Fotó: Facebook/Solidaritatea Sanitara
Folytatja a tiltakozásokat az Egészségügyi Szolidaritás szakszervezeti szövetség, amely szerint a pénteken elfogadott sürgősségi kormányrendelet nem tesz eleget az egészségügyi alkalmazottak követeléseinek.
2023. július 01., 15:212023. július 01., 15:21
A szakszervezeti szövetség szombati közleménye szerint a június 30-án elfogadott kormányrendelet olyan formában alakította át a szakszervezeti tagok követeléseinek egy részét, amely nem is jelenik meg a követelések listájában: a szakszervezetiek ugyanis az egészségügyi ellátás folytonosságát biztosító munka méltányos bérezését kérték, amelyet a jelenlegi alapbérből számoljanak ki; a kormány ehelyett fix összegek biztosításáról rendelkezett.
Az Egészségügyi Szolidaritás (Solidaritatea Sanitară) szerint
A kormány pénteki ülésén jóváhagyja azt a sürgősségi rendeletet, amely az egészségügyben és a szociális ellátásban dolgozók minden kategóriájának jövedelmét a törvény által előírt maximális alapbérszintre emeli – jelentette be Marcel Ciolacu.
A szakszervezetiek szerint a rendelet következtében egyes alkalmazottak elesnek bizonyos juttatásoktól, vagy egyes alkalmazottak bére mások kárára nő, tehát tulajdonképpen „a pénz átvándorol egyik zsebből a másikba”, ráadásul
„A kormányrendelet, azáltal, hogy fix összegeket szab meg az ügyeletekért, szembemegy a munkatörvénykönyvvel is, amely tételesen kimondja, hogy az ügyeletekért járó juttatásokat az alapbér összegéből kell kiszámolni” – áll az Agerpres által idézett közleményben. A szakszervezeti tagok sérelmezik továbbá, hogy a kormányrendelet nem tesz említést a váltott műszakban dolgozó asszisztensek, kisegítő betegápolók és a beteghordozók éjszakai műszakért járó pótlékáról, amely pedig a szakszervezetek egyik legfőbb követelése volt.
július 6-án a kórházak előtt tüntetnek, 12-én a bukaresti Győzelem téren tartanak országos tüntetést, 19-ére figyelmeztető sztrájkot terveznek, és 27-én pedig a jelenlegi tervek szerint kirobbantják az általános sztrájkot.
Folytatja a tiltakozó akciókat az Egészségügyi Szolidaritás (Solidaritatea Sanitară) szakszervezeti szövetség. Csütörtökön új akciót indít a váltott műszakban dolgozó egészségügyi alkalmazottak érdekeiért – derül ki a szervezet közleményéből.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!