Bár a kormányfő szerint előrelépés történt, nincs egyetértés a bukaresti koalíción belül az igazságügyi kérdésben
Fotó: Gov.ro
Új javaslatot dolgozott ki Stelian Ion igazságügyi miniszter az igazságszolgáltatásban elkövetett esetleges bűncselekményeket kivizsgáló ügyészség (SIIJ) felszámolására. Ez az elképzelés sem nyerte el azonban az RMDSZ tetszését, emiatt újabb nyilatkozatháború robbant ki az alakulat és az USR-PLUS vezetői között.
2021. július 20., 19:382021. július 20., 19:38
2021. július 20., 19:572021. július 20., 19:57
Az igazságügy-miniszter a tervezetet a bukaresti jobbközép koalíció keddi ülésén mutatta be. Az új verzió is a korrupcióellenes ügyészségnek (DNA) adta volna át a SIIJ hatásköreit, de a bírákra gyakorolt nyomás megakadályozása érdekében a vizsgált bíró vagy ügyész kérhette volna, hogy máshova helyezzék az ügyet, és ne azon ítélőtábla hatáskörében tevékenykedő ügyészek nyomozzanak ellenük, amelynek a hatáskörében ők is dolgoznak.
Az RMDSZ ennek nyomán a miniszter új tervezetét sem tartja elfogadhatónak, mivel az továbbra is arról szól, hogy a SIIJ hatásköreit a DNA veszi át. Stelian Ion mindezt úgy értékelte, hogy a koalíció jelenleg nem akarja igazán felszámolni a különleges ügyészséget. „Úgy tűnik, a koalíció a maga egészében egyelőre nem akarja igazából a SIIJ felszámolását. Új, méltányos javaslattal jöttem, még nem fogadták el” – jelentette ki az USR-PLUS által delegált miniszter.
Ion szerint az RMDSZ semmiképp sem akarja helyreállítani a DNA korábbi hatásköreit, ezért időhúzásra játszik. A tárcavezető ismét csak azt állította, hogy a SIIJ más formában történő újbóli megalakítása a korrupcióellenes harc gyengítését jelentené, ami elfogadhatatlan az Európai Bizottság számára. „Nehéz az RMDSZ-szel együtt kormányozni, amikor igazságügyről van szó, mert íme, nem szabadultak meg attól a politikától, amelyet az elmúlt években a PSD-vel folytattak. Az igazságüggyel kapcsolatban a PSD elképzeléseit osztják, és ugyanazokkal az elvekkel folytatják” – jelentette ki Stelian Ion.
A politikus cáfolta az igazságügyi miniszter azon állítását, miszerint az RMDSZ valójában nem akarja felszámolni a SIIJ-t. „Támogatjuk a speciális ügyészség felszámolását, de az általuk javasolt módosítással együtt” – szögezte le a képviselő, aki szerint az igazságügy-miniszter által bemutatott javaslatnak az az egyik hátulütője, hogy nem nyújt megoldást olyan esetre, amikor a legfelsőbb bíróság egyik bírája ellen folyik eljárás, és az illető bíró kéri az ügy áthelyezését egy másik ügyészséghez. „A legfelsőbb bíróság bírái esetében nincs hova áthelyezni a nyomozást” – közölte Csoma Botond a koalíciós ülését követően. Szerinte a román állampolgárok érdeke is az, hogy olyan bírái legyenek, akik a törvény és a saját lelkiismeretük alapján döntenek. „Románia érdeke tehát, hogy független bíráink legyenek” – tette hozzá az RMDSZ alsóházi frakcióvezetője.
Florin Cîţu miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy minden megoldást támogat, amely lehetővé teszi az igazságszolgáltatásban elkövetett esetleges bűncselekményeket kivizsgáló speciális ügyészi osztály mielőbbi felszámolását. Cîţu azt mondta, az igazságügyi miniszter által bemutatott új javaslatról csak politikai jellegű tárgyalás folyt a koalícióban, szakértők nem vettek részt benne. Hozzátette, ő maga a SIIJ felszámolására vonatkozó törvényjavaslatok minden változatára nyitott, de ehhez egyöntetű döntésre van szükség. „Olyan megoldást akarok, amely nem támadható meg az alkotmánybíróságon” – tette hozzá a miniszterelnök. Úgy értékelte, hogy a SIIJ felszámolásáról folytatott koalíciós tárgyalás „nagyon jó” volt, és az ügyben előrelépés történt.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!