Az elektronikus cigaretták és a dohányt felmelegítő készülékek nem égetik el a növényi anyagot, hanem aeroszolt bocsájtanak ki
Fotó: Veres Nándor
Első házként elutasította szerdán az szenátus azt a tervezetet, amely előírná, hogy a megszokott cigaretták közé sorolják az elektronikus cigarettákat, és ezzel azok használatát is betiltsák a zárt közterekben.
2018. október 10., 14:272018. október 10., 14:27
2018. október 10., 18:392018. október 10., 18:39
Az elektronikus cigaretták zárt nyilvános térben való használatát tiltó tervezetet kilenc szenátor támogatta szavazatával, 74-en ellene voksoltak, ötön tartózkodtak.
A szenátus egészségügyi bizottsága szeptember 25-én fogalmazott meg elutasító véleményt a 2002/349-es törvényt módosító törvényjavaslatról, amely arról rendelkezne, hogy
Cristian Ghica, a Mentsétek meg Romániát Szövetség szenátora, a tervezet egyik indítványozója akkor azzal érvelt, hogy a jogszabálynak nem tiltó, hanem megelőző szerepe lenne. Kifejtette: az elektronikus cigaretták a közelmúltban jelentek meg, legalább tíz évre van szükség, hogy esetleges káros hatásuk kimutatható legyen. Ugyanakkor a hagyományos dohánytermékek fogyasztói közül több millióan haltak meg az ötvenes évek óta, amikor még nem volt köztudott ezek egészségre káros hatása – érvelt az USR-s politikus.
A bizottság elnöke, László Attila RMDSZ-es szenátor szerint a javaslat „nagyon összetett problémát” vet fel, ugyanakkor maga a tervezet „felületes”. Azt is elmondta, hogy Emanuel Botnariu szociáldemokrata szenátor dolgozik a mentális egészség törvényén, amelyben külön fejezetet szentel a szenvedélybetegségeknek.
Renică Diaconescu, a Szociáldemokrata Párt szenátora ugyanakkor
A törvénytervezet értelmében dohányzás alatt „a cigarettákban, bőrszivarokban, cigarillosban és pipában található dohány elégetését és ezek füstjének szándékos belélegzését, valamint az elektronikus cigaretta típusú és a dohányt felmelegítő eszközök által kibocsájtott aeroszolok belélegzését értjük”.
„A jelenlegi törvény értelmében dohányzásnak számít a dohány elégetése és az ebből keletkező füst belélegzése. Az elektronikus cigaretták és a dohányt felmelegítő készülékek nem égetik el a növényi anyagot, hanem aeroszolt bocsájtanak ki. Ennek következtében nem tilos ezeknek használata a zárt köztereken a jelenlegi törvény szerint. Mivel nem ismert ezeknek a termékeknek az egészségre gyakorolt hatása, szükséges a törvény kiterjesztése ezeknek a tiltására is zárt nyilvános helyeken, közszállítási eszközökön, játszótereken, egészségügyi vagy oktatási intézményekben” – áll az USR, a PNL, az RMDSZ és a PMP törvényhozóinak egy csoportja által előterjesztett tervezet indoklásában.
Az ügyben a képviselőház lesz a döntő fórum.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
szóljon hozzá!