Alexandru Rafila egészségügyi miniszter és Viorel Rotilă, az Egészségügyi Szolidaritás szakszervezet elnöke közösen jelentette be a megegyezést
Fotó: Gov.ro
Elvi megállapodásra jutottak szerdai egyeztetésükön a kormány és az Egészségügyi Szolidaritás szakszervezeti szövetség képviselői az egészségügyi dolgozók bérkövetelései kapcsán – nyilatkozta Alexandru Rafila.
2023. július 12., 18:382023. július 12., 18:38
2023. július 12., 18:422023. július 12., 18:42
Az egészségügyi miniszter elmondta, a Marcel Ciolacu kormányfő részvételével zajlott tárgyaláson egyebek mellett megállapodtak abban, hogy a kormány módosítja, illetve kiegészíti majd a 2023/63-as sürgősségi rendeletet úgy, hogy az tegye lehetővé az egységes bértörvényben előírt pótlékok és juttatások maradéktalan kifizetését az egészségügyi alkalmazottak számára.
Rafila hangsúlyozta, „technikai megbeszélést” folytattak, jogszabálytervezet még nem született, a jövő héten tovább egyeztetnek a javaslatok gyakorlatba ültetéséről. Az Egészségügyi Szolidaritás szakszervezeti szövetség júniusban fogott neki a tiltakozó akcióknak, mivel úgy véli, a kormány frissen elfogadott sürgősségi rendelete nem tesz eleget az egészségügyi alkalmazottak követeléseinek.
A szakszervezeti szövetség szerint a június 30-án elfogadott kormányrendelet olyan formában alakította át a szakszervezeti tagok követeléseinek egy részét, amely nem is jelenik meg a követelések listájában: a szakszervezetiek ugyanis az egészségügyi ellátás folytonosságát biztosító munka méltányos bérezését kérték, amelyet a jelenlegi alapbérből számoljanak ki; a kormány ehelyett fix összegek biztosításáról rendelkezett.
Folytatja a tiltakozásokat az Egészségügyi Szolidaritás szakszervezeti szövetség, amely szerint a pénteken elfogadott sürgősségi kormányrendelet nem tesz eleget az egészségügyi alkalmazottak követeléseinek.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!