Adrian Năstase (archív felvétel)
Fotó: Facebook
Az Emberi Jogok Európai Bírósága csütörtökön egyhangúlag elfogadhatatlannak nyilvánította Adrian Năstasénak a román állam ellen benyújtott kereseteit. A döntés jogerős – közölte csütörtökön a strasbourgi székhelyű intézmény.
2022. szeptember 29., 15:112022. szeptember 29., 15:11
2022. szeptember 29., 15:122022. szeptember 29., 15:12
A volt miniszterelnök az úgynevezett Zambaccian-perben hozott legfelsőbb bírósági ítéletet támadta meg az EJEB-nél, amelyben halmazati büntetésként négy és fél év szabadságvesztést szabott ki az öttagú ítélőtanács. A feleségét három év felfüggesztett börtönre ítélték.
A Zambaccian-perben Adrian Năstasét azzal vádolták, hogy az Állami Építkezési Felügyelőség akkori vezetőjétől, Irina Jianutól 2002 és 2004 között közvetlenül, illetve felesége, Dana Năstase közvetítésével körülbelül 600 ezer euró értékben kapott javakat és szolgáltatásokat Kínából importált termékek, illetve ingatlanokon végzett munkálatok formájában – írja az Agerpres.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága megállapította, hogy a legfelsőbb bíróság öttagú testülete a belső szabályzatnak megfelelően állt össze, semmilyen objektív vagy szubjektív körülmény nem támasztja alá a panasztevő kétségeit a bírói testület pártatlanságával kapcsolatban, nem sérült a tisztességes eljáráshoz való jog, és az alperes (a román állam) nem sértette meg az Emberi Jogok Európai Egyezményének sem az egyéni kérelmekre vonatkozó, sem az az ügy tényfeltáró vizsgálatára vonatkozó cikkét.
A strasbourgi székhelyű testület arra a következtetésre jutott, hogy Adrian Năstase keresetei egyértelműen alaptalanok, és elfogadhatatlansági okokból elutasította ezeket.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
Silviu Vexler, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke bejelentette, hogy visszaadja a román államtól kapott Nemzeti Érdemrendet, miután Nicușor Dan is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen.
Romáiában van olyan állami cég, amelynek vezetői azért is kapnak pluszjuttatást, mert nő is van közöttük – ezt Bogdan Ivan energiaügyi miniszter árulta el.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
szóljon hozzá!