Fotó: Pixabay.com
Javult Romániában az igazságszolgáltatás megítélése az előző évekhez képest az Európai Bizottságnak a 2021. évi jogállamisági jelentése szerint. Arra is ráirányítják ugyanakkor a figyelmet, hogy korántsem zökkenőmentes a rendszer működése, az igazságügyi törvények 2017 és 2019 közötti módosításai például továbbra is akadályozzák az Országos Korrupcióellenes Ügyosztályhoz (DNA) zavartalan működését.
2021. július 21., 07:442021. július 21., 07:44
A brüsszeli testület által kedden nyilvánosságra hozott dokumentum emlékeztet: a bukaresti hatóságok vállalták, hogy felülvizsgálják az igazságügyi törvények 2017 és 2019 közötti módosításait, és a parlament napirendjén van az igazságszoláltatásban elkövetett esetleges bűncselekményeket vizsgáló ügyészség (SIIJ) felszámolásáról szóló törvénytervezet – írja az Agerpres.
Az EB többek között kiemeli, hogy az új igazságügyi törvények kidolgozás alatt álló tervezete szerint módosul az Igazságügyi Felügyelet vezetőinek, illetve az ügyészségek vezetőinek a kinevezési eljárása, az utóbbiak leváltásának szabályai pedig az Emberi Jogok Európai Bíróságának vonatkozó ítélete szerint változnak meg.
Tavaly decemberben a bírói állások közel 10 százaléka és az ügyészi állások közel 16 százaléka betöltetlen volt, ami az EB szerint befolyásolja az igazságszolgáltatás hatékonyságát.
Ehhez kapcsolódóan a dokumentum emlékeztet arra, hogy a bukaresti alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította azt a törvénymódosítást, amely 10 évről 7 évre csökkentette az Országos Korrupcióellenes Ügyosztályhoz (DNA), illetve a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztályhoz (DICCOT) való felvételhez szükséges szakmai tapasztalatot.
Új javaslatot dolgozott ki Stelian Ion igazságügyi miniszter az igazságszolgáltatásban elkövetett esetleges bűncselekményeket kivizsgáló ügyészség (SIIJ) felszámolására. Ez az elképzelés sem nyerte el azonban az RMDSZ tetszését, emiatt újabb nyilatkozatháború robbant ki az alakulat és az USR-PLUS vezetői között.
A dokumentum kiemeli, hogy a 2021–2025-ös korrupcióellenes stratégia elfogadása a kormány egyik prioritása, a korrupcióellenes vizsgálatok hatékonysága ugyanakkor javult, ám az igazságügyi törvények 2017 és 2019 közötti módosításai továbbra is akadályozzák a DNA zavartalan működését.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
Az Ilfov megyei törvényszék pénteken jogerősen Cristian Rizea volt képviselő feltételes szabadlábra helyezéséről döntött – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Visszatámadt Constantin Dobrea, az országos sótársaság (Salrom) vezérigazgatója, miután Radu Miruță gazdasági miniszter a héten megszellőztette, hogy az igazgató fizetését nem sokkal a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófa után hatezer lejjel megemelték.
szóljon hozzá!