Fotó: Sorin Lupsa/Agerpres
Elutasította a bukaresti legfelsőbb bíróság kedden a tavaly májusban korrupcióért bebörtönzött Liviu Dragnea volt szociáldemokrata házelnök rendkívüli felülvizsgálati kérelmét. Az ítélet jogerős.
2020. január 21., 15:222020. január 21., 15:22
2020. január 21., 15:502020. január 21., 15:50
Az akkor kormányon lévő Szociáldemokrata Pártot (PSD) erős kézzel vezető, és a bukaresti kormányt háttérből irányító politikust hivatali visszaélés, illetve okirat-hamisításra való felbujtás miatt három és fél év letöltendő szabadságvesztésre ítélte tavaly a legfelsőbb bíróság. Dragnea az ítélet megsemmisítését igénylő keresetében arra hivatkozott, hogy olyan bűncselekményért ítélték el, amely szerinte nem szerepel a büntető törvénykönyvben.
Az MTI emlékeztet: ez már a második olyan rendkívüli jogorvoslati beadvány, amellyel Dragnea ügyvédei megpróbálták elérni védencük szabadlábra bocsátását, jövő héten pedig Dragnea egyéb hivatkozással beterjesztett perújítási, illetve felülvizsgálati kérelmeit tárgyalja a legfelsőbb bíróság és a bukaresti táblabíróság.
Dragnea vezetése alatt a PSD történelmi győzelmet aratott a 2016-os parlamenti választásokon, de a pártelnök – akit korábban már felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek egy választási csalással összefüggő korrupciós ügyben – priusza miatt nem kérhette magának a miniszterelnöki tisztséget. A Dragnea elleni bűnvádi eljárások folyamatosan támadási felületet jelentettek a PSD kormányzása idején a jobbközép ellenzék és az utcai tüntetéseket szervező civilek számára, akik azzal vádolták a pártot, hogy korrupt tisztségviselői – és elsősorban Dragnea – megmentése érdekében próbálja gyengíteni az igazságszolgáltatást.
A 2019-es európai parlamenti választásokig a PSD támogatottsága felére csökkent, a Dragneát börtönbe juttató ítéletet pedig a választást követő napon mondta ki a román legfelsőbb bíróság. A volt pártelnök jelenleg a Bukarest melletti rahovai börtönben tölti büntetését, ahol az autószerelő műhelyben dolgozik.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint elérte a 30 százalékos érvényességi küszöböt a bukaresti referendumon vasárnap szavazók aránya.
Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje elnöke vasárnap reggel a szavazata leadása után kijelentette, hogy hamis információk terjednek az államelnökjelöltségtől való visszalépéséről.
A vasárnap reggeli urnanyitás óta a kora délutáni órákig 80 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Vizsgálat indult Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő ellen azzal a gyanúval, hogy a szavazófülkében felvételt készített a szavazólapjáról – tudta meg vasárnap rendőrségi forrásokból az Agerpres.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott a földfizikai intézet.
„Teljes összhangban a lelkiismeretemmel, a politikai és morális meggyőződésemmel tudtam szavazni” – jelentette ki a sajtónak vasárnap az RMDSZ honlapja szerint Kelemen Hunor, miután leadta a szavazatát Csíkkarcfalva polgármesteri hivatalában.
Összesen 306 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezek közül 33 megalapozatlan volt, további 87-et vizsgálnak a hatóságok – jelentette ki vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) államelnökjelöltje, Nicolae Ciucă, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje, Marcel Ciolacu, az USR elnökjelöltje, Elena Lasconi, valamint Mircea Geoană független jelölt is leadta szavazatát vasárnap.
Vasárnap több mint 18 millió román állampolgárt várnak az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
Négy év szünetet követően májustól újra látogatható a dévai vár. Az impozáns dél-nyugati erődítmény falait megerősítették, színpad és látogatóközpont ad helyet a kulturális eseményeknek, tágasabb felvonó röpíti a hegyre a látogatókat.
szóljon hozzá!