Ismerni a múltat. Az oktatási miniszter bejelentette: a gimnáziumokban kötelező lesz oktatni a kommunizmus történetét
Fotó: Haáz Vince
Minden középiskolás diáknak kötelező módon tanulnia kell a kommunizmus történetét jelentette be Ligia Deca oktatási miniszter hétfőn.
2024. december 16., 13:002024. december 16., 13:00
A kommunizmus történetének oktatását többek között a történelem hézagos ismeretével indokolta.
„A szomorú emlékű idők iránti nosztalgiának összetett okai vannak, de ezek közül az egyik legfontosabb a történelmi tények ismeretének hiánya. A jelenség aggasztó, annál is inkább, mivel a jelek szerint számos korosztályokban tapasztalható, beleértve azokat a fiatalokat is, akik egyetlen napot sem éltek a kommunista rendszer alatt, sőt vannak, akik Románia NATO- vagy európai uniós csatlakozása után születtek (...) A téma a nappali képzés 12. osztályának, illetve az esti és részképzős oktatás 13. osztályának diákjai számára szól. Más szóval, minden romániai középiskolás diák tanulni fogja ezt a tantárgyat. Hozzátenném, hogy
– mondta Deca a Bukaresti Egyetem bölcsészkarán, a 35 év az 1989-es romániai forradalom óta: A kommunizmus története Romániában tantárgy iskolai tantervének jóváhagyása című rendezvényen.
A miniszter szerint a tanulóknak lehetőségük nyílik „kiegyensúlyozott és tájékozott” módon megismerni a kommunista rendszer intézményeit, politikáját és társadalmi valóságát.
Így
Deca elmondta, hogy a program olyan releváns esettanulmányokat tartalmaz, mint a Szabad Európa Rádió, az 1966-os 770-es rendelet vagy a Varsói Szerződés, így különösen arról ad világos képet, hogy a politikai vagy történelmi döntések hogyan hatottak az emberek életére.
A miniszter elmondta, hogy a téma nem egyszerűen előadás a múltról, és nem ideológiai fejtegetés lesz, hanem a tények objektív bemutatása. Emellett a tantárgy nem „egyesek vagy mások megítélése” lesz, hanem elmagyarázza a diákoknak, hogy mi történt, és kritikus gondolkodásra próbálja rábírni őket.
„Azt fogják kérdezni tőlünk, hogy miért volt szükség egy olyan tantárgy bevezetésére, amelyet kifejezetten a romániai kommunizmus történelmének szentelünk (...) Először is, a jelenlegi kontextus megerősíti, hogy
Ráadásul ezek a tanulságok a jövőre is vonatkoznak” – tette hozzá az oktatási miniszter az Agerpres szerint.
Szerinte
„A választható Az 1989-es forradalom és rendszerváltás története Romániában egyfajta emlékezés és hálaadás azok iránt, akik harcoltak és áldozatot hoztak azért, hogy Románia a szabadság és a demokrácia felé haladhasson (...) Ez egy lecke a szabadság törékenységéről és arról, hogy a közömbösség vagy a cinkosság, néha a tudatlanság miatt a rossz mindennapossá válhat.... Remélhetőleg a diákok megértik, hogy a demokratikus értékeket és az emberi jogokat soha nem szabad magától értetődőnek tekinteni, és hogy minden kisiklás tragikus következményekkel járhat” – zárta beszédét Ligia Deca.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
szóljon hozzá!