Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A kormány pénteki ülésén jóváhagyja azt a sürgősségi rendeletet, amely az egészségügyben és a szociális ellátásban dolgozók minden kategóriájának jövedelmét a törvény által előírt maximális alapbérszintre emeli – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök ez ülés első felében.
2023. június 30., 11:572023. június 30., 11:57
2023. június 30., 14:592023. június 30., 14:59
A kormányfő megjegyezte: ezzel az intézkedéssel eleget tesznek az egészségügyi rendszerrel kapcsolatban tett ígéreteknek.
„Az egészségügyben és a szociális ellátásban dolgozók minden kategóriájának a 153-as bértörvény által előírt maximális alapbérszintre nő a fizetése” – idézte Ciolacut az Agerpres hírügynökség
A miniszterelnök szerint a rendelet biztosítja ugyanakkor a szükséges pénzalapokat az üdülési csekkek kifizetésére, az ügyeletért járó havi juttatásokra, és lehetővé teszi a kollektív munkaszerződés aláírását. Úgy véli,
A munkaügyi minisztérium tájékoztatása szerint a kormány pénteki ülésén elfogadott egy sürgősségi rendeletet, amely az ügyeletet végző részmunkaidős orvosi és egészségügyi személyzet, illetve az egészségügyi ellátást végző orvosi és kisegítő egészségügyi személyzet béremeléséről rendelkezik. Közölték: 2023. augusztus elsejétől az orvosi és egészségügyi szakszemélyzet, amely egyéni részmunkaidős munkaszerződés alapján ügyeletet teljesít, valamint az egészségügyi szolgáltatást nyújtó orvosi és egészségügyi szak- és kisegítő személyzet plusz havi bruttó juttatásban is részesül az alábbiak szerint:
500 lejt kapnak a biológusok, vegyészek és biokémikusok, akik legalább 2 havi ügyeletet teljesítenek; 500 lejt kapnak az orvosi asszisztensek, radiológiai technikusok, klinikai laboratóriumi asszisztensek, balneológiai fizioterápiás és rehabilitációs asszisztensek, fogászati asszisztensek, táplálkozási és dietetikai asszisztensek, szülésznők, orvosi asszisztensek, ápolónők az elvégzett tanulmányi szinttől függetlenül.
kivéve a szakorvosokat, főorvosokat, biológusokat, vegyészeket és biokémikusokat, akik a törvény által előírt alapnormán kívül havi egy vagy két plusz ügyeletet végeznek.
Az intézkedések az új közalkalmazotti bértörvény hatályba lépéséig érvényesek.
Az ehhez szükséges pénzalapot az állami büdzséből biztosítják az egészségügyi tárcán keresztül.
Az elfogadott jogszabály előírja továbbá, hogy az egészségügyben dolgozó személyzet pihenőszabadsága a szolgálati időtől függően elérheti a 38 munkanapot egy évben.
A jogszabály a munkahelyek betöltésének megkönnyítése érdekében azt is szabályozza, hogy valamely egészségügyi intézmény bezárását követően csoportos létszámleépítéssel elbocsátott munkavállalóknak joguk van arra, hogy az elbocsátásuk napjától számított 12 hónapon belül az újonnan létrehozott álláshelyekre (a korábban betöltött tevékenységi körben) vizsga, versenyvizsga vagy próbaidő nélkül, elsőbbségi alapon újra felvegyék őket.
Folytatja a tiltakozó akciókat az Egészségügyi Szolidaritás (Solidaritatea Sanitară) szakszervezeti szövetség. Csütörtökön új akciót indít a váltott műszakban dolgozó egészségügyi alkalmazottak érdekeiért – derül ki a szervezet közleményéből.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!