Fotó: Erdély Bálint Előd
Ellenőrzések következnek az oltópontokon, miután a nyilvántartás szerint több mint ezren soron kívül juthattak hozzá a koronavírus elleni oltáshoz – jelentette be szerdán Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter.
2021. január 27., 16:512021. január 27., 16:51
Ellenőrzéseket rendel el Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter a koronavírus elleni oltóközpontokban, miután kiderült, hogy sokan „soron kívül” jutottak oltáshoz. Ezt maga a tárcavezető jelentette be szerdán. Voiculescu elmondta:
„Vagy hibáról van szó, vagy valakik soron kívül jutottak oltáshoz. Jelenleg kevesebb vakcina áll rendelkezésre, mint ahányra szükségünk lenne, ezért alapvető fontosságú, hogy a hatóságok ne maradjanak passzívak a méltánytalanságokkal szemben. Meg kell védenünk a sérülékeny személyeket” – szögezte le a miniszter.
Voiculescu közölte, ellenőrző csoportokat alakítanak a tárca és a tisztiorvosi szolgálat együttműködésével, és ellenőrzik az oltópontokat, hogy kiderítsék, mi állhat az esetek hátterében. Leszögezte: fegyelmi eljárás indul azon orvosok ellen, akik azon oltópontokat működtetik, ahol a rendellenességeket tapasztalták, a kihágásokat pedig szankcionálni kell.
Elmondta: az is „sérülékennyé” teszi a rendszert, hogy az oltási nyilvántartásban szereplők 30 százaléka nem szerepel a regisztrációs adatbázisban.
A miniszter szerint ez nagyon nagy szám, ezért felkérte az oltási kampányt koordináló testületet, hogy tegyen meg mindent az érintett oltópontok informatizálásáért.
Florin Cîțu miniszterelnök szerdán bejelentette: a napokban megkezdik az oltást a Moderna által szállított oltóanyagokkal is, amelyből heti 14 000 adag érkezik. A kormányfő közölte, a Moderna és az eddig használt Pfizer-vakcina között semmilyen különbség nincs. Egyben
Mint elmondta, eddig a lakosság 2,5 százalékát oltották be. Emlékeztetett: minden olyan körülmények között történik, hogy – a többi európai országhoz hasonlóan – Romániának is újra kellett gondolnia az oltási stratégiát, miután a gyártól kevesebb vakcinát szállítottak.
Mint ismeretes, az oltási kampány koordinátora, Valeriu Gheorghiţă kedden jelentette be, hogy a vakcinahiány miatt halasztani kell bizonyos kategóriák beoltását. Ennek nyomán csütörtöktől lép életbe az oltási korlátozás, amely annyit jelent, hogy a január 28. és február 11. közötti időszakra időpontot foglalt személyek egy részének foglalásait tíz nappal elhalasztják. Ez mintegy 35 ezer, a kulcsfontosságú ágazatokban dolgozó személyt érint. A 65 évnél idősebbek és a krónikus betegek oltása az eredetileg előjegyzett időpontokban folytatódik.
Nő a feszültség az EB és az AstraZeneca között
Mindeközben az AstraZeneca gyógyszergyártó ügyvezető igazgatója, Pascal Soriot arról beszélt: az Európai Unió jóval később rendelt tőle oltóanyagot, mint Nagy-Britannia. Soriot a dpa hírügynökségnek adott interjúban – annak kapcsán, hogy a cég pénteken jelezte: az eredetleg tervezettnél az első negyedévben 60 százalékkal kevesebb vakcinát szállít az EU-ba – türelmet kért, és leszögezte: a Brüsszellel megkötött szerződésben nem szerepel semmilyen határidő arra nézve, mikorra kell leszállítania az oltásokat. Ennek ellenére az uniós illetékesek most azt várják, hogy ugyanakkor kapják meg a szérumot, mint Nagy-Britannia – holott az Európai Bizottság három hónappal a brit kormány után írt alá szerződést a céggel. Az EB szerdára kezdeményezett újabb egyeztetést az AstraZeneca képviselőivel a helyzetről, de a cég végül lemondta a találkozót.
Mint ismeretes, az Európai Gyógyszerügynökség a tervek szerint pénteken engedélyezi a cég vakcinájának forgalmazását az EU területén. Az Európai Bizottság 400 millió oltóanyag vásárlásáról kötött megállapodást a gyártóval. Az EB szerint március végéiig 80 millió vakcinát várt, ám most várhatóan csupán 31 millió érkezik. Eközben kiderült: a Sanofi besegít a Pfizer-BioNTech konzorciumnak a koronavírus elleni oltóanyaga gyártásába, a francia gyógyszergyár több mint 100 millió adagot szállít le az Európai Uniónak 2021 végéig.
Informális találkozó keretében fogadja szerdán Ilie Bolojan miniszterelnök magyar hivatali kollégáját, Orbán Viktort.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint a hatékonyság és a teljes átláthatóság kulcsfontosságú a vállalatok sikeres működéséhez, és azok a cégvezetők, akik nem fogadják el az átláthatóságot, távozhatnak.
Mélységesen aggasztónak tartja Nicușor Dan államfő az INSCOP közvélemény-kutatásának kedden ismertetett eredményeit, amelyek szerint a romániaiak kétharmada jó vezetőnek véli Nicolae Ceaușescut.
Medvék etetése miatt három nap alatt 50 ezer lejnyi bírságot szabtak ki a Transzfogarasi úton – közölte az Argeş megyei környezetvédelmi őrség.
A kormány és a szakszervezetek párbeszéd útján fognak „mindenki számára elfogadható kompromisszumra” jutni, ám az alkalmazottak képviselőinek meg kell érteniük, hogy „ha nincs pénz, nincs pénz” – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Közzétették kedden a rendes tanári állásokra kiírt versenyvizsga eredményeit; a vizsgázók 43,52 százaléka ért el 7-es vagy annál nagyobb jegyet – jelentette be az oktatási minisztérium.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) hétfőn arról tájékoztatott, hogy jelenleg mindössze hét hivatalban lévő bíró és ügyész részesül az igazságügyi minisztérium által biztosított szolgálati lakásban.
Jobb volt az élet a kommunizmus idején – így vélekedik a romániai polgárok jhelentős többsége egy friss közvélemény-kutatás szerint.
A koalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) nem támogatja a helyi fejlesztésekről szóló Anghel Saligny programba foglalt beruházások nagy részének leállítását – jelentette ki kedden Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Kedd déltől éjszaka 3 óráig érvényes, Románia nagyjából felét érintő elsőfokú, vagyis sárga viharriasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!