
2024. december 05., 14:192024. december 05., 14:19
Sokan úgy üdvözlik az összeesküvés-elméleteket terjesztő, primitív román sovinizmust hirdető jelöltet, mintha a magyarok – vagy az ország bármely polgára – bármi jót várhatna tőle.
Sőt
Amikor pedig ezzel szembesülnek, igyekeznek a védelmükbe venni.
Ha ő lenne az államfő, megfontolná az alkotmánymódosító népszavazást – jelentette ki a függetlenként induló szélsőjobboldali elnökjelölt, Călin Georgescu szerdán este.
A témában megjelent cikkeinkhez érkezett kommentárok között visszatérő motívum – gyaníthatóan nem véletlenül, hanem ugyanazon forrásból táplálkoznak a kommentelők –, hogy mi a baj azzal, ha Georgescu a Vasgárdát élteti, elvégre a Vasgárda sohasem bánt rosszul a magyarokkal, és nem tett magyarellenes nyilatkozatokat.
A kolozsvári Ellenzék című lap például 1941. január 7-i számában tudósított arról, mennyire „barátságos” a román fasiszta szervezet a magyarokkal.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács ülésén ismertetett információkból kiderül, hogy Călin Georgescu TikTok-kampánya egymillió euróba került, egy állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe.
Mint ismeretes, csupán hónapokkal korábban született meg a második bécsi döntés, amely nyomán Erdély és a Partium északi része felszabadult a román uralom alól, így az ottani magyarokat a Vasgárda tevékenysége már nem érintette.
Erről szól a Menekülnek a magyarok című tudósítás.
„Marosvásárhely, január 7. Román területről ismét újabb magyar menekült csoportok érkeztek Magyarországra. Elmondották, hogy
A menekülteknek el kellett adniuk ingó és ingatlan vagyonukat, és az érte kapott pénzt letétbe kellett helyezniük. Bukarestben a magyarok helyzete egyre súlyosbodik.
A vasgárdisták felszólították a gyárosokat, a cégtulajdonosokat, sőt a magánosokat is, hogy azonnal bocsássák el magyar alkalmazottaikat.
– áll a tudósításban, amelyből egyértelműen kitetszik, hogy a Vasgárda belső ellenségként tekintett az Erdélyben élő őshonos magyar közösségre.
Egy másik hír arról számol be, hogy
Sokan azzal próbálják Georgescut védeni, hogy de ő sohasem tett magyarellenes kijelentéseket.
Ez is könnyen cáfolható:
Egy másik megszólalásában pedig követendő példaként emlegette Mihály vajda állítólagos döntését a magyar nyelv betiltásáról.
Nagyon gyorsan lebukott Călin Georgescu, a függetlenként az elnökválasztás második fordulójába jutott szélsőjobboldali jelölt, miután kedden este egy élő műsorban azt állította: nincs köze a fasiszta legionárius mozgalomhoz.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
szóljon hozzá!